Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zelená má červenou? Investice do zelené energie jsou v Británii rekordně nízké

Větrné elektrárny
Větrné elektrárny
Foto: Pixmac

Londýn - Investice do takzvané zelené energie v Británii loni klesly o 56 procent na 10,3 miliardy USD (223,2 miliardy Kč). To je nejméně za posledních deset let, upozornila agentura Bloomberg.

Británie je přitom lídrem v čisté energii, zvláště ve výrobě elektřiny z větrných elektráren na moři. Británie instalovala na moři více turbín než jakákoliv jiná země, v roce 2016 se větrné a solární elektrárny podílely na výrobě elektřiny v zemi 15 procenty.

Zprávu o investicích vypracoval parlamentní výbor pro audit životního prostředí a vychází z údajů Bloomberg New Energy Finance. Vyvolává tak obavy, zda si země udrží vedoucí postavení ve větrné energii a zda splní klimatické cíle po vystoupení z Evropské unie.

"V čisté energii, dopravě, vytápění a průmyslu potřebujeme investice za miliardy liber, abychom splnili naše cíle z hlediska emisí uhlíku," uvedla šéfka výboru Mary Creaghová. "Dramatický pokles investic ohrožuje schopnost vlády splnit právně závazné cíle v oblasti klimatických změn," dodala.

Podle britského ministerstva pro podnikání je Británie světovým lídrem ve snižování emisí uhlíku. Zhruba 50 procent elektřiny v Británii pochází z nízkouhlíkových zdrojů. Do roku 2021 chce ministerstvo investovat do inovací spojených s nízkými emisemi uhlíku 2,5 miliardy liber (73 miliard Kč).

Významným poskytovatelem úvěrů pro zelené projekty je Evropská investiční banka (EIB). Ta však od hlasování o vystoupení Británie z EU omezila v Británii činnost. Země také nedávno prodala svou státní banku Green Investment Bank australské investiční bance Macquarie. Parlamentní výbor doporučil, aby vláda vydala státní zelené dluhopisy, kterými by získala další peníze na environmentální projekty.

Témata:  větrné elektrárny energetika Velká Británie ekologie solární energie

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 11:45

Petr Janda řekl pravdu. Necítí se komfortně, čeká ho kontrola

Petr Janda už má svůj věk, ale hudebnického řemesla se zřejmě nevzdá až do smrti. Na pódiu ho stále potkáte, ačkoliv ho v poslední době potkaly jisté zdravotní potíže. Jak na tom zpěvák a kytarista je v tuto chvíli? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Americký dolar

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.