Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Změny v německé ekonomice? Merkelová představila nový plán

EUR - evropská měna
EUR - evropská měna
Foto: Pixmac

Berlín - Německá vláda hodlá snížit státní dluh a investovat do zaměstnanosti a infrastruktury, aby podpořila růst německé ekonomiky a zároveň ji připravila na případný hospodářský útlum. Ve svém pravidelném týdenním prohlášení to uvedla německá kancléřka Angela Merkelová.

Německý hospodářský institut Ifo tento týden zvýšil odhad letošního růstu německé ekonomiky na 1,9 procenta z dříve předpokládaných 1,8 procenta. V příštím roce by se měl hrubý domácí produkt (HDP) Německa podle Ifo zvýšit rovněž o 1,9 procenta, v roce 2020 by však měl růst zpomalit na 1,7 procenta.

Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých podniků. V loňském roce se německý HDP zvýšil o 2,2 procenta, což bylo nejprudší tempo růstu za šest let. Míra nezaměstnanosti v Německu se nyní nachází na 5,2 procenta, což je nejnižší úroveň od znovusjednocení země v roce 1990.

Merkelová podle agentury Reuters uvedla, že vláda hodlá v rámci rozpočtu na příští rok uskutečnit investice, které by pomohly vrátit zpět do práce dlouhodobě nezaměstnané. Vláda podle kancléřky plánuje rovněž investovat do silnic, železnic a digitální infrastruktury a snížit zadlužení Německa na 60 procent z loňských 64 procent HDP.

Mezinárodní měnový fond (MMF) a Evropská komise již delší dobu Německo vyzývají, aby zvyšováním investic podpořilo domácí poptávku a přispělo tím ke snížení globální ekonomické nerovnováhy. Německo dosahuje v zahraničním obchodě výrazného přebytku, což kritizuje také například americký prezident Donald Trump.

Témata:  Angela Merkelová ekonomika Německo EUR (euro)

Související

Aktuálně se děje

9:35

Drama na nebi. Felix Slováček vyděsil rodinu, fanoušky i piloty

Jen krátce předtím, než uplynou tři měsíce od smrti všemi obdivované Anny Slováčkové, si lidé dělali obavy o jejího otce Felixe Slováčka. Toho totiž potkala náhlá zdravotní příhoda na palubě letadla. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.