Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Roušky a respirátory byly na internetu nejdražší na podzim 2020

Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory
Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Roušky a respirátory byly na internetu podle analýzy nákupního rádce Heureka.cz nejdražší na podzim roku 2020. Ceny byly zhruba dvojnásobné ve srovnání se současným stavem. Roušky lidé momentálně pořídí od dvou do 15 korun za kus, u respirátorů se průměrná cena pohybuje od osmi do 40 korun.

Nejvyšší zájem o ochranu dýchacích cest byl v e-shopech loni v lednu a únoru. ČTK to dnes sdělil šéf analytiků portálu Heureka.cz Michal Buzek. Povinnost mít zakrytá ústa a nos kvůli koronavirové nákaze česká vláda poprvé zavedla 19. března 2020.

Cena roušek a respirátorů podle Buzka závisí na konkrétním typu produktu, velikosti balení, ale také na prodejci. "V některých případech totiž může být rozdíl ceny až trojnásobný. Což u jedné roušky může být pár korun, ale u stokusového balení se jedná i o několik set korun," uvedl.

Zájem o respirátory na internetu v prvních dvou měsících loňského roku, kdy byly prodeje na vrcholu, stoupl na deseti i dvacetinásobky dosavadních hodnot. "A takto vysoko už tato kategorie na internetu nikdy nevyšplhala," řekl Buzek. Doplnil, že poptávka o roušky a respirátory je v současné době nižší než v uplynulých měsících a nelze ji srovnat s žádným obdobím posledních dvou let.

Momentálně jsou v ČR respirátory či nanoroušky povinné jen ve veřejné dopravě a zdravotnických zařízeních. Ve službách či obchodech je lidé nemusí mít od pondělí.

Heureka podle Buzka už v březnu 2020 významně zpřísnila kontroly nových e-shopů s rouškami. Objevilo se totiž mnoho nepoctivých obchodníků, kteří chtěli využít situaci a nabízeli ochranu dýchacích cest za přemrštěné ceny. "V tu dobu jsme blokovali či nepovolovali až kolem stovky e-shopů měsíčně," dodal.

V produkci roušek a respirátorů nebyla na počátku pandemie Česká republika soběstačná, tuzemské firmy byly podle údajů státní agentury CzechInvest schopné vyrobit zhruba 730.000 respirátorů měsíčně. V době krize byla ale potřeba ČR okolo osmi milionů respirátorů třídy FFP2 a vyšší. "Počet velkých výrobců osobních ochranných prostředků v České republice se pohybuje v řádech jednotek, avšak jejich aktivita ve velmi krátké době zajistila zcela dostačující množství roušek a respirátorů nejen pro český trh," uvedl David Svoboda z Technické univerzity v Liberci, který na toto téma napsal diplomovou práci.

Témata:  zdravotnické roušky

Aktuálně se děje

27. dubna 2024 19:39

27. dubna 2024 10:28

V noci Rusové provedli útoky na energetickou infrastrukturu ve třech oblastech Ukrajiny

V noci na dnešek Rusové provedli útoky na energetickou infrastrukturu ve třech oblastech Ukrajiny, což způsobilo poškození zařízení a zranění alespoň jednoho pracovníka. Oznámil to podle ukrajinských médií ministr energetiky Herman Haluščenko. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy