Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Důvěra investorů v evropskou ekonomiku klesá. Je nejníže za poslední rok

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Berlín - Důvěra investorů v evropskou ekonomiku se v květnu již čtvrtý měsíc za sebou snížila a ocitla se nejníže od února 2017. Na vině jsou obavy z možného zavedení amerických cel a ze spirály protekcionismu. Index důvěry se snížil na 19,2 bodu z dubnových 19,6 bodu. Uvedla to dnes výzkumná společnost Sentix.

Analytici v průzkumu agentury Reuters očekávali, že se index zvýší. V průměru odhadovali, že vystoupí na 21 bodů. Na jeho poklesu se podepsala jak nižší očekávání do budoucna, tak mírně horší hodnocení současné situace.

"Doléhá na nás nejistota ohledně zavedení amerických cel a riziko, že by to mohlo vést k rozšíření ochranářských opatření," řekl šéf společnosti Sentix Manfred Hübner.

Americký prezident Donald Trump by měl do 1. června rozhodnout, zda se nově zaváděná cla na dovoz hliníku a oceli do Spojených států budou týkat i Evropské unie. Ta má zatím spolu s Kanadou a Mexikem povolenou přechodnou výjimku, která měla vypršet k 1. květnu, ale byla na poslední chvíli o měsíc prodloužena.

Čtvrtý měsíc za sebou se snížil také index nálady pro Německo, největší ekonomiku eurozóny i celé EU. Index je nejníže od září 2016. "Německá ekonomika vzkvétá, přesto se zdá, že je za zenitem," řekl k tomu Hübner. Podle nejnovějších dat za březen se nečekaně snížil i objem průmyslových zakázek v Německu. Klesl již třetí měsíc za sebou.

Témata:  investoři EU ekonomika

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy