Články k tématu: Hřbitov

Začínají Dušičky, Češi vyrazí na hřbitovy vzpomínat na mrtvé

02.11. 08:25

Lidé si dnes připomenou Památku zesnulých, lidově Dušičky. Věřící se v tento den scházejí na bohoslužbách za zemřelé, hroby se plní svíčkami, věnci a květinami. Zvýšenému zájmu lidí o návštěvu hrobů svých blízkých tradičně vycházejí vstříc správci hřbitovů, jejichž otvírací doba bývá na počátku…

Šok na pohřbu. Nebožtík si vystřelil z truchlících

21.10. 08:44

Pohřby patří mezi ty nejsmutnější zážitky, jakými si člověk v životě může projít - pokud se tedy na poslední cestu nechystá celoživotní vtipálek, kterému ani smrt nezabrání si naposledy vystřelit z vlastní rodiny.

Zemřel pamětník holokaustu Jiří Brady (†90), vyznamenání od Zemana se nedočkal

12.01. 14:34

V Torontu v noci na dnešek zemřel pamětník holokaustu a podnikatel českého původu Jiří Brady. Ve věku 90 let podlehl srdečnímu selhání. Za války prošel několika koncentračními tábory. V Kanadě žil od roku 1951. ČTK to řekl jeho příbuzný, bývalý ministr kultury Daniel Herman.

reklama

Město nemá kam ukládat mrtvé, zvažuje vytvoření hřbitova v oceánu

20.07. 10:37

Sydney - Město Gold Coast, které leží v australském státě Queensland, se potýká s nedostatkem míst na místním hřbitově. Radní proto přišli s poměrně bizarním návrhem pohřbívat mrtvé v oceánu.

Nedostatek hrobů? Německo našlo originální řešení

15.07. 10:11

Berlín - Německé alpské město Berchtesgaden spustí loterii o žádaná místa na místním hřbitově.

Zemřela bývalá první dáma USA Barbara Bushová, bylo jí 92 let

18.04. 08:17

Washington - Ve věku 92 let v úterý zemřela manželka bývalého amerického prezidenta George Bushe staršího a matka exprezidenta George Bushe mladšího Barbara Bushová. S odvoláním na rodinu zesnulé o tom dnes informovala agentura Reuters. V neděli mluvčí Bushových Jim McGrath uvedl, že bývalou první…

Kolik stojí smrt v Česku? Účty za pohřeb mohou být astronomické, příbuzným mohou zkomplikovat život

09.04. 08:08

Smrt jednou čeká každého z nás. I přes řadu očividných nevýhod má jednu výhodu, a to tu, že poté se už nemusíme o nic starat. Práci tím ale přiděláme našim blízkým, kteří se musí vypořádat s pozůstalostí a pohřbem. Jakkoliv smutné se to může zdát, pořád jde o byznys, který musí někdo zaplatit. A…

Spalování těl a ukládání mrtvých na hřbitovech? Je to nebezpečné, musíme s tím přestat, volají vědci

Aktualizovali jsme 23.3.2018, 22:15, 21.03. 09:46

Rituál pohřbívání mrtvých těl je tak hluboce zakořeněn v našich náboženských a kulturních dějinách, že jen málokoho napadne zaběhlý způsob zpochybnit. Ale když se podíváte na statistiky, na způsoby procesy uchování a ukládání mrtvol do rakví a jejich následné ukládání do země, jde extrémně…

Zemřel spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler, bylo mu 89 let

18.03. 10:04

Praha - V pražské Ústřední vojenské nemocnici v sobotu zemřel spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler, bylo mu 89 let. Napsal řadu knih o významných osobnostech domácí i světové kultury, jakým byli Dvořák, Smetana, Mozart, Masaryk či Havlíček.

Proč nemohli být sebevrazi pochováni na hřbitově? Do země se jejich těla ukládala jen v noci

Aktualizovali jsme 30.1.2018, 12:28, 30.01. 08:11

Sebevražda byla v minulosti považována za těžký hřích. Také proto nesměli být sebevrazi pochováni na posvátné půdě, tedy na hřbitově.

Roční podmínka pro Adama B. Bartoše za antisemitský nápis na hrobu

04.01. 16:54

Brno - Nejvyšší soud odmítl dovolání Adama B. Bartoše. Roční podmínka s dvouletým odkladem za protižidovský text na hrobě zavražděné dívky v Polné na Jihlavsku platí.

ÚS: Záběry soukromého detektiva lze použít jako důkaz

27.11. 12:49

Brno - Ústavní soud (ÚS) dnes rozhodl v kauze videozáběrů, které pořídila detektivní kancelář a které pomohly objasnit krádež květin z hrobů. Dvojice pachatlů byla usvědčena z přestupku.

Návrat pohřebného? Počet sociálních pohřbů strmě roste

30.10. 15:46

Praha - V Česku se loni uskutečnilo 1438 sociálních pohřbů, meziročně o šest méně. V porovnání s rokem 2007 byl jejich počet zhruba desetkrát vyšší. Průměrné náklady na jeden sociální pohřeb loni dosáhly 6618 korun. Za první pololetí letošního roku vyřídilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR)…

Dušičkové zvyky se mění. Češi vyměnili černé stuhy na hrob za jinou výzdobu

26.10. 18:30

Praha - 2. listopadu si tradičně připomínáme Památku zesnulých. Češi se při výběru dušičkových věnců více přiklánění k těm z přírodních materiálů v barvách podzimu. Roste poptávka například po olejových svících či hřbitovních svíčkách s LED diodou. Out jsou umělé květiny, Češi se přiklánějí k…

Umřít se příbuzným nevyplatí? Podívejte se, na kolik vás vyjde pohřeb v Česku

Aktualizovali jsme 2.9.2017, 23:04, 02.09. 16:04

Praha – Smrt je nedílnou součástí života, ačkoliv ji nikdo nemá rád a neoslavuje. Pokud příbuzný zemře, očekává se důstojné rozloučení a pohřeb. Pokud se ale podíváte na to, kolik to stojí, možná radši ještě chvíli zůstanete naživu.

Zemřel slovenský hudebník Marián Varga, bylo mu 70 let

09.08. 17:26

Bratislava - Ve věku 70 let zemřel slovenský hudebník Marián Varga. Podle webu Denník N měl delší dobu zdravotní problémy. Sedmdesátiny oslavil v lednu, na podiu se objevil naposledy v dubnu. Varga vedl legendární československou rockovou skupinu Collegium Musicum.

Zemřela íránská matematička Mírzácháníová, bylo jí 40 let. Byla provdána za českého vědce

Aktualizovali jsme 15.7.2017, 22:05, 15.07. 13:38

Washington/Teherán - Ve Spojených státech zemřela íránská vědkyně Marjam Mírzácháníová (40), která jako vůbec první žena dostal prestižní Fieldsovu medaili za matematiku.

Školák ochrnul poté, co se na něj zřítil náhrobek. Po letech chce odškodné 14 milionů

14.07. 15:13

Vyškov - Mladík, na kterého se v roce 2011 při neoficiální školní prohlídce na nepřístupném židovském hřbitově zřítil náhrobní kámen a způsobil mu ochrnutí, žádá odškodné necelých 14 milionů korun.

Vysadit rajčata na hrob? Žádost Němky vyvolala bouřlivou diskuzi

31.05. 10:01

Mnichov - Jistá Německa nakonec dostala povolení od radnice bavorského města Neuburg an der Donau, že může na hrob prarodičů vysázet rajčata. Proti se postavila politička Křesťanskosociální unie (CSU).

Zemřel bývalý panamský diktátor Manuel Noriega, bylo mu 83 let

30.05. 09:15

Panama - Ve věku 83 let v noci na dnešek zemřel bývalý panamský diktátor Manuel Noriega. Po operaci nádoru mozku byl od března v kritickém stavu. Někdejší spojenec USA a bývalý informátor CIA upadl v nemilost Washingtonu koncem 80. let kvůli vazbám na kolumbijský drogový kartel.

Stále více Němců se nechává pohřbít v Česku, pohřební společnosti nabízí připravené "balíčky"

27.05. 12:22

Berlín/Chemnitz - Stále více Němců se v posledních letech nechává pohřbít v České republice. Ve srovnání s běžnou cenou kolem 3000 eur v Německu se dá ušetřit více než polovina nákladů. V Německu jsou také mnohem přísnější zákony, pokud jde o nakládání s ostatky.

Neznámí vandalové poničili židovský hřbitov ve Filadelfii

27.02. 11:57

Washington - Neznámí útočníci znesvětili židovský hřbitov v americké Filadelfii. Oznámila to místní policie.

Dušičky, Samhain nebo Halloween: Kde se tento svátek vlastně zrodil?

02.11. 13:08

Praha - Památku zesnulých neboli Dušičky slaví Češi každoročně 2. listopadu vzpomínkou na své zemřelé blízké. Málokdo ale ví, že se tento svátek na českém území slaví již od pohanských dob, postupně ale nabyl křesťanský charakter.

Dušičky v Brně: Hřbitovy hlídá 200 strážníků, mají dalekohledy pro noční vidění

29.10. 17:14

Brno - Památka zesnulých neboli Dušičky láká na hřbitov zloděje, policie proto posiluje hlídky. Například 13 hřbitovů v Brně má na starosti 200 strážníků.

reklama
Fotogalerie