Články k tématu: nemoc

Epidemii žloutenky v Ústí se nedaří zastavit. Může za to migrace?

včera 15:38

Ústí nad Labem - Epidemii žloutenky typu A se v Ústí nad Labem nedaří zastavit. Takzvanou nemocí špinavých rukou už onemocnělo 267 lidí. Z 30 nových případů v uplynulém týdnu je 13 dospělých, 12 školáků a pět dětí předškolního věku.

Američtí vědci provedli první pokus o cílenou změnu DNA v těle

15.11. 14:11

Oakland - Vědci ve Spojených státech se vůbec poprvé přímo v lidském těle pokusili upravit gen, aby trvale změnili vybranou část DNA pacienta. Doposud odborníci upravovali DNA na buněčné úrovni v laboratořích a následně změněné buňky vraceli do těla pacientů.

Čeští experti zkoumají vzácnou spánkovou poruchu, hledají dobrovolníky

15.11. 09:27

Klecany (u Prahy) - Vědci ze Spánkové laboratoře Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) zkoumají vzácnou poruchu spánku, která může souviset s výskytem Parkinsonovy nemoci. Konkrétně se jedná o RBD, při které člověk ve spánku například dělá prudké pohyby nebo křičí. Trpí jí až dvě procenta lidí.

reklama

Světový den diabetu: S cukrovkou se loni léčilo 861.000 Čechů, další statisíce nemoc mají a neví o tom

14.11. 10:45

Praha - S cukrovkou se loni léčilo přes 861.500 Čechů, dalších asi 300.000 o ní zatím neví. Léčba diabetu spotřebuje pět až 15 procent celkových nákladů v českém zdravotnictví. V roce 2045 bude na světě až 629 milionů nemocných cukrovkou, odhadují odborníci z Mezinárodní diabetologické federace.

Proč nás svědí tělo a máme nutkání se škrábat?

Aktualizovali jsme 12.11.2017, 22:17, 12.11. 08:21

Určitě si takovou situaci vybavíte – sedíte v kanceláři a najednou se váš kolega začne škrábat. Vás najednou začne svědit ruka a musíte se taky poškrábat, i když nemáte žádnou vyrážku. Čím je svědění vyvolané? Američtí vědci nejspíš našli odpověď.

Co způsobuje škytavku? Je možné jí předejít?

12.11. 14:21

Každý ten pocit alespoň jednou zažil. Nepříjemné stažení bráničních svalů, které nejde zastavit. Jak škytavce předejít? Co ji způsobuje? A jak ji léčit? Odpovědi na všechny otázky o škytavce najdete v článku.

Další pandemie na obzoru? Na nebezpečný virus neexistuje lék

12.11. 13:59

Kampala - V Ugandě se objevil smrtící patogen, který je podobný ebole. Tato nemoc podle vědců zabíjí 88% lidí, se kterými přijde do styku. Zatím se objevilo pouhých pět případů, ale experti bijí na poplach. Zatím se totiž na tuto nemoc nepodařila najít účinná protilátka.

V ČR roste případů rakoviny slinivky. Pokud se neodhalí včas, je téměř nevyléčitelná

10.11. 16:50

Praha - Rakovina slinivky je každý rok v Česku odhalená asi o 2000 pacientů. Jen osm procent jich přežije s nemocí pět let. Zásadní je včasné odhalení nemoci, která umožní operaci nádoru. Častější je výskyt karcinomu slinivky u lidí s cukrovkou druhého typu.

Žloutenka se šíří Ústeckem, nákaza už pronikla mimo vyloučené lokality

10.11. 14:25

Ústí nad Labem - Epidemie žloutenky v Ústí nad Labem se rozšířila mimo vyloučené lokality. Za týden přibylo 30 nových případů, celkem se od srpna nakazilo 237 lidí. Velký zájem o očkování zaznamenali pediatři i praktičtí lékaři, na vakcínu se nyní čeká několik dnů.

Dyslexií trpí až každý desátý člověk. Co ji vlastně způsobuje?

07.11. 10:21

Dyslexie je nejčastější forma specifické vývojové poruchy učení, která postihuje zejména čtení. Může být vrozená nebo nebo získaná poškozením mozku. V České republice se střízlivé odhady pohybují od 1 do 2 % dětí, které trpí vážnými obtížemi ve čtení, celosvětově je však postižených v průměrů 5-10…

Počet pacientů s HIV v Česku stoupá. Mnozí přicházejí na testy příliš pozdě

06.11. 14:01

Praha - Z nových údajů Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu vyplývá, že v Česku letos za prvních devět měsíců přibylo 194 nových pacientů s virem HIV. Nemoc AIDS propukla u 31 lidí a od ledna do září na ni zemřelo 13 nemocných.

Požadavky ruského ministerstva školství na poučnou přednášku o AIDS vyvolaly skandál

03.11. 13:53

Moskva - V Rusku se chystala celostátní internetová přednáška pro studenty a studentky o prevenci viru HIV a nemoci AIDS. Pořadatelé ale narazili u ministerstva školství. Jeho úředníce totiž požadovala, že nesmí zaznít výraz "prezervativ", a má se hovořit "raději o mravnosti, než o oplzlostech".

Zima se blíží. Jak se chránit před chřipkou?

26.10. 16:32

Česko se v posledních dnech potýká s nestálým a proměnlivým počasím. To je přímo ideální ke vzniku řady respiračních onemocnění včetně chřipky. Její největší sezóna sice každoročně přichází až začátkem roku, není ale od věci začít se proti ní bránit už nyní.

Některé problémy a symptomy si s rakovinou běžně nespojujeme. Možná bychom měli začít

25.10. 10:50

Každý z nás nejspíš ví, že když začne vykašlávat krev, je nejvyšší čas všeho nechat a běžet k doktorovi. Může to totiž být rakovina. Tu ale mohou signalizovat i příznaky, které si s ní mnohdy nespojujeme.

Spánková paralýza: Zážitek, který opravdu zažít nechcete

24.10. 12:09

Možná jste už zažili pocit, kdy okamžitě po probuzení nemůžete mluvit ani hýbat se. I když to je pro někoho děsivý zážitek, rozhodně se nejedná o kletbu nebo jiné nadpřirozeno. Trpíte spánkovou paralýzou, která ač je nepříjemná, na životě vás nijak neohrožuje.

Víte, jak poznáte špatného lékaře? Poradíme, čeho si všímat

Aktualizovali jsme 15.10.2017, 15:01, 15.10. 09:55

Lékaři by vzhledem k náročnosti své profese měli být jedni z nejváženějších lidí nejen u nás, ale i po celém světě. Pravdou je, že ač velká většina z nich svému oboru opravdu rozumí, najdou se i tací, kteří si s pacienty hlavu příliš nelámou. Jak takové poznat? Podle serveru The Guardian si stačí…

Stres, úzkost, nespavost vás mohou zabít. Jak si pomůžete sami?

Aktualizovali jsme 11.10.2017, 22:09, 11.10. 10:55

V souvislosti se stále uspěchanější dobou trpí stále více lidí určitou formou psychických problémů. Může jít o stres, úzkost, nespavost, ale i počínající deprese. Ideálním řešením je v těchto případech návštěva psychologa, ne každý ale má tu možnost.Jak si mohou takoví lidé pomoci sami?

Zákeřné zranění: Kvůli zlomenině krčku zemře v Česku denně 10 lidí

11.10. 18:36

Praha - Kvůli komplikacím po zlomenině krčku stehenní kosti zemře denně až deset Čechů. Osteoporóza, tedy řídnutí kostí, trápí odhadem 750.000 lidí. Nejvíc se projevuje u seniorů nad 65 let, více u žen. Prevencí nemoci je dostatek vápníku a vitamínu D.

Unikátní spojení těla a stroje: Stanou se z ochrnutých lidí kyborgové?

10.10. 09:12

Ochrnutí lidé by mohli znovu začít chodit díky mozkovým implantátům, které přemění myšlenku v elektrický impuls. Vědci zatím nové zařízení úspěšně otestovali na opicích a věří, že by mohlo fungovat i u lidí, píše deník The Daily Telegraph.

Možná trpíte psychickou poruchou a ani o tom nevíte. Projeví se při nakupování

Aktualizovali jsme 9.10.2017, 21:57, 09.10. 14:32

Někteří lidé mají problém přiznat si právo vynaložit vlastní peníze na to, aby si udělali radost. Psychologové tuto formu nemoci nepodceňují a naopak dostala i své pojmenování. Odborně tomu říkají finanční anorexie a radí, jak se jí zbavit.

Venezuela má další problém. Více než milion dětí ohrožují smrtelné spalničky

06.10. 08:58

Caracas - Venezuelu kromě politické a ekonomické krize sužuje epidemie spalniček. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) by se mohlo nakazit milion dětí, už nyní jsou registrovány desítky případů.

Nejhorší bolesti na světě? Porod nebo popálení drží v žebříčku spodní příčky

05.10. 13:24

Bolest je sice nepříjemná, má ale velmi důležitý účel. Varuje vás, že je něco špatně, nebo že se musíte zbavit toho, co vám ubližuje. Akutní bolest se rychle vyřeší, obvykle když odstraníte část těla z dosahu škodlivých podnětů. Chronická bolest může trvat roky a výrazně ovlivňuje kvalitu života.

Kolik let života nám ještě zbývá? Klíčem je podle vědců čich

Aktualizovali jsme 2.10.2017, 22:07, 01.10. 18:57

Lidé kolem vás napínají nosy a čichají. Něco jim voní, nebo naopak zapáchá. Vy ale nic necítíte. Pokud se vám někdy taková situace stala, měli byste zbystřit. Podle vědců by vám totiž mohlo jít o zdraví.

Může vás zabít vzduchová bublina v žíle nebo tepně?

01.10. 14:18

Všichni známe scénu, při níž lékař nabere do injekční stříkačky očkovací látku a pak jí trochu odstříkne do vzduchu. Ti znalejší vědí, že je to proto, aby ve stříkačce nezůstala ani kapka vzduchu. Říká se, že totiž, že i malá bublinka v žíle nebo tepně nás může zabít. Je to ale skutečně pravda?

reklama
reklama
reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací