Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko se řítí do maléru? Stát je poprvé od roku 2003 v minusu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Jan Zýka, EuroZprávy.cz

Hospodaření státního rozpočtu skončilo letos v lednu ve schodku osm miliard korun. Loni v lednu rozpočet vykázal přebytek 8,8 miliardy korun. Informovalo o tom ministerstvo financí. Státní rozpočet za leden vykázal schodek poprvé od roku 2003, tehdy skončil v deficitu 10,4 miliardy korun. Od té doby až do loňského roku byl v lednu státní rozpočet v přebytku.

Výsledek rozpočtu byl ovlivněn platbami do rozpočtu EU, meziročně vyššími platbami do Státního fondu dopravní infrastruktury nebo růstem platů učitelů a důchodů, uvedl úřad.

O 4 mld. jsou rovněž meziročně vyšší běžné transfery SFDI. Vyšší byly výdaje na sociální dávky vlivem vyšších důchodů a rodičovského příspěvku, transfery na platy ve školství (+3 mld.) vlivem 10% zvýšení platů. O více než 1 mld. vzrostly kapitálové výdaje. https://t.co/JcUqQjqYrb

— Ministerstvo financí (@MinFinCZ) February 3, 2020

Hospodaření rozpočtu očištěné o peníze z EU by v lednu podle ministerstva skončilo schodkem 6,8 miliardy korun. V lednu 2019 by byl rozpočet v přebytku 4,2 miliardy korun.

Celkové příjmy rozpočtu v lednu meziročně stouply o 2,4 miliardy na 124,1 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení stouply meziročně o 5,8 miliardy na 109,7 miliardy korun. Výdaje rozpočtu meziročně stouply o 19,1 miliardy na 132,1 miliardy korun.

"I v lednu 2020 dynamicky roste většina daňových titulů. DPH meziročně vzrostla o 5,6 procenta, daň z příjmů fyzických osob o 11 procent, sociální pojistné o 5,5 procenta. Na výdajové straně byl výsledek ovlivněn platbou do rozpočtu EU i za únor, a to ve výši čtyři miliardy korun, která se v loňském lednu neuskutečnila," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Dále byl podle ministryně o čtyři miliardy korun meziročně vyšší převody peněz Státnímu fondu dopravní infrastruktury. "Vyšší byly výdaje na sociální dávky vlivem vyšších důchodů a rodičovského příspěvku, transfery územním rozpočtům na platy ve školství, a to přes tři miliardy korun vlivem desetiprocentního zvýšení platů pedagogů i nepedagogů. O více než jednu miliardu vzrostly kapitálové výdaje," dodala Schillerová.

Výsledek podle ekonoma Komerční banky Františka Táborského potvrdil zhoršující se rozpočtovou kondici pro tento rok. "Tuzemská ekonomika letos dále zpomalí, z čímž však počítá i makroekonomická prognóza ministerstva financí. Nicméně některé odhady daňových příjmů se nám zdají nadhodnocené," uvedl. Táborský zároveň na twitteru upozornil, že komentář k letošnímu lednovému výsledku státního rozpočtu má 370 slov, přitom k loňskému lednu to bylo 1650 slov.

Náhoda, že komentář k druhému nejhoršímu výsledku státního rozpočtu v historii má 370 slov, přitom k loňskému lednu nám řeklo ministerstvo 1650? Co na to @rozpoctova_rada?

— František Táborský (@FrantisTaborsky) February 3, 2020

Ministerstvo financí od ledna změnilo publikování měsíčních informací o státním rozpočtu. Nová podoba informace o pokladním plnění má podle úřadu za cíl "informovat veřejnost přehledněji a se zaměřením na stěžejní trendy příjmové i výdajové strany rozpočtu". Samotný text má přitom méně číselných informací, ty lze najít až v přiložených tabulkách. Z těch ale ministerstvo vyřadilo tabulku "Meziroční srovnání celostátních daňových příjmů" a tabulku o vývoji salda rozpočtu za dané období v předchozích letech.

Inkaso DPH ve srovnání s loňským lednem stouplo o 1,7 miliardy na 32,3 miliardy korun. "Polevující růst ekonomiky se zatím v meziročním srovnání inkasa daně z přidané hodnoty neprojevil. Inkaso této daně bylo pozitivně ovlivněno vyšším počtem pracovních dnů, ovšem tlumené snížením sazby daně na pravidelnou hromadnou dopravu od loňského února," upozornilo ministerstvo.

Nejvíce peněz v rámci běžných výdajů se každoročně vynakládá na sociální dávky. Ke konci ledna bylo na sociálních dávkách vyčerpáno 55,9 miliardy korun, což je meziroční růst o 10,6 procenta.

Schválený státní rozpočet na loňský rok počítal se schodkem 40 miliard korun, nakonec skončil ve schodku 28,5 miliardy korun. Pro letošní rok je rozpočet schválen opět se schodkem 40 miliard korun.

"Příjmová strana státního rozpočtu zaostávala proti plánu již loni, ani letos nebude situace příznivější, spíše naopak. Na výdajové straně se naopak bude stále více projevovat tlak na růst běžných výdajů, tedy zejména další zvyšování platů státních zaměstnanců a růst sociální podpory. Podle našich očekávání by měl státní rozpočet v tomto roce skončit ještě v hlubším deficitu, než očekává vládní návrh," uvedl analytik Raiffeisenbank Luboš Růžička.

Novým nepříznivým faktorem je podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy koronavirová nákaza, která ochromuje zejména čínskou ekonomiku. "I bez dalšího šíření nákazy je třeba počítat s tím, že státní rozpočet ČR letos vykáže schodek čítající zhruba padesát miliard korun," uvedl.

Témata:  ekonomika státní rozpočet Ministerstvo financí České republiky Alena Schillerová

Aktuálně se děje

15. dubna 2024 16:53

Ukrajina tlačí na spojence: Kdyby nám Západ poskytl podporu jako Izraeli, taky jsme se ubránili

Úspěch Izraele a jeho spojenců, kterým se v noci na neděli ve velké míře podařilo zmařit masivní útok íránských raket a dronů, naznačuje, čeho by Ukrajina mohla dosáhnout proti ruským vzdušným útokům, pokud by měla větší podporu od svých partnerů. V reakci na nejnovější vývoj na Blízkém východě to v pondělí podle agentury AP uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy