Články k tématu: knihy

Turecko zatrhlo dětem knihu o ženách. Bude se s ní zacházet jako s pornografií

05.10. 08:38

Turecké úřady podle listu The Guardian zakázaly prodávat dětským čtenářům celosvětově úspěšný bestseller Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky s odůvodněním, že by mohl mít na mládež škodlivý vliv.

Dobrá zpráva pro fanoušky Harryho Pottera: Vyjdou nové knihy z čarodějnického světa

01.06. 14:05

Fanoušci Harryho Pottera se tento měsíc dočkají nových knih ze světa slavného čaroděje. Tituly mají čtenářům poodkrýt historii předmětů Školy čar a kouzel v Bradavicích.

Doba temna? Těchto pět středověkých vynálezů naprosto změnilo svět

Aktualizovali jsme 6.11.2018, 22:01, 04.11. 17:51

Středověk je často považován za období temna, které lidstvu téměř nic nepřinesl. Není to tak úplně pravda. Existuje mnoho lidských činností, které středověké vynálezy naprosto změnily a posunuly vývoj lidstva o notný kus dál. Vybrali jsme pro vás pět vynálezů, které náš život ovlivňují do dnes.

reklama

Nejzáhadnější kniha světa pochází z Česka. Nikdo ji nedokáže přečíst

Aktualizovali jsme 30.10.2018, 19:10, 30.10. 09:11

Více než sto let se vědci a historici z celého světa snaží rozluštit tajemství Voynichova rukopisu. Ten je označován za nejzáhadnější knihu světa a podle dosavadních zjištění je starý před 600 let. Pravděpodobně byl napsán na našem území, co obsahuje ale dodnes nikdo přesně neví.

Osudová past? Americký politolog Allison varuje před válkou mezi USA a Čínou

26.08. 17:58

Praha - Americký politolog Graham Allison ve své knize "Osudová past" varuje před válkou mezi USA a Čínou. Dílo v Česku vychází jako první svazek nové edice Globus nakladatelství Prostor.

Kauzu Hitlerových projevů? Soud vrátil žalobcům případ k došetření

28.06. 12:18

Brno - Kauza knižního vydání projevů Adolfa Hitlera se vrací státnímu zastupitelství k došetření. Nejvyšší soud (NS) zrušil zprošťující rozsudek a žádá po žalobcích, aby shromáždili více důkazů. Dovolání k NS podal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Nesouhlasil se závěrem, že vydání projevů…

Pulitzerovy ceny v ohrožení? Jejich šéf měl obtěžovat ženy

11.05. 19:40

New York - Šéf Pulitzerových cen, devětačtyřicetiletý spisovatel Junot Díaz, se po obviněních ze sexuálního obtěžování vzdal funkce. Vykonávat ji nebude po dobu nezávislého vyšetřování. Informovala o tom dnes agentura AFP.

Komunisté řádu nezákonně ukradli knihy, dle soudu zůstanou v majetku knihovny

17.04. 10:13

Brno - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost řádu minoritů ve sporu s Jihočeskou vědeckou knihovnou v Českých Budějovicích. Minorité se neúspěšně domáhali vrácení mnoha stovek starých knih zabavených v roce 1950 při Akci K, nezákonné likvidaci klášterů a mužských řeholních řádů, která se odehrála v…

Bývalý šéf FBI ve své knize označil Trumpa za nemorálního. Je jak Mafiánský boss, tvrdí Comey

13.04. 08:19

Washington - Exšéf FBI James Comey ve své knize kritizuje amerického prezidenta Donalda Trumpa jako nemorálního a neoddaného pravdě. Přirovnává ho k mafiánskému bossovi, který se snaží rozmazat hranici mezi policií a bezpečnostními složkami a politiky.

Poslední rozloučení se spisovatelem Zdeňkem Mahlerem bude v pátek ráno v Motole

20.03. 11:27

Praha - Poslední rozloučení se spisovatelem Zdeňkem Mahlerem se uskuteční v pátek 23. března v krematoriu v pražském Motole. Obřad začne v 08:15 a bude veřejně přístupný.

Zemřel spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler, bylo mu 89 let

18.03. 10:04

Praha - V pražské Ústřední vojenské nemocnici v sobotu zemřel spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler, bylo mu 89 let. Napsal řadu knih o významných osobnostech domácí i světové kultury, jakým byli Dvořák, Smetana, Mozart, Masaryk či Havlíček.

Rozdíl mezi kritikou islámu a islamofobií? Kniha českých expertů má udělat jasno

04.03. 11:28

Praha - Nová publikace "Islamofobie po česku" si klade za cíl uvést téma nejen do tuzemského akademického prostředí, ale oslovit i ty, kdo na něj narazí - novináře, zástupce státní správy, studenty či pracovníky neziskových organizací. Autoři chtěli nastínit, kde končí oprávněná kritika islámu a…

Bývalý francouzský prezident Hollande dokončuje knihu, sepsal ji ručně

14.02. 09:30

Paříž - François Hollande dokončuje knihu o svém pětiletém působení na postu francouzského prezidenta. Dílo má vyjít v dubnu.

Spolek Svoboda projevu se chce soudit ohledně pokuty. Zapojil se do kampaně proti Babišovi

13.02. 16:40

Brno - Spolek Svoboda projevu podal správní žalobu k soudu proti pokutě 27.000 korun, kterou mu loni za zapojení do volební kampaně bez předchozí registrace udělil Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí.

Dohledový úřad kvůli knize o Zemanovi udělí pokutu, billboardy nebyly vedené jako kampaň

24.01. 13:32

Praha - Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělí pokutu nakladatelství Olympia za billboardy propagující knihu "Dokážeme si vládnout sami". Knihu rozhovorů s Milošem Zemanem napsali Radim Panenka a mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Autorka fantasy románů Guinová zemřela

24.01. 08:04

Portland (USA, Oregon) - V pondělí zemřela americká spisovatelka Ursula Le Guinová, bylo jí 88 let. Psala poezii, knížky pro děti, eseje, ale snad nejvíc ji proslavily sci-fi a fantasy romány.

Brigitte Bardot sepsala "knižní závěť", opřela se i do Macrona

27.12. 12:31

Paříž - Brigitte Bardotová uvede novou a zřejmě poslední knihu. Ponese název "Slzy boje" (Larmes de combat) a půjde prý o zhodnocení boje za práva zvířat ve Francii, kterému Bardotová zasvětila poslední desetiletí svého života. Bývalá hvězda stříbrného plátna také vyzvala francouzskou vládu k…

Knihkupectví nabízejí stovky titulů kuchařek

16.12. 11:39

Praha - Ze stovek titulů kuchařských knih si mohou v těchto dnech vybrat zájemci v českých knihkupectvích. Může se tak jednat o zajímavý vánoční dárek pro amatérské kuchtíky.

Nikdo ji nedokáže přečíst. Pochází nejzáhadnější kniha na opravdu z Česka?

05.12. 15:22

Více než sto let se vědci a historici z celého světa snaží rozluštit tajemství Voynichova rukopisu. Ten je označován za nejzáhadnější knihu světa a podle dosavadních zjištění je starý před 600 let. Pravděpodobně byl napsán na našem území, co obsahuje ale dodnes nikdo přesně neví.

Jaký je vlastně Donald Trump? Hněvivý, útočný a měl rád fast food, tvrdí jeho bývalý asistent

05.12. 09:54

Washington - V úterý by měla ve Spojených státech amerických vyjít dlouho očekávaná kniha od Coreyho Lewandowski, bývalého manažera prezidentské kampaně Donalda Trumpa, a bývalého osobního asistenta současného prezidenta, Davida Bossieho. V díle autoři popisují, jaký je Trump v soukromí, a odhalují…

Knihy ve slovenštině? Knihovny je vyřazují, Češi o ně nemají zájem

26.11. 13:03

Olomouc -1. ledna 2018 uplyne 25 let od rozdělení republiky. Čtenáři českých knihoven mají o literaturu psanou ve slovenštině jen minimální zájem. Například v Přerově už téměř 20 let tyto knihy do svého fondu ani nenakupují. Podobné zkušenosti mají i ostatní knihovny v Olomouckém kraji, kvůli…

Češi loni utratili za knihy 7,8 miliardy

21.11. 10:32

Praha - Svaz českých knihkupců a nakladatelů ve své výroční zprávě odhadl, že za knihy se loni v Česku utratilo 7,8 miliardy korun včetně DPH, tedy o čtyři procenta více než rok předtím.

Proč lidé stále ještě čtou papírové knihy?

14.11. 10:49

Čím dál tím víc lidí si čte knížky v elektronické podobě, ať už na elektronické čtečce, na tabletu, nebo třeba na chytrém mobilním telefonu. I tak ale stále existuje velké množství lidí, kteří nedají dopustit na staré dobré papírové knížky. Doktor Mark Hom přišel s několika teoriemi, proč tomu tak…

Kajínek jako celebrita? Autogramiáda v pražském knihkupectví vyvolala vlnu nevole

Aktualizovali jsme 17.9.2017, 22:23, 17.09. 10:54

Praha - Na facebookové stránce knihkupectví Dobrovský lidé vyzývají k bojkotu této prodejny a obviňují ji z honby za ziskem. Důvodem je chystaná autogramiáda Jiřího Kajínka, který by měl v pobočce na Václavském náměstí podepisovat svou knihu Můj život bez mříží.

reklama
Fotogalerie