Články k tématu: Osvětim

Nenávist k Židům? Zněla varovná slova, v Česku se dějí skandální věci

27.01. 14:43

Nenávist, fanatismus a antisemitismus ve světě stále přetrvávají, v Evropě i sílí, varovali dnes řečníci z řad politiků v Senátu na tradičním vzpomínkovém shromáždění k Mezinárodnímu dni památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. Předseda správní rady Nadačního fondu obětem…

Osvětim: Továrna nacistů na smrt, utéct se podařilo jen hrstce vězňů

26.01. 18:09

Tábor Osvětim (německy Auschwitz) byl na rozkaz druhého muže nacistického Německa, šéfa jednotek SS i gestapa Heinricha Himmlera z 27. dubna 1940 založen v blízkosti stejnojmenného polského městečka. První vězňové - především Poláci věznění z politických důvodů - sem byli zavlečeni v červnu 1940.…

Poprvé v Osvětimi. Merkelová prošla pod nechvalně proslulou bránou

06.12. 14:46

Pocit hluboké hanby nad zvěrstvy spáchanými nacisty v německém koncentračním táboře v polské Osvětimi vyjádřila dnes na tomto místě německá kancléřka Angela Merkelová. Při své první návštěvě tohoto někdejšího tábora smrti společně s polským premiérem Mateuszem Morawieckým uctila památku více než…

reklama

Osvětim nebyla nejhorší? V táboře Treblinka zemřelo nejvíce lidí na jednom místě

Aktualizovali jsme 18.11.2018, 18:46, 18.11. 14:16

Nacistický vyhlazovací tábor Treblinka patří mezi ta nejhorší místa světa. V průběhu druhé světové války zde zahynulo okolo 870 tisíc lidí a jen stěží byste hledali na světě jiné místo, kde by bylo zabito za krátkou dobu jeho fungování více lidí.

Německý ministr zahraničí uctil oběti nacistů v Osvětimi

20.08. 21:31

Varšava - Německý ministr zahraničí Heiko Maas dnes navštívil vyhlazovací tábor v Osvětimi, místo označil za peklo na zemi. Po setkání se svým polským protějškem Jackem Czaputowiczem uctil památku více než milionu obětí nacismu.

Spravedlnost si dala na čas: Dozorce z Osvětimi stane před soudem

16.04. 16:14

Berlín - Německá prokuratura obvinila 94letého bývalého příslušníka jednotek SS a dozorce z nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi z napomáhání k vraždě. Informovalo o tom dnes státní zastupitelství ve Stuttgartu. Obviněným je podle něj německý občan narozený v Srbsku. Souzen má být jako…

Italové nazvali Osvětim polským táborem, Poláci se ohradili

14.04. 12:31

Řím - Italská tisková agentura ANSA označila ve zprávě Osvětim za "polský" koncentrační tábor. Po intervenci Varšavy, bylo slovo "polský" vypuštěno.

Zápisky z pekla: Z člověka zůstane 640 gramů popela. Mladý Žid popsal svou práci v osvětimském Sonderkommandu

28.03. 10:59

Mrazivé svědectví vězně z Osvětimi, který musel pomáhat nacistickým vražedným jednotkám, bylo po dlouhých letech konečně dešifrováno. Dopis, který ležel téměř 40 let v hlíně u bývalého krematoria v Osvětimi, odkaluje známá a přesto těžko uvěřitelná zvěrstva spáchaná nacisty.

"Osvětimský účetní" Gröning do vězení nenastoupí, zemřel v nemocnici

12.03. 21:15

Berlín - V pátek v nemocnici zemřel bývalý člen jednotek SS Oskar Gröning, který působil v nacistickém vyhlazovacím táboře v Osvětimi. Bylo mu 96 let.

Osvětim láká čím dál více návštěvníků. Muzeum proto zavádí nová pravidla

04.01. 08:39

Varšava - Bývalý koncentrační tábor v Osvětimi a Osvětimi-Březince loni navštívilo 2,1 milionu lidí, což je to skoro o 50 tisíc více než v roce 2016. V prvé desítce zemí, odkud přijelo nejvíce návštěvníků, se ocitlo i Česko.

"Účetní" z Osvětimi neuspěl s dovoláním, jde do vězení

29.12. 15:42

Berlín - Bývalý člen SS z Osvětimi Oskar Gröning má brzy nastoupit do vězení. Německý ústavní soud zamítl jeho dovolání, informovala dnes agentura DPA.

Dobrovolník SS Gröning se brání proti odsouzení u ústavního soudu

19.12. 21:05

Berlín - Bývalý dobrovolník jednotek Waffen-SS Oskar Gröning, který byl odsouzen za napomáhání k vraždám v nacistickém vyhlazovacím táboře Osvětimi, podal stížnost k ústavnímu soudu kvůli nařízenému trestu vězení.

Láska z Osvětimi: U koncentračního tábora se našla brož v podobě přídělové karty na chleba

21.11. 08:09

Varšava - Více než 70 let po skončení druhé světové války se nedaleko Osvětimi našla brož, vypovídající o lásce za těžkých časů v židovském ghettu v Lodži. Brož z nerezové oceli má podobu přídělového lístku na chléb a daroval ji k výročí svatby své ženě Hele její manžel Pawel.

Někdejší dozorce z Osvětimi už není schopen soudu, trpí demencí

12.09. 15:34

Berlín - Proces s bývalým příslušníkem zdravotní služby SS Hubertem Zafkem (96) nebude pokračovat. Soud v severoněmeckém Neubrandenburgu dnes oznámil, že obviněný trpí demencí.

98letý Zafke, který má na svědomí tisíce lidských životů z Osvětimi, na proces zřejmě nestačí

31.08. 19:07

Berlín - Bývalý příslušník zdravotní služby SS z někdejšího nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi Hubert Zafke už není zdravotně způsobilý absolvovat soudní proces.

Dozorce z Osvětimi Gröning může nastoupit trest, i v 69 letech je způsobilý, rozhodly úřady

02.08. 13:57

Hannover - Dozorce z Osvětimi Oskar Gröning může nastoupit výkon trestu, je k tomu i ve svých 96 letech způsobilý. Domnívá se tak státní zastupitelství v Hannoveru, které odmítlo žádost obhajoby o odklad nástupu trestu.

Szydlová hájila boj proti migrantům v Osvětimi, vysloužila si ostrou kritiku

14.06. 22:35

Varšava - Polská premiérka Beata Szydlová si dnes vysloužila kritiku, když během pietního aktu u příležitosti 77. výročí prvního transportu do Osvětimi zřejmě skrytě hájila vládní protiimigrační politiku. Vyjádření Szydlové prý bylo nevhodné vzhledem k okolnostem a místu, napsala agentura AP. Za…

Lidé, kteří se svlékli u brány v Osvětimi, budou obviněni

29.03. 13:21

Varšava - 11 lidí, kteří se v pátek vysvlékli donaha u nacistického koncentračního tábora v polské Osvětimi, bude obviněno z hanobení památného místa.

Polsko zveřejnilo seznam 8500 esesáků z Osvětimi. Někteří ještě žijí

22.03. 15:41

Varšava - Polský Institut národní paměti (IPN) zveřejnil na internetu seznam dozorců v německém koncentračním táboře Osvětim. Seznam, který obsahuje 8500 jmen, je první takovou databázi v Polsku a patrně i na světě.

Proces s bývalým zdravotníkem SS v Osvětimi byl znovu odložen

20.01. 14:22

Neubrandenburg (Německo) - Proces s bývalým zdravotníkem z Osvětimi Hubertem Zafkem (96) se protahuje. Důvodem jsou dva chybějící lékařské posudky. Muž je je obviněn z podílu na vraždách nejméně 3681 lidí.

Účetní z Osvětimi si má odpykat čtyři roky za mřížemi

28.11. 12:53

Berlín - Spolkový soudní dvůr v Karlsruhe pravomocně zamítl odvolání dozorce z Osvětimi Oskara Gröninga (95), ten by si tak měl odsedět čtyři roky za podíl na vraždách statisíců lidí. Vzhledem ke svému věku a chatrnému zdraví ale nakonec za mřížemi patrně neskončí.

V Německu začal soud se zdravotníkem z Osvětimi, který přispěl ke smrti 3681 lidí

12.09. 11:32

Berlín - V Německu dnes začal proces se zdravotníkem z nacistického koncentračního tábora v Osvětimi. Hubert Zafke (95) čelí obžalobě z účasti na smrti nejméně 3681 lidí.

Nemocná radiotelegrafistka z Osvětimi před soudem nestane

09.09. 20:35

Berlín - Dvaadevadesátiletá Němka, která působila v nacistickém vyhlazovacím táboře v Osvětimi jako radiotelegrafista, není způsobilá stanout před soudem.

Podle německé důchodkyně byla Osvětim "pouhý" pracovní tábor, soud ji poslal do vězení

02.09. 14:01

Berlín - Pravicová extremistka Ursula Haverbecková (87) dostala u soudu ve městě Detmold trest osm měsíce vězení. Podle verdiktu popírala holokaust.

reklama
Fotogalerie