Články k tématu: barma

Barma hlásí po střetech povstalců s armádou 19 mrtvých

12.05. 10:17

Rangún - Při střetech mezi barmskou armádou a ozbrojenými povstalci zahynulo dnes na severu země 19 osob. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na armádu.

Při sesuvu půdy v Barmě zemřelo 14 lidí

04.05. 12:49

Rangún - Nejméně 14 lidí dnes zahynulo a šest utrpělo zranění při sesuvu půdy v jadeitovém dole v Barmě. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní média. Podle nich se blíže neupřesněný počet osob rovněž pohřešuje. Úřady po nich pátrají.

Delegace OSN navštívila Barmu, z níž prchají Rohingové

01.05. 17:18

Neipyijto - Delegace Rady bezpečnosti OSN dnes navštívila barmský Arakanský stát, ze kterého v důsledku násilností uprchlo od loňského srpna do sousedního Bangladéše téměř 700.000 příslušníků muslimského menšinového etnika Rohingů. Britská členka delegace Karen Pierceová vyzvala, aby bylo zahájeno…

reklama

Rohingové prchají z Barmy, do Indonésie připlouvají na lodi

20.04. 14:08

Jakarta - K indonéskému pobřeží dnes připlula loď se 76 uprchlíky z řad barmského menšinového muslimského etnika Rohingů. Rohingové prchají před pronásledováním z barmského Arakanského státu; od loňského srpna jich kvůli tažení barmských bezpečnostních sil odtud odešlo na 700.000. Většina zamířila…

Boje v Barmě odřízly v džungli na 2000 lidí

19.04. 10:01

Rabgún - Vůdčí představitelé Kačjinů žijících na severu Barmy požádali o pomoc kvůli asi 2000 civilistů, včetně těhotných žen a starších osob, kteří kvůli bojům uvázli v džungli. Informovala o tom agentura AP. Barmu sužují etnické nepokoje a boje za regionální autonomii už desítky let. V Kačjinském…

Barma nevyslyšela varování OSN, repatriovala první rodinu Rohingů

15.04. 09:21

Rangún - Barma v sobotu repatriovala první rodinu z téměř 700.000 Rohingů, kteří ze své vlasti uprchli do Bangladéše. S přesunem začala navzdory varování OSN, že země není na návrat "nových uprchlíků" ještě připravená.

Barma není připravena na přijetí Rohingů, zní z OSN

08.04. 09:54

Rangún - Barma stále není připravena na přijetí statisíců rohingských uprchlíků, kteří ze země uprchli před pronásledováním do Bangladéše.

Novým prezidentem Barmy byl zvolen dosavadní viceprezident Win Myin

28.03. 10:11

Neipyijto - Novým prezidentem Barmy byl dnes zvolen Win Myin (66). Nahradí Tchin Ťjoa, který rezignoval ze zdravotních důvodů. Win Myin je spojenec vůdkyně Barmy a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij.

Barmský prezident a spojenec vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij s okamžitou platností rezignoval

21.03. 08:43

Rangún - Barmský prezident Tchin Ťjo (71), spojenec barmské vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij, dnes rezignoval. Podle prohlášení si chce "odpočinout od svých současných povinností" a demise platí okamžitě.

Na barmské Rohingy se řítí monzuny, lidem hrozí tyfus i žloutenka

20.03. 17:54

Dháka - Mezinárodní organizace Lékaři bez hranic (MSF) dnes varovala před katastrofickými důsledky, jež by mohla mít blížící se monzunová sezona na rohingské uprchlíky v Bangladéši.

OSN varuje: Etnické čistky namířené proti muslimům v Barmě pokračují

06.03. 09:28

Neipyijto - Poté co rohingští povstalci loni v srpnu zaútočili na řadu stanovišť barmské policie, armáda zahájila proti příslušníkům této menšiny tažení. Dle OSN etnické čistky v Barně pokračují.

Nejšílenější stát světa? V Barmě musí lidé dělat věci, které by vás nikdy nenapadly

Aktualizovali jsme 3.3.2018, 11:20, 03.03. 07:40

Barmský diktátor Ne Win byl paranoidní člověk. Za dobu své vlády vydal mnoho podivných příkazů, jeden z nich však nic nepřekoná. Jednoho dne se prostě rozhodl, že auta v celé zemi změní směr jízdy. Zůstalo staré značení i volanty na špatné straně, jen se prostě začalo jezdit obráceně. A jezdí se…

Nositelky Nobelovy ceny za mír viní Su Ťij ze zodpovědnosti za genocidu Rohingů

28.02. 18:04

Dháka - Bývalá barmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij čelí tvrdé kritice. Tři nositelky Nobelovy ceny za mír ji dnes obvinily z odpovědnosti za genocidu menšinového muslimského etnika Rohingů v Barmě.

V Barmě vybuchly tři bomby, jedna v domě vysokého politika

24.02. 09:30

Rangún - V metropoli neklidného barmského Arakanského státu Sistwei dnes ráno explodovaly tři bomby. Jedna z nich vybuchla v domě vysokého politického představitele.

Barma použila proti osadám muslimským Rohingům buldozery

23.02. 16:15

Rangún - Převážně buddhistická Barma pomocí buldozerů srovnala se zemí nejméně 55 osad, z nichž loni během násilností uprchli muslimští Rohingové. Demolice vesnic podle organizace Human Rights Watch (HRW) ničí důkazy o krutostech páchaných barmskými vojáky.

Buldozery na západě Barmy srovnaly se zemí několik vesnic obývaných Rohingy

12.02. 20:38

Rangún - V posledních dnech buldozery na západě Barmy srovnaly se zemí vícero vesnic obývaných dříve menšinovými Rohingy. „Nezůstalo tam vůbec nic. I stromy byly pokáceny," popsala agentura AFP. Návrat Rohingů do Barmy měl začít 23. ledna na základě loňské dohody s Bangladéšem, iniciativa však byla…

Masakr v Barmě? Tehdejší účastníci po letech promluvili

09.02. 16:44

Neipyijto - O násilí na barmské menšině Rohingů poprvé promluvili jeho pachatelé - buddhističtí vesničané a příslušníci armády i polovojenské policie. Přiznali, že své muslimské sousedy zabíjeli, pohřbívali a zapalovali jejich domy.

V Barmě zřejmě nachází pět dosud nezaznamenaných hromadných hrobů

01.02. 09:21

Cox's Bázár (Bangladéš) - V jedné z barmských vesnic se zřejmě nachází pět dosud nezaznamenaných hromadných hrobů. Píše o tom agentura AP, která se odvolává na svědectví mnoha uprchlíků.

Návrat Rohingů z Bangladéše do Barmy byl prozatím odložen

22.01. 13:17

Praha - Postupný návrat rohingských uprchlíků z Bangladéše, který měl být podle původního plánu zahájen v úterý 23. ledna, se odkládá. Bangladéšský komisař pro pomoc uprchlíkům Abul Kalam řekl, že ještě nebylo dokončeno sepisování seznamu lidí, kteří mají být posláni zpět do Barmy.

Při střetech v Barmě policie zastřelila sedm buddhistů

17.01. 08:06

Rangún - Barmská policie v Arakanském státě dnes střílela do davu buddhistů, který se snažil získat kontrolu nad místním úřadem. Zemřelo sedm lidí a dalších 13 utrpělo zranění.

Statisíce Rohingů se mají podle dohody vrátit do Barmy do dvou let

16.01. 10:56

Rangún - Barma a Bangladéš se dohodly na podmínkách návratu 650.000 muslimských Rohingů, kteří od loňského léta uprchli z Barmy před represemi. Uprchlíci jsou soustředěni na jihovýchodní hranici Bangladéše, kde je v současnosti největší koncentrace migrantů na světě.

Japonsko podpoří repatriaci Rohingů, pošle tři miliony dolarů

12.01. 17:28

Tokio/Rangún - Japonsko pošle tři miliony dolarů vládě Barmy, aby jí pomohlo s návratem uprchlíků z muslimské menšiny Rohingů. Barmská armáda přiznala, že její vojáci společně s buddhistickými vesničany zavraždili deset Rohingů, jejichž těla byla nalezena v masovém hrobě v jedné z vesnic v…

Dva barmští novináři Reuters byli obžalováni, chtěli odhalit pravdu o tažení proti Rohingům

10.01. 12:59

Rangún - Barmská prokuratura dnes oficiálně obžalovala dva místní novináře, pracující pro agenturu Reuters. Za porušení státního tajemství jim hrozí až 14 let vězení. Ťjo Sou U (27) a Wa Lone (31) byli zatčeni 12. prosince.

Povstalci ze skupiny Armáda za spásu Rohingů útočí. Bomba zabila šest barmských vojáků

07.01. 10:05

Neipyijto - Situace v Arakanském státě na severu Barmy se opět vyhrotila. Šest vládních vojáků utrpělo zranění při útoku povstalců. Ozbrojenci pocházeli z Arakanské armády za spásu Rohingů. Tuto skupinu barmské úřady viní také ze série útoků na policejní stanoviště loni v srpnu.

reklama
reklama
reklama

Fotogalerie

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací