Články k tématu: nemoc

Závislost na práci? Workoholismus je vážná nemoc, od našich představ se značně liší

05.02. 10:48

Workoholismus je závislost a nemoc jako každá jiná. Ale vždyť práce šlechtí. Už Karel Jaromír Erben psal - „V práci útěcha, spokojenost, bohatství a moc.“ Jenže čeho je moc, toho je příliš. Workoholismus ničí lidem životy.

Hrozí světu ničivá pandemie? Vědci popsali důvody, kvůli kterým se obávají katastrofy

Aktualizovali jsme 25.1.2019, 22:06, 25.01. 10:52

Lidstvo naší planety může již brzy čelit velké pandemii. Jsme v nejrizikovější době, jaká zde zatím byla, varují experti na veřejné zdravotnictví pro CNN. Shoda panuje také na tom, že příští pandemická vlna nějaké choroby bude nečekaná a lidstvo se na ni musí připravit.

Vědci objevili lék na roztroušenou sklerózu. Má to ale obrovský háček

24.01. 15:58

Roztroušená skleróza je vážné onemocnění, při kterém imunitní systém člověka napadá jeho vlastní centrální nervovou soustavu. Lék na tuto nemoc zatím neexistuje a léčba se proto soustředí na zmírnění problémů. Nový radikální postup ale podle serveru New Scientist dokázal pacienty vyléčit – jednoho…

reklama

Vědce překvapili umírající lidé. Studie ukázala, jaká jsou jejich poslední slova

Aktualizovali jsme 21.1.2019, 17:48, 21.01. 15:29

Ve filmech i knihách bývají poslední slova výroky velkého významu. Jsou taková i v běžném životě? Výzkumy odhalují, že slova umírajících jsou překvapivě komplexní.

Revoluce v medicíně: Jaká je síla nanotechnologie?

19.01. 17:06

Vědci vynalezli revoluční technologii – mikročip, který prý dokáže léčit rány, nervy i poškození orgánů. Nové průkopnické zařízení může vytvořit nové buňky uvnitř vlastního těla pacienta jednoduše tím, že bude působit na kůži. Tato technologie by mohla otevřít řadu nových možností léčby a naprosto…

Mohou vitamíny způsobit rakovinu? Některé mohou být překvapivě škodlivé

Aktualizovali jsme 13.1.2019, 21:48, 13.01. 14:35

Vitamíny jsou látky nezbytné pro život. V lidském organismu mají vitamíny funkci katalyzátorů biochemických reakcí. Podílejí se na metabolismu bílkovin, tuků a cukrů. Až na výjimky si je tělo neumí vyrobit a tak je přijímá prostřednictvím stravy. Nový výzkum ale naznačuje, že některé vitamíny mohou…

Můžete se alergií nakazit? Lékaři přiznali znepokojivou věc

13.01. 12:45

Někteří lidé trpí alergií od narození, u jiných se rozvine v průběhu života. Většinou jde o nemoc závislou na vnějších podnětech, teprve nedávno ale lékaři zjistili, že alergii lze získat i jinak. A nový případ je značně znepokojil.

Smrt nemusí být tak drastická jako ve filmu. Jak poznat, že někdo blízký odchází na věčnost?

Aktualizovali jsme 11.1.2019, 22:39, 08.01. 08:00

Hollywood má co vysvětlovat, alespoň co se smrti týče. Ve filmech jí totiž většinou provází násilí, trauma a hodně krve, jen několik snímků ji dokázalo vykreslit realisticky. Právě o takové smrti se Bianca Nogradyová rozhodla napsat knihu.

Dává vám tělo najevo, že něco není v pořádku? Tyto příznaky není radno podceňovat

Aktualizovali jsme 30.12.2018, 20:21, 30.12. 15:05

Než vypukne choroba nám naše tělo dává signál, že něco není v pořádku. Takové změny bychom měli rozeznat v rané fázi a v pravý čas navštívit lékaře. Ale jak rozpoznat signály, kterým bychom měli věnovat pozornost? Pokud na sobě zpozorujete tyto změny, určitě zpozorněje.

Nemoc motýlích křídel? Medicína je zatím bezmocná, jeden experiment ale překvapil

25.12. 13:04

V České republice trpí puchýřnatým onemocněním kůže, odborně zvané Epidermolysis bullosa congenita, přes 300 lidí. Vědci se léta snaží nalézt řešení k pomoci pacientům s onemocněním motýlích křídel. Poslední experimentální léčba geneticky upravila syrskému chlapci kůži a tím mu zachránila život.

Vědci vyřešili jednu z největších záhad. Zjistili, proč trpíme nemocemi

24.12. 09:32

Způsob, jakým se lidé vyvinuli neodpovídá současnému modernímu světu, ve kterém žijeme. Důsledky toho jsou tragické a pociťujeme je na našem zdraví, varují vědci. Podle nich je totiž právě současný svět zodpovědný za nemoci, kterými trpíme.

Jak bojovat proti rakovině? Nový plán může vyléčit lidstvo, začít může doma každý

Aktualizovali jsme 21.12.2018, 20:42, 21.12. 17:14

Donedávna lékaři a vědci věřili, že pět kousků ovoce denně je účinná forma boje s řadou kardiovaskulárních chorob a rakovinou. Poslední výzkumy ale ukázaly, že aby byla prevence účinná, je toto množství potřeba zdvojnásobit. Kdyby se tímto pravidlem držel každý, ročně by se zachránily miliony…

Afrid: Nemoc, o které se nemluví, postihuje stále více lidí. Končí kvůli ní v péči lékařů

19.12. 21:37

Bulimie a mentální anorexie jsou všeobecně známé poruchy příjmu potravy, v poslední době se ale stále častěji vyskytuje také restriktivní porucha příjmu potravy (ARFID). O co jde?

Tajemný pacient nula: Jak vznikají nové nemoci a jak se šíří?

15.12. 09:39

Na první pohled se dnes může zdát, že tuberkulóza je v rozvinuté společnosti minulostí. Opak je ale pravdou, jde totiž o jednu z nejstarších a nejrozšířenějších vážných chorob světa. Podle vědců se každou sekundou nakazí jeden pacient a zárodky nemoci v sobě nosí až třetina populace. Kde se ale…

Babské recepty na nachlazení: Fungují, nebo jde jen o placebo?

08.12. 11:12

S přicházející zimou jsou spojeny také častější případy nachlazení. Existuje celá spousta zaručených rad, jak se rychle uzdravit nebo nemoci předejít. Jak je to ale ve skutečnosti? Opravdu fungují některé z babských receptů, nebo se jedná jen o mýty a placebo?

Není to jen infarkt. Co vše značí akutní bolest hrudníku?

02.12. 17:58

Akutní bolest hrudníku je v povědomí lidí asi nejčastěji spojována s infarktem. Zdaleka ne vždy to však musí být tento případ. Ve skutečnosti je bolest hrudníku v té či oné formě poměrně běžná a důvodů, které ji způsobují, je celá škála. Zde jsou některé z nich.

Bipolární porucha si nevybírá, dostihla i známé osobnosti. Znáte příznaky?

17.11. 16:54

Bipolární afektivní porucha, dříve označovaná jako maniodepresivní psychóza, je vážné duševní onemocnění, které postihuje asi 0,5 až 1,5 procenta populace. Postihuje ženy i muže bez ohledu na rasu, vzdělání či sociální statut. Onemocnění začíná kolem 20. roku, k jeho rozpoznání a léčbě však mnohdy…

Jste nemocní? Podle vědců máte velkou výhodu

16.11. 13:50

Jestliže zhodnotíme schopnosti, které všichni máme, může nám to pomoci lépe čelit problémům a utrpení. Nemoc se může přeměnit ve výzvu k růstu, k rozvoji nových schopností, stanovení cílů, tvrdí odborníci.

Konec je příjemnější, než si myslíme? Vědci zjistili, jak člověk vnímá umírání

Aktualizovali jsme 14.11.2018, 22:12, 14.11. 11:29

Umírání je pozitivnější zkušenost, než si většina lidí vůbec myslí, tvrdí psychologové. Nedávný průzkum YouGov ukázal, že 68 procent lidí ve Velké Británii se bojí smrti  - ale podle autorů nové studie je umírání „méně smutné a děsivé - a šťastnější - než si myslíte.“

Nejen chřipka. Víte, kdy mají „sezónu“ další infekční choroby? Nový výzkum může zarazit epidemie

13.11. 17:33

Pravděpodobně víte, kdy nastane chřipková sezóna, ale jak je to například u planých neštovic nebo kapavky? Podle nové studie má celá řada infekčních onemocnění své "sezóny", během nichž se aktivita příslušného viru či bakterie zvyšuje.

V Polsku se raketově šíří spalničky. V ohrožení jsou děti, stát vyzývá k očkování

04.11. 18:02

V Polsku přibývá případů nákazy spalničkami a ministr zdravotnictví Lukasz Szumowski kvůli tomu obyvatele vyzval, aby nechali sebe a své děti očkovat. Informovala o tom dnes agentura AP. V Mazovském vojvodství, kde se nachází i metropole Varšava, se v poslední době spalničkami nakazilo 17 dětí.

Chcete se vyhnout cukrovce? Lékaři ví, jak na to

04.11. 16:45

Cukrovka druhého typu trápí na světě miliony lidí. Tato záležitost je zatím trvale neléčitelná a stává se tak chronickým problémem. Vědci odhalili, že je možné diabetu předejít.

Anorexie či psychogenní přejídání. Pro tisíce Čechů je jídlo zlem, problém mají i muži

03.11. 16:34

Za posledních pět let se v Česku léčilo v psychiatrických nemocnicích s poruchami příjmu potravy přes 2000 osob. Nejčastěji šlo o mladé ženy, téměř polovina z celkového počtu nemocných byly dívky do 19 let. Vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Každý rok se další tisíce…

Zákeřný nádor plic: Budou exkuřáci chodit povinně na screening?

03.11. 13:13

Polovina nových případů rakoviny plic se objeví u bývalých kuřáků. Po deseti letech nekouření se ale riziko sníží na polovinu. Ročně si diagnózu vyslechne kolem 6700 lidí. Většina má pokročilé stádium, které se lékařům nedaří léčit. Pomoci by měla preventivní vyšetření ohrožených skupin, která…

reklama

Fotogalerie