Články k tématu: barma

Vědci hlásí zajímavý objev. V Barmě našli nejstarší spermii světa

16.09. 14:24

Mezinárodní tým vědců objevil v Barmě nejstarší spermii na světě. Informovala o tom dnes agentura AFP. Vědci spermii našli v organismu oplodněné samice lasturnatky, která zhruba před 100 miliony let uvázla v jantaru. Zajímavostí je i rozměr spermie, která měří 4,6krát více než organismus samce…

Nový plán s muslimskými uprchlíky. Skončí na potápějícím se ostrově?

20.10. 15:11

Několik tisíc příslušníků barmské menšiny Rohingů, kteří uprchli před násilím ve své zemi do sousedního Bangladéše, souhlasilo s přesunem na ostrov v Bengálském zálivu. Oznámil to dnes zástupce bangladéšské vlády Mahbub Alam, podle nějž Rohingové na toto řešení přistoupili navzdory tomu, že…

Pravěký pták, či ještěrka? Vědci znovu zkoumali podivného tvora v jantaru

14.07. 15:49

V Barmě objevili zkamenělé pozůstatky ptáka, který žil před 99 miliony let a měl bizarně dlouhý třetí prst. Informoval o tom dnes deník The Daily Telegraph, podle nějž se fosilie ukrývala v kusu jantaru.

reklama

Příbuzní novinářů zadržených v Barmě žádají jejich propuštění

12.12. 21:46

Příbuzní a přátelé dvou novinářů agentury Reuters, kteří byli letos v září v Barmě odsouzeni na sedm let vězení, dnes žádali jejich okamžité propuštění. Výzvy a plánované shromáždění v centru Rangúnu připomínají rok od zadržení obou novinářů, jejichž případ je všeobecně vnímán jako zkouška svobody…

Profesor varuje: Návrat muslimských uprchlíků? Vždyť jejich domov už neexistuje

07.12. 13:31

Záměr vlád Bangladéše a Barmy zahájit repatriaci rohingských uprchlíků z oblasti města Cox's Bazar se komplikuje, varuje v komentáři pro server CNN Azeen Ibrahim. Profesor strategických studií na US Army War College poukazuje, že žádný z Rohingů se do Barmy nechce dobrovolně vrátit.

Kanadští zákonodárci odsouhlasili odebrání Su Ťij občanství

28.09. 09:02

Kanadští zákonodárci se ve čtvrtek jednomyslně vyslovili pro odebrání čestného kanadského občanství barmské vůdkyni a nositelce Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij.

Pence vyzval k propuštění novinářů Reuters, kteří psali o genocidě Rohingů

05.09. 08:55

Washington - Americký viceprezident Mike Pence vyzval Barmu k okamžitému propuštění vězněných novinářů agentury Reuters. Na twitteru v úterý vyzval barmskou vládu, aby zvrátila soudní verdikt, na jehož základě byli oba reportéři v pondělí posláni na mříže.

Dva reportéři Reuters zachytili masakr Rohingů, v Barmě byli odsouzeni k sedmi letům

03.09. 11:04

Rangún - Novináři Ťjo Sou U (28) a Wa Lone (32) dostali v Barmě sedm let vězení. Soud je shledal vinnými z nelegálního držení státních dokumentů. Verdikt mimo jiné kritizují diplomati USA a Británie.

Barma rozluštila záhadu. Co se stalo na lodi duchů?

Aktualizovali jsme 1.9.2018, 23:08, 01.09. 16:12

Neipyijto - Barmské úřady dnes rozluštily záhadu obestírající kontejnerovou loď, na jejíž palubě nebyl žádný náklad ani posádka. Plavidlo duchů, jak o lodi píšou média, za sebou původně táhl indonéský vlečný člun. V nepříznivém počasí se jej ale rozhodl zbavit, informoval server BBC.

Nobelova cenu za mír? Su Ťij o ni přijít nemůže, tvrdí výbor

29.08. 22:18

Oslo - Barmské vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij nebude a ani nemůže být odňata Nobelova cena za mír. Su Ťij, která vede barmskou vládu a Nobelovu cenu dostala v roce 1991 ještě jako disidentka, čelí už od loňska palbě kritiky za to, že se nevyslovuje proti počínání armády v barmském Arakanském státě.

V Barmě se protrhla přehrada. Voda zaplavila dálnice a vesnice

29.08. 15:37

Rangún - V centrální Barmě se dnes v půl šesté ráno místního času (asi hodinu po půlnoci SELČ) protrhla přehrada. Zaplavena je i část dálnice mezi hlavním městem Neipyijto a pětimilionovým Rangúnem. Hasiči evakuovali na 5000 lidí.

Genocida muslimských Rohingů? Vyšetřovatelé OSN vyzvali ke stíhání šéfa barmské armády

27.08. 15:55

Rangún/Ženeva - Vyšetřovatelé OSN došli k závěru, že by vrchní velitel barmské armády a dalších pět generálů mělo být stíháno za genocidu muslimského etnika Rohingů. Kritice stále čelí barmská vůdkyně Su Ťij, laureátka Nobelovy ceny za mír.

Soud v Barmě odložil očekávaný rozsudek nad reportéry, hrozí jim přísný trest

27.08. 09:09

Rangún - Barmský soud odložil vynesení rozsudku v případu dvou reportérů agentury Reuters na 3. září. Verdikt měl přitom padnout dnes. Důvodem je prý onemocnění předsedajícího soudce.

Barmu zasáhly prudké deště, 100 tisíc lidí je bez domova

30.07. 19:31

Rangún - Monzunové deště v Barmě přinutily už přes 100.000 obyvatel opustit své domovy. Zahynulo nejméně 11 osob. Tři vojáci, kteří pomáhali při záchraně obyvatel, jsou pohřešováni.

Monzuny a lijáky v Barmě ničí vesnice, z domovů muselo prchnout 50 tisíc lidí

29.07. 17:03

Rangún - Kvůli monzunovým lijákům je v Barmě pod vodou řada vesnic i silnic. Živel strhával mosty, pomoc do postižených oblastí se tak dostává s obtížemi. Domovy muselo opustit na 50 tisíc lidí. Zatím nejsou hlášeny žádné oběti na životech.

Z Barmy dál prchají tisíce Rohingů. Znásilněné ženy odmítá i jejich vlastní komunita

05.07. 14:38

Neipyijto - Letos už z Barmy do Bangladéše uprchlo 11.432 muslimských Rohingů. Od loňského srpna uteklo přes 700 tisíc příslušníků této menšiny. Barmská vláda a armáda odmítají, že v zemi dochází k plošnému porušování lidských práv. Rohingové ale tvrdí, že jsou i nadále perzekvováni úřady a…

Rohingové se brání nařčení, že by jejich armáda zabíjela hinduisty

25.05. 22:11

Neipyijto - Arakanská armáda za spásu Rohingů (ARSA) odmítla tvrzení Amnesty International (AI), že její členové na severu převážně buddhistické Barmy masakrovali hinduisty. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Rohingové zmasakrovali stovky budhistických civilistů

23.05. 18:56

Neipyijto/Londýn - Rohingští povstalci loni v Arakanském státě na severu převážně buddhistické Barmy zmasakrovali až stovku hinduistických mužů, žen i dětí, informovala Amnesty International (AI). Titíž povstalci také srpnovým útokem podnítili tažení armády proti menšině muslimských Rohingů. Od…

Barma hlásí po střetech povstalců s armádou 19 mrtvých

12.05. 10:17

Rangún - Při střetech mezi barmskou armádou a ozbrojenými povstalci zahynulo dnes na severu země 19 osob. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na armádu.

Při sesuvu půdy v Barmě zemřelo 14 lidí

04.05. 12:49

Rangún - Nejméně 14 lidí dnes zahynulo a šest utrpělo zranění při sesuvu půdy v jadeitovém dole v Barmě. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní média. Podle nich se blíže neupřesněný počet osob rovněž pohřešuje. Úřady po nich pátrají.

Delegace OSN navštívila Barmu, z níž prchají Rohingové

01.05. 17:18

Neipyijto - Delegace Rady bezpečnosti OSN dnes navštívila barmský Arakanský stát, ze kterého v důsledku násilností uprchlo od loňského srpna do sousedního Bangladéše téměř 700.000 příslušníků muslimského menšinového etnika Rohingů. Britská členka delegace Karen Pierceová vyzvala, aby bylo zahájeno…

Rohingové prchají z Barmy, do Indonésie připlouvají na lodi

20.04. 14:08

Jakarta - K indonéskému pobřeží dnes připlula loď se 76 uprchlíky z řad barmského menšinového muslimského etnika Rohingů. Rohingové prchají před pronásledováním z barmského Arakanského státu; od loňského srpna jich kvůli tažení barmských bezpečnostních sil odtud odešlo na 700.000. Většina zamířila…

Boje v Barmě odřízly v džungli na 2000 lidí

19.04. 10:01

Rabgún - Vůdčí představitelé Kačjinů žijících na severu Barmy požádali o pomoc kvůli asi 2000 civilistů, včetně těhotných žen a starších osob, kteří kvůli bojům uvázli v džungli. Informovala o tom agentura AP. Barmu sužují etnické nepokoje a boje za regionální autonomii už desítky let. V Kačjinském…

Barma nevyslyšela varování OSN, repatriovala první rodinu Rohingů

15.04. 09:21

Rangún - Barma v sobotu repatriovala první rodinu z téměř 700.000 Rohingů, kteří ze své vlasti uprchli do Bangladéše. S přesunem začala navzdory varování OSN, že země není na návrat "nových uprchlíků" ještě připravená.

reklama
Fotogalerie