Články k tématu: jména a příjmení

Jaká jména pro děti jsou hitem v Německu? Badatel zveřejnil zajímavou statistiku

31.12. 09:44

Nejoblíbenějšími křestními jmény pro novorozence byly loni v Německu Emma a Ben. Vyplývá to ze statistiky, kterou v severoněmeckém Ahrensburgu zveřejnil amatérský badatel Knud Bielefeld. Ben je v čele už podeváté za sebou, Emma počtvrté od roku 2014, poznamenala agentura DPA.

Nejoblíbenější jména pro děti v Česku? Objevují se i kuriozity. Nový žebříček

21.10. 14:02

I jména Madonna Mia nebo Atrey mají děti narozené letos v lednu v Česku. Většinou jsou ale Češi v pojmenovávání svých dětí konzervativní. Na prvních místech tak letos byla stejně jako loni jména Eliška a Jakub. V tiskové zprávě to dnes oznámil Tomáš Chrámecký z Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Matrika nechtěla zapsat chlapce jménem Thymian, rodiče dostanou odškodné

25.07. 18:28

Praha - Městský soud v Praze dnes rozhodl, že rodiče chlapce Thymiana mají dostat od ministerstva vnitra odškodné 30 tisíc korun za to, že matrika původně nezapsala neobvyklé jméno jejich syna. Rodiče se domáhali celkové částky 100 tisíc korun.

reklama

Nejčastější jména pro děti v Německu? Podívejte se, kdo obsadil první příčku

Aktualizovali jsme 4.5.2018, 22:05, 04.05. 10:12

Berlín - Němečtí rodiče loni dávali svým novorozeným dětem nejčastěji jména Marie a Maximilian. Oznámila to Společnost pro německý jazyk (GfdS) ve Wiesbadenu. Maximilian tak v čele žebříčku nejoblíbenějších chlapeckých jmen sesadil Eliase, který se propadl na čtvrtou příčku.

Muslimští rodiče pojmenovali syna Jihad, soud jim to zakázal

17.04. 08:54

Paříž - Zájmem dítěte zdůvodnil soud v jihofrancouzském Toulouse své rozhodnutí změnit dítěti jméno, které mu vybrali jeho rodiče. Chlapec, který se narodil loni v srpnu, se měl na přání otce a matky jmenovat Jihad (Džihád). Na základě rozhodnutí soudu bude mít ale v úředních dokumentech zapsané…

Jaká máme příjmení? Vede Novák a Svoboda, v Česku ale žije i Blabla, Šuk nebo Možná

25.01. 16:35

V České republice žije více než 10 milionů lidí. Ti se dohromady dělí o více než 400 tisíc příjmení, mezi kterými najdeme jak ta nejčastější, tak i poměrně vzácná až podivná. Pojďme se na ně nyní podívat.

Proč je jméno Petr v kalendáři dvakrát? A který z jeho svátků je ten správný?

28.10. 07:20

Každý z nás ví, kdy slaví svůj svátek. Těm zapomnětlivějším to připomene jméno v kalendáři. Pokud se ale jmenujete Petr, je pro vás situace specifická, toto jméno je totiž v kalendáři hned dvakrát, a jednou se o něj dokonce dělíte s Pavlem, který svůj samostatný svátek nemá. Proč tomu tak ale je?

Rodiče chtěli pojmenovat syna Lucifer, u úřadů ale narazili

26.10. 09:41

Berlín - Rodiče v německém Kasselu chtěli dát svému potomkovi jméno Lucifer. Matrikář je varoval, že volba jména by mohla dítěti v budoucnosti způsobit potíže. Až k soudnímu verdiktu ale spor nakonec nedospěl.

Nejčastější jména dětí narozených v lednu? Žebříček se výrazně proměnil

Aktualizovali jsme 16.10.2017, 22:23, 16.10. 17:37

Praha - Nejoblíbenější jména, která rodiče dávali svým dětem narozeným letos v lednu, jsou Jan a Eliška. Statistici zaznamenali ale také několik neobvyklých jmen.

Nejčastější příjmení v Česku je Novák, Svoboda a Novotný.A jak je to v zahraničí?

12.10. 12:02

Praha - Projekt Česko v datech shromáždil zajímavé údaje. Nejčastějším příjmením je i nadále Nováková a Novák, kterých bylo ke konci letošního dubna dohromady více než 68.000. Následují Svobodovi, Novotní, Dvořákovi a Černí. Zvláštní postavení mezi dvacítkou nejčastějších příjmení v Česku…

Orálek nebo Zaorálek? Do boje o křeslo poslance jdou i další zajímavá jména

23.09. 17:15

Praha - Ve Sněmovně by po letošních volbách mohli zasedat jak ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), tak i jeho skorojmenovec Luboš Orálek (Svobodní). To ale není vše, co se zajímavých jmen týče.

Masaryk může mít ulice v Praze nebo v Bělehradě, ne v Záhřebu, míní chorvatský ministr kultury

06.09. 11:26

Záhřeb/Praha - Chorvatský ministr kultury by rád viděl, jak z jedné ze záhřebských ulic mizí jméno prvního československého prezidenta Tomáše G. Masaryka. Uvedl, ať si po něm klidně pojmenují ulice v Praze nebo v srbském Bělehradě. Sdělil to v úterý pro chorvatskou televizi RTL.

Spor o jméno pro dítě: J není křestní jméno, rozhodl švýcarský soud

29.03. 08:50

Curych - Švýcarští rodiče mohou svým potomkům dát křestní jméno v podstatě podle svého přání, všechno má ale své meze. Soud v Curychu rozhodl, že "J" není křestní jméno, jelikož by porušovalo zájmy dítěte. Argumenty rodičů pak označil za nesmyslné.

Jakub a Eliška v oblíbenosti jmen stále vedou. Do popředí se však dostávají i neobvyklá jména

20.10. 12:12

Praha - Nejoblíbenějšími jmény, která rodiče letos v lednu dali svým nově narozeným dětem, jsou stejně jako na počátku loňského roku Jakub a Eliška. V lednu se podle ČSÚ narodilo zhruba 9000 dětí. Rodiče byli jako vždy kreativnější u dívek, kterým dali 619 jmen. U chlapců je mnohem pravděpodobnější…

reklama
Fotogalerie