Články k tématu: Opice

Můžu pomoct? Orangutan zachraňoval člověka před hady, fotka je hitem internetu

08.02. 12:08

Svět přírody nás nikdy nepřestane udivovat. Mezi pozoruhodné okamžiky se nyní zapsalo dojemné setkání mezi orangutanem a mužem na Borneu.

Evoluce v praxi: V čem se nejvíce lišíme od opic?

Aktualizovali jsme 4.12.2018, 14:47, 04.12. 08:05

Předchůdci dnešního člověka se před miliony let začali od primátů značně odlišovat. Začali chodit vzpřímeně a ztratili většinu ochlupení těla. Osvojili si ale i další výhodu, spánkový model. A ten je, jak se ukázalo, klíčový pro evoluci našeho druhu.

Opice už nebudou nejchytřejší zvířata na Zemi. Kdo je předběhne?

Aktualizovali jsme 14.10.2018, 22:37, 14.10. 13:06

Chápou, co je smrt, a umí využívat jednoduché nástroje. Jsou až děsivě inteligentní a nezadají si se šimpanzem. To ale není vše, co havrani dovedou. Umí totiž i plánovat. A v tom se vyrovnají opicím.

reklama

Lidé se vyvinuli z opic. Z čeho se ale vyvinuly opice? Tady je tvor, ze kterého všichni pocházíme

Aktualizovali jsme 5.10.2018, 22:18, 05.10. 11:34

Lidé pocházejí z opice. To není žádná novinka a evoluční teorie nás učí už stovky let, že i opice se postupem času vyvíjely. Prakticky každé zvíře na světě má rozsáhlý, miliony let starý rodokmen, který směřuje ke společným předkům a skrze ně až k nejprimitivnějším buňkám, z nichž vznikl život.…

V Německu byla utracena nejstarší gorila v Evropě

20.08. 21:59

Norimberk - V norimberské zoo dnes museli utratit nejstarší gorilu, která v Evropě žila. V 80. letech minulého století žil gorilí samec Fritz dva roky také v zoo ve Dvoře Králové nad Labem.

Velké překvapení: V vědci v hrobce našli vyhynulý druh opice

22.06. 08:39

Londýn/Peking - Lebku gibona, který mohl být prvním opičím druhem vyhynulým v důsledku lidské činnosti, objevili vědci mezi ostatky ze starodávné čínské hrobky.

Nevšední podívaná: Gorila v zoo rodila před zraky návštěvníků

26.05. 11:06

Pittsburgh (USA) - V zoologické zahradě v americkém Pittsburghu se v pátek narodilo mládě gorily přímo před zraky návštěvníků. Informovala o tom agentura AP.

V rakouské zoo uhynul slavný orangutan Nonja, měl i profil na facebooku

22.05. 15:46

Vídeň - V rakouské zoologické zahradě u zámku Schönbrunn uhynula samice orangutana, která se proslavila svými fotografiemi zveřejňovanými na facebooku. Podle agentury APA se Nonja v roce 2009 stala první opicí s vlastním účtem na této sociální síti. Dnes zoo oznámila, že ošetřovatelé orangutaní…

V pražské zoo se oslavuje: Gorila Kijivu oslaví 25. narozeniny, dostane speciální dárek

17.03. 10:33

Praha - Pražská zoo v neděli oslaví 25. narozeniny gorilí samice Kijivu. Přivedla na svět čtyři mláďata, mezi nimi i Moju, první gorilu narozenou v českých zoo. Kijivu dostane jako dárek rýžový dort. Zkrátka nepřijdou ale ani ostatní členové tlupy.

VIDEO, které vyvolalo úsměvy i ostrou kritiku. Orangutan z indonéské zoo kouřil

08.03. 09:43

Jakarta - Zoo v indonéském městě Bandung čelí kritice. Ošetřovatelé nezabránili 22letému orangutanovi Bandunovi, aby zvedl zapálenou cigaretu vhozenou do jeho výběhu návštěvníkem a začal ji kouřit.

Německý ministr dopravy odsoudil testy automobilek na zvířatech

02.02. 16:23

Berlín - Testy škodlivosti emisí naftových vozů na opicích financovalo Evropské výzkumné sdružení pro životní prostředí a zdraví v dopravním sektoru (EUGT), které v roce 2007 založily automobilky Volkswagen, BMW a Daimler spolu s firmou Bosch. Německý ministr dopravy Christian Schmidt (CSU) to dnes…

Opice hodiny vdechovaly zplodiny. Manažeři německých automobilek prý o všem věděli

31.01. 12:34

Berlín - Manažeři německých automobilek sice vyjadřují šok nad tím, že se škodlivost emisí v minulosti testovala na opicích, podle informací serveru Spiegel Online jde ale o pokrytectví. Část z nich totiž o všem věděla a nijak nezakročila.

Skandál v Německu: Automobilky financovaly testování emisí na opicích

27.01. 08:51

Frankfurt - Německé automobilky Volkswagen, Daimler a BMW financovaly testování škodlivosti emisí naftových vozů na opicích. Uvedl to list The New York Times.

Na Sumatře byl objeven nový druh orangutana, na světě žijí jen stovky jedinců

03.11. 09:15

Jakarta - Vědci objevili na severu Sumatry nový druh orangutana. Zvíře se odlišuje mimo jiné tvarem lebky a zubů, geny i způsobem, jakým samci vydávají zvuky. Tapanulijský orangutan (Pongo tapanuliensis) žil na ostrově v izolaci zhruba 10.000 až 20.000 let.

Opice má dostat čtvrtinu příjmů ze svého autoportrétu, rozhodl soud

12.09. 12:20

San Francisco - Americký fotograf David Slater, jehož proslavil autoportrét pořízený indonéským makakem, bude muset čtvrtinu příjmů ze snímků této opice věnovat na ochranu jejího druhu.

Za psychopatii nemůžeme? Vědci zjistili, proč jsou někteří lidé šílení

13.08. 12:29

Fenomén psychologie je tajemný a nepochopitelný nejen pro obyčejné lidi, ale také pro lékaře, psychology a vědce. Jak vzniká? Proč existuje? Aby našli odpovědi, vědci se rozhodli obrátit se na šimpanze.

Nejnebezpečnější zvíře pro člověka? Překvapivě je to opice

30.04. 12:49

MAGAZÍN - Ze zvířat je největší hrozbou pro člověka pavián, tvrdí vědci z Univerzity v Granadě. Roztomilá zvířátka totiž na člověka přenášejí nejnebezpečnější choroby světa.

Poprask v londýnské zoo: Z výběhu utekl gorilí samec

14.10. 15:21

Londýn - V londýnské zoologické zahradě utekl ve čtvrtek večer ze svého ohrazeného prostoru velký gorilí samec. Nikomu se ale nic nestalo a za hodinu už bylo zvíře zpět.

Oslavy v USA: Nejstarší známé gorile světa se narodilo další pravnouče

02.10. 10:15

Washington - Personál zoologické zahrady v Columbusu v americké státě Ohio slaví. Nejstarší známá gorila na světě má další pravnouče.

Do Zoo Chleby přibyly tři vzácné opice

28.08. 14:40

Chleby - V soukromé Zoo Chleby na Nymbursku přibyly tři vzácné opice druhu langur duk, na světě jich žije jen asi tisíc kusů.

Nezvyklý útok: Opice napadly volební místnost

26.07. 09:12

Bangkok - Průběh voleb nenarušují pouze lidé, ale v některých zemích také divoká zvířata. Úřady v Thajsku už chystají "úplatky" pro opice.

Gorilí sameček z pražské Zoo dostal jméno. Pokřtila ho Lucie Bílá

19.06. 18:10

Praha - Gorilí sameček z pražské zoo dnes dostal jméno Ajabu, což ve svahilštině znamená zázrak. Slavnostně ho pokřtila zpěvačka Lucie Bílá a několik dalších hostů.

VIDEO: Makakové jsou v době kamenné. Používají kamenné nástroje

Aktualizovali jsme 15.6.2016, 17:57, 15.06. 11:26

Bangkok - Makak dlouhoocasý v jednom ostrově v Thajsku přešel do doby kamenné a používá kamenné nástroje k ulehčení práce, ukazuje studie provedená vědci z univerzity v Oxfordu. Prý už je tak používají několik desetiletí.

Keňa se potýkala s rozsáhlým výpadkem proudu. Mohla za to opice

Aktualizovali jsme 8.6.2016, 13:06, 08.06. 09:14

Nairobi - V úterý pronikla do vodní elektrárny v Keni opice a narušila chod transformátoru. Výsledkem byl rozsáhlý výpadek elektřiny po celé africké zemi. Osud zvířete není znám.

reklama
Fotogalerie