Články k tématu: barma

Při střetech v Barmě policie zastřelila sedm buddhistů

17.01. 08:06

Rangún - Barmská policie v Arakanském státě dnes střílela do davu buddhistů, který se snažil získat kontrolu nad místním úřadem. Zemřelo sedm lidí a dalších 13 utrpělo zranění.

Statisíce Rohingů se mají podle dohody vrátit do Barmy do dvou let

16.01. 10:56

Rangún - Barma a Bangladéš se dohodly na podmínkách návratu 650.000 muslimských Rohingů, kteří od loňského léta uprchli z Barmy před represemi. Uprchlíci jsou soustředěni na jihovýchodní hranici Bangladéše, kde je v současnosti největší koncentrace migrantů na světě.

Japonsko podpoří repatriaci Rohingů, pošle tři miliony dolarů

12.01. 17:28

Tokio/Rangún - Japonsko pošle tři miliony dolarů vládě Barmy, aby jí pomohlo s návratem uprchlíků z muslimské menšiny Rohingů. Barmská armáda přiznala, že její vojáci společně s buddhistickými vesničany zavraždili deset Rohingů, jejichž těla byla nalezena v masovém hrobě v jedné z vesnic v…

reklama

Dva barmští novináři Reuters byli obžalováni, chtěli odhalit pravdu o tažení proti Rohingům

10.01. 12:59

Rangún - Barmská prokuratura dnes oficiálně obžalovala dva místní novináře, pracující pro agenturu Reuters. Za porušení státního tajemství jim hrozí až 14 let vězení. Ťjo Sou U (27) a Wa Lone (31) byli zatčeni 12. prosince.

Povstalci ze skupiny Armáda za spásu Rohingů útočí. Bomba zabila šest barmských vojáků

07.01. 10:05

Neipyijto - Situace v Arakanském státě na severu Barmy se opět vyhrotila. Šest vládních vojáků utrpělo zranění při útoku povstalců. Ozbrojenci pocházeli z Arakanské armády za spásu Rohingů. Tuto skupinu barmské úřady viní také ze série útoků na policejní stanoviště loni v srpnu.

Jaký je život v Barmě? Vzácný manželský pár musí překonávat nenávist každý den

31.12. 13:24

Sistwei (Barma) - Setara si může procházku s manželem po svém rodném městě Sistwei na západě Barmy pouze představovat. Čtyřiadvacetiletá žena narozená do buddhistické rodiny se totiž před čtyřmi lety provdala za člena muslimské menšiny Rohingů, které vláda do města nepouští.

Novináři vyzradili státní tajemství? Reportérům Reuters hrozí v Barmě 14 let vězení

27.12. 10:00

Rangún - Barma prodloužila vazbu dvou místních novinářů pracujících pro agenturu Reuters. Soud má začít 14. ledna. Novináři, proti jejichž zatčení protestovali zástupci EU, OSN i USA, jsou obviněni z porušení státního tajemství. Hrozí jim až 14 let za mřížemi.

Valné shromáždění OSN vyzvalo Barmu k ukončení bojových operací proti muslimským Rohingům

24.12. 22:24

New York - Valné shromáždění OSN dnes apelovalo na Barmu, aby ukončila vojenské operace zaměřené proti muslimským Rohingům. Výzvu podpořilo 122 zemí. Proti byla Čína, Rusko, Kambodža, Laos, Filipíny, Vietnam, Bělorusko, Sýrie a Zimbabwe. Dalších 24 států se zdrželo hlasování.

Zpravodajka pro lidská práva z OSN nesmí do Barmy

20.12. 13:32

Ženeva - Barmská vláda odmítla spolupracovat se zvláštní zpravodajkou OSN pro lidská práva a nevpustí ji na své území. Jihokorejská psycholožka I Jang-hi se chystala Barmu navštívit v lednu. Chtěla řešit situaci v Arakanském státu, který je domovem muslimských Rohingů.

Co se děje v Barmě? Navzdory dohodě shořelo dalších 40 vesnic Rohingů

18.12. 13:01

Neipyijto - Podle nové zprávy organizace Human Rights Watch vypálila barmská armáda od října dalších 40 osad muslimské menšiny, celkem tak od konce srpna zničila už 354 rohingských vesnic. Mají to potvrzovat snímky ze satelitů.

Exodus Rohingů pokračuje: Dalších 20 tisíc jich uteklo z Barmy

08.12. 13:53

Dháka/Ženeva - Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) a Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) dnes oznámily, že v průběhu listopadu uprchlo z Barmy do Bangladéše dalších 20 tisíc Rohingů.

Hromadně nás znásilnili, před mýma očima mi zabili dítě. Kéž bych byla mrtvá, říká uprchlice

06.12. 16:32

Bangládeš/Barma - Rashida Begum, jedna z přeživších mezi Rohingy, ukazuje novinářům svůj krk. Má tam rudé jizvy po bičování. Pro ženu jsou připomínkou pekla, kterým si prošla. Přesto je teď ukazuje hrdě vše, aby jim dala najevo, že tvrdě bojovala. A bitvu svádí i nadále, hrůzostrašné vzpomínky ji…

Rohingové jsou možná obětí genocidy

05.12. 22:00

Ženeva - Operace barmské armády proti příslušníkům muslimského menšinového etnika Rohingů nesou známky genocidy, řekl vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn.

Papež František obhajoval své mlčení o Rohinzích v Barmě

03.12. 09:46

Dháka - Papež František dnes obhajoval své rozhodnutí nemluvit během návštěvy Barmy otevřeně o utrpení příslušníků muslimského menšinového etnika Rohingů.

Papež v Bangladéši: Vysvětil 16 kněží, Rohingům nepomohl

01.12. 12:14

Dháka - Papež František dnes v bangladéšské metropoli celebroval mši za přítomnosti více než 100 tisíc katolických věřících. Vysvětil 16 kněží. Na mezináboženském setkání v zahradě arcibiskupské rezidence se pontifik dnes sejde s místními vůdci muslimů, hinduistů, buddhistů a křesťanů.

Papež odletěl z Barmy do Bangladéše, o utlačovaných Rohinzích se veřejně nesměl zmínit

30.11. 15:04

Dháka - Papež František ukončil historickou návštěvu buddhistické Barmy. V projevech vyzýval k respektování práv všech etnických skupin v zemi. Téma uprchlické krize, během níž uteklo 620.000 muslimských Rohingů, bude také ústřední součástí papežovy návštěvy Bangladéše, kam dnes přicestoval.

Papež František při mši v Rangúnu vyzval k "odpuštění a soucitu"

29.11. 09:35

Rangún - Papež František dnes odsloužil mši v Rangúnu, které přihlíželo na 15 tisíc lidí. Hlava katolické církve vyzvala, aby lidé na násilí nereagovali pomstou, nýbrž "odpuštěním a soucitem". Odkazoval přitom na desetiletí konfliktů mezi etnickými menšinami a armádou, jež dosud v některých částech…

Oxford odňal Su Ťij kvůli rohingské uprchlické krizi prestižní ocenění

28.11. 17:35

Londýn - Univerzitní město Oxford kvůli rohingské urchlické krizi odebralo bývalé barmské disidentce Do Aun Schan Su Ťij své nejvýznamnější ocenění Freedom of the City Award.

Papež navštívil Barmu, vyzval k respektování všech etnických skupin

28.11. 14:26

Rangún - Papež František se dnes v největším barmském městě Rangúnu zúčastnil mezináboženského setkání, na kterém se sešel s kontroverzním buddhistickým vůdcem. Nejsledovanějším bodem bude ale jednání s nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij.

Papež František přicestoval do Barmy

27.11. 09:55

Rangún - Papež František dnes přicestoval do Barmy. Jde o vůbec první návštěvu hlavy katolické církve v historii této země. Region se potýká s uprchlickou krizí, během níž od konce srpna uteklo před násilím z barmského Arakanského státu do sousedního Bangladéše 620 tisíc muslimských Rohingů.

Zatím nejtěžší úkol pro papeže? František se vydává na cestu do Barmy a Bangladéše

26.11. 11:36

Dháka/Vatikán - Papež František dnes večer odletí na týdenní návštěvu Barmy a Bangladéše. Region v současné době přitahuje pozornost především kvůli uprchlické krizi, během níž od konce srpna uprchlo z Barmy 620 tisíc Rohingů.

Barma a Bangladéš podepsaly memorandum, Rohingy čeká repatriace

23.11. 12:33

Dháka - Barma a Bangladéš dnes podepsaly memorandum o repatriaci Rohingů do Barmy. V Bangladéši se od konce srpna nachází přes 600 tisíc příslušníků této muslimské populace.

Papež František se setká s šéfem barmské armády a Rohingy

22.11. 19:44

Vatikán/Neipyijto - Papež František se během cesty do Barmy setká i s vrchním velitelem barmské armády a posléze v Bangladéši se zástupci rohingských uprchlíků.

Tažení barmské armády proti Rohingům je etnická čistka, zní z USA, Tillerson zvažuje uvalení sankcí

22.11. 16:31

Washington - Spojené státy dnes odsoudily tažení barmské armády jako etnickou čistku, jejímž terčem je muslimská menšina Rohingů na severu Barmy.

reklama
reklama
reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací