Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

5 praktických rad, jak používat peníze a platební karty na dovolené

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha -Léto je čas dovolených a na žádné cestě se neobejdete bez finančních prostředků. Hana Drápalová ze Sberbank přináší pět tipů, které vám mohou pomoci, abyste se na dovolené nedostali do nepříjemné či dokonce krizové situace.

Kombinujte více karet a hotovost

Pro pohodlné užívání dovolené bez nepříjemných okamžiků je dobré mít po ruce více druhů platebních prostředků. Vždy je třeba mít u sebe nějakou hotovost v místní měně. Nespoléhejte, že všude lze platit platební kartou. I když je poblíž bankomat, může vám toto zdržení znepříjemnit den či zkazit výlet, když ve stresu běžíte vybrat peníze a bojíte se, aby vám neujel autobus nebo trajekt. Stejně tak nemusí vždy fungovat bankovní terminály a například v malé restauraci se můžete při platbě dostat do nepříjemné situace.

„Je také dobré vzít si s sebou více platebních karet. Může se totiž stát, že někteří obchodníci nebudou akceptovat kartu Visa či Mastercard. Záleží ale na zemích, do kterých cestujete. V Evropě, například v Německu či Rakousku, v menších obchodech akceptují spíše Mastercard. V Americe je zas o něco více rozšířená Visa. Na cestách je dobré mít alespoň jednu platební kartu embosovanou (s vytlačenými údaji), protože tou můžete platit i offline platby. Hodit se vám to může například v autopůjčovnách, které nemají elektronický terminál, ale používají pouze mechanickou „žehličku" neboli imprinter," doporučuje Hana Drápalová ze Sberbank.

Nastavte si rozumný denní limit

Pokud nemáte na kartě nastavené limity denního výběru hotovosti nebo internetové transakce, doporučujeme si je na cesty nastavit. Jejich výši zvolte tak, aby vás chránila před ztrátou finančních prostředků, ještě než stihnete kartu zablokovat, ale také tak, aby vás neomezovala v placení. Nebylo by přeci jen příjemné, kdyby vám nový denní limit zabránil v úhradě právě vybraného výletu lodí nebo nákupu dárků pro vaše blízké. Obecně je dobré mít nastavenou kreditní kartu s limitem na platby u obchodníků či placení služeb on-line, a platební kartu s vyšším limitem pak na případné výběry z bankomatů.

Využívejte bankomaty banky

Letní dovolené vás často zavedou i do krajin, kde není na každém rohu bezpečno. Pokud chcete mít jistotu při výběru hotovosti, raději vyhledávejte bankomaty, které provozují banky. A to jak uvnitř bankovní pobočky, tak směrem do ulice: ty jsou totiž pod drobnohledem bankovní ostrahy a nehrozí vám fyzické okradení, ale ani zcizení údajů či PIN k vaší kartě.

Hotelový pokoj není trezor

Často s sebou na dovolenou vezete cenné věci, které pak nemůžete mít stále na očích. Měli byste proto myslet na to, jak větší částku v hotovosti, notebook, tablet, mobilní telefon nebo rodinný fotoaparát zabezpečit proti krádeži. Nejjednodušším způsobem je uložení cenností do hotelového sejfu. Tuto službu dnes již většina provozovatelů ubytování nabízí.

Kdo ale dává přednost větší jistotě, ten může samozřejmě své klidné spaní posílit ještě speciálním pojištěním. „Pojištění platební karty a osobních věcí se vyplatí na dovolené i v běžném životě, protože dokáže předejít spoustě nepříjemných situací. Ukazuje se, že lidé mají rádi jistotu pojistného krytí, cítí se tak bezpečněji a dovolenou si lépe užijí," shrnuje aktuální trend Hana Drápalová ze a dodává, že velkým benefitem pojištění osobních věcí je také to, že se často vztahuje i na klíče od domova, osobní doklady a peněženku, fotoaparát, mobil a notebook.

Nepodceňujete cestovní pojištění

Je dobré zvážit také samotné cestovní pojištění k platební kartě, které zahrnuje pojištění výdajů na léčení v zahraničí, úrazové pojištění i pojištění odpovědnosti za škodu. Součástí je také pojištění pro případ ztráty nebo krádeže cestovních dokladů a osobních zavazadel. Hodit se může také právní pomoc a kauce v případě dopravní nehody nebo pojištění zrušení cesty, které pojištění k platební kartě většinou také obsahuje. Pojistit přes platební kartu můžete nejen sami sebe, ale také celou rodinu. Ověřte si, jestli pro vás cestovní pojištění není výhodnější než klasické cestovní pojištění.

Témata:  peníze platební karty CZK (česká koruna)

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy