Články k tématu: libanon

Libanon zaplavil milion uprchlíků, země to nezvládá

13.06. 20:36

Bejrút - V Libanonu je zhruba milion syrských běženců, což zemi ekonomicky značně vyčerpává. Snaží se proto o jejich návrat do vlasti. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) je od toho ale odrazuje, zlobí se libanonský ministr zahraničí Džibrán Básil.

Z Libanonu do Sýrie se brzy nejspíš vrátí 3000 uprchlíků O návrat do vlasti požádali sami

08.06. 09:36

Bejrút - Podle libanonských úřadů požádalo zhruba 3000 syrských uprchlíků o návrat do vlasti, Bejrút o jejich přepravě jednal s vládou v Damašku. Migranti dosud žili ve městě Arsál a mají se vrátit do 20 kilometrů vzdálené syrské oblasti Kalamún, od které je dělí hory.

Nás americké sankce neohrozí, tvrdí šéf Hizballáhu

25.05. 22:08

Bejrút - Americké sankce neohrozí libanonské hnutí Hizballáh, ale mohou mít negativní dopad na jeho podporovatele. Nová libanonská vláda proto má povinnost občany, které sankce postihnou, chránit. V televizním projevu to dnes řekl lídr Íránem podporovaného šíitského hnutí Hizballáh Hasan Nasralláh.…

reklama

Volby v Libanonu: Po sečtení části hlasů má Hizballáh má skoro polovinu křesel

07.05. 14:08

Bejrút - Libanonská šíitská strana Hizballáh a její spojenci získali v nedělních parlamentních volbách nejméně 47 ze 128 parlamentních křesel. Vyplývá to z předběžných výsledků, podle nichž si pohoršilo sunnitské uskupení kolem premiéra Saada Harírího. Oficiální výsledky má dnes oznámit ministr…

V Libanonu se volí parlament, favoritem je Hizballáh

06.05. 09:14

Bejrút - Libanonská šíitská strana Hizballáh posílí v dnešních volbách své zastoupení v parlamentu. Napsala to agentura Reuters, podle níž se tím potvrdí rostoucí vliv Teheránu v Libanonu. Írán je spojencem Hizballáhu a společně s Ruskem bojují v syrské válce po boku tamního režimu.

Do libanonských voleb se poprvé započítávají i hlasy ze zahraničí

29.04. 15:30

Bejrút - Libanonci žijící v zahraničí hlasují vůbec poprvé v parlamentních volbách, které tato malá blízkovýchodní země vyhlásila po devíti letech. Současní zákonodárci si několikrát prodloužili mandát, důvodem byly podle nich mimo jiné bezpečnostní hrozby související s válkou v sousední Sýrii.…

Izraelci zadrželi na sporné hranici ženu, Libanon si stěžuje u OSN

29.04. 11:52

Jeruzalém - Libanonská armáda oznámila, že izraelská pohraniční hlídka zadržela ve sporném pohraničním území takzvaných farem Šibáa libanonskou ženu a odvezla ji přes hranice. Informovala o tom agentura Reuters. Obě země jsou ve válečném stavu a hranici mezi nimi monitoruje mírová mise OSN (UNIFIL)…

Libanonská města vyhánějí syrské uprchlíky? Na zastrašování se podílí i policie, varuje HRW

20.04. 16:53

Bejrút - Úřady v libanonských městech čím dál častěji posílají syrským uprchlíkům výzvy k vystěhování bez patřičného právního zdůvodnění a někdy k zastrašení využívají i policii. Vyplývá to z dnešní zprávy organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW). Od začátku loňského roku bylo z…

Několik set uprchlíků se z Libanonu vrátilo zpět do Sýrie

18.04. 19:29

Bejrút - Z Libanonu dnes odjelo zpět do Sýrie několik set syrských uprchlíků. S odvoláním na libanonské oficiální zdroje to napsal server TheNewArab. Jde o první organizovaný a údajně dobrovolný odjezd tak velké skupiny Syřanů z Libanonu.

Do Saúdské Arábie opět přicestoval libanonský premiér. Posledně z toho byla aféra

28.02. 08:46

Rijád - Libanonský premiér Saad Harírí v úterý večer odcestoval na návštěvu Saúdské Arábie. Na politika se loni v listopadu zaměřila pozornost médií poté, co z Rijádu nečekaně rezignoval. Své rozhodnutí později odvolal.

Ve městě je více migrantů než starousedlíků. Všichni to ignorují, nikdo nám nepomůže, běduje starosta

Aktualizovali jsme 26.2.2018, 22:16, 26.02. 16:30

Majdal Anjar - V libanonském pohraničním městě Majdal Anjar žije okolo 47 000 lidí. Z toho je však 25 000 uprchlíků. Není proto divu, že představitelé města o migrační krizi tvrdí, že jsou jí „přemoženi“.

V Libanonu byl zadržen údajný finančník Islámského státu

21.02. 17:15

Bejrút - Libanonská tajná služba zatkla muže, který byl zřejmě finančníkem Islámského státu (IS). Syřan, identifikovaný pouze jménem Saúd, byl zadržen v libanonském Tripolisu. Není zatím jasné, co hodlal v Libanonu dělat.

Nebudeme nutit syrské uprchlíky k návratu do vlasti, tvrdí Libanon

01.02. 22:19

Bejrút - Libanon nebude nutit syrské uprchlíky k návratu do vlasti. Žádá však mezinárodní společenství o pomoc při řešení uprchlické krize. Podle agentury Reuters to dnes řekl libanonský premiér Saad Harírí.

Steinmeier varuje: Na návrat syrských uprchlíků do vlasti je brzy

29.01. 22:05

Bejrút - Německý prezident Frank-Walter Steinmeier dnes navštívil Bejrút. Při té příležitosti prohlásil, že je příliš brzy na to, aby se syrští uprchlíci vrátili do vlasti. Mezinárodní společenství by proto mělo nadále podporovat blízkovýchodní státy, které milionům uprchlíků poskytly přechodný…

V horách na pomezí Libanonu a Sýrie umrzlo devět Syřanů

19.01. 18:42

Bejrút - Horské pásmo na hranici mezi Sýrií a Libanonem zasáhla sněhová bouře. Umrzlo při ní devět syrských občanů. Libanon při nejnásilnější etapě syrské občanské války, která trvá už sedmým rokem, přijal asi 1,5 milionu syrských uprchlíků. Mnoho z nich žije v provizorních obydlích po celé zemi.

Syrský uprchlík se pokusil upálit před budovou OSN v Libanonu

10.01. 21:14

Bejrút - V Libanonu před úřadem OSN se dnes pokusil upálit syrský uprchlík. Protestoval tak proti tomu, že tato organizace přestala poskytovat pomoc jeho rodině.

Syrských uprchlíků v Libanonu ubývá, jejich počet klesl pod milion

26.12. 19:39

Bejrút - Počet syrských uprchlíků v Libanonu se dostal poprvé od roku 2014 pod milion. Část utečenců, které tvoří v převážné většině ženy a děti, odchází do třetích zemí a část se vrací do vlasti. Syrští rebelové a opoziční skupiny dnes odmítli ruský návrh mírových rozhovorů.

Harírí byl pěšákem Saúdské Arábie v mocenském boji s Íránem, zní z USA

26.12. 11:04

Rijád/Bejrút - Listopadový dvoutýdenní pobyt libanonského premiéra Saada Harírího v Saúdské Arábii byl ukázkou nové zahraniční politiky Rijádu, která se však obrátila proti jejím strůjcům.

V Libanonu zabili zaměstnankyni britské ambasády

17.12. 22:15

Bejrút - Tělo mladé zaměstnankyně britské ambasády v Libanonu bylo nalezeno v sobotu večer na okraji dálnice severně od Bejrútu.

USA poskytnou Libanonu vojenskou pomoc za 120 milionů dolarů

13.12. 21:25

Bejrút - USA poskytnou Libanonu vojenskou pomoc za 120 milionů dolarů (2,6 miliardy Kč), aby pomohly zabránit šíření násilí ze Sýrie.

Pouliční boje v Bejrútu: Policie rozháněla divoký protest proti Trumpovi

10.12. 14:30

Bejrút - V Libanonu se konala další demonstrace proti rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraele. Tentotkrát byla situace obzvlášť vyhrocená, policie nasadila slzný plyn a vodní děla.

Premiér Harírí má strach z vlivu ozbrojeného křídla Hizballáhu na Libanon

30.11. 13:55

Bejrút - Libanonský premiér Saad Harírí uvedl, že krize spojená s jeho rezignací je u konce. Zároveň ale upozornil, že ozbrojené křídlo Hizballáhu bude mít negativní dopad na Libanon.

Konec krize v Libanonu? Harírí zůstane premiérem, oznámil libanonský prezident

29.11. 13:22

Bejrút - Saad Harírí, který 4. listopadu ze Saúdské Arábie podal demisi, zůstane premiérem Libanonu. Politická krize v zemi bude podle prezidenta Michela Aúna vyřešena během několika dnů.

Libanonská armáda se má podle rozkazu připravit na útok z Izraele

21.11. 12:33

Bejrút - Velitel libanonské armády Josef Aún dnes vyzval armádní jednotky, aby se vzhledem k rostoucímu regionálnímu napětí připravily ke střetu s židovským státem. Izraelský představitel, kterého citovala agentura Reuters, řekl, že osočování z chystané agrese ze strany Izraele je "nesmysl".

reklama
Fotogalerie
google-site-verification: google572aa3d56eb08979.html