Články k tématu: Ponorky

Zbraň soudného dne: ruská ponorka Tajfun mohla smést celý svět!

Aktualizovali jsme 12.6.2019, 22:00, 12.06. 10:29

Svět ve Studené válce žil neustále pod Damoklovým mečem nukleární války. Symbolem tohoto strachu byly ponorky. A tou největší a nejvražednější byla Akula (česky Žralok), v kódovém označení NATO Typhoon (Tajfun). Ta se stala nejen největší ponorkou dosud postavenou, ale byla schopna zničit na…

Ponorka měla nahradit bitevní loď! Skončilo to katastrofou!

Aktualizovali jsme 30.5.2019, 00:37, 29.05. 10:21

Některé zbrojní nápady z 1. světové války jsou dnes spíše úsměvné a bizardní. Z tehdejšího pohledu měly svůj smysl. Mezi takové nápady nepochybně patřil podmořský monitor. Tedy ponorku vybavenou mohutným dělem ráže 308 milimetrů. Měla u Němců vyvolat paniku a nahnat jim strach.

Nejtajnější a nejdrzejší tajná operace studené války! Mohla ji změnit v horkou?

Aktualizovali jsme 10.5.2019, 22:02, 10.05. 10:30

Na začátku 80. let 20. století nebyla mezinárodní situace vůbec dobrá. Argentina napadla britské Falklandy, v Polsku došlo k potlačení hnutí Solidarita a Východ i Západ harašily zbraněmi. K 3. světové válce scházel jen krůček. A ten krůček mohla být tajná operace, která se odehrála v srpnu 1982 v…

reklama

Tragická historie: Britská ponorka se dvakrát potopila i s kompletní posádkou

Aktualizovali jsme 26.4.2019, 21:58, 26.04. 10:45

Ponorky měly v obou světových válkách obrovské ztráty a muži, kteří na nich sloužili, museli počítat s tím, že jejich služba i život mohou velmi rychle skončit. Příběh ponorky HMS Thetis je kuriózní v tom, že se potopila hned dvakrát. A v obou případech byly následky vskutku tragické.

Jamato. Nejmasivnější válečná loď 20. století stála jako tři letadlové. Byla úplně k ničemu

Aktualizovali jsme 17.4.2019, 10:42, 17.04. 10:39

Před 2. světovou válkou byly co největší bitevní lodě chloubou a pýchou námořnictev. Dokonce se pod nich posuzovala jejich síla. Soutěž o největší bitevní loď na celé čáře vyhráli Japonci. Ukázalo se však, že v době, kdy z nebe hrozí nebezpečí bombardérů a torpédových letounů a mořským hloubkám…

Německý U-Boot XXI: Zbraň, která mohla Hitlerovi vyhrát válku

Aktualizovali jsme 8.4.2019, 18:25, 08.04. 10:30

Třetí říše ve 2. větové válce vedla se Spojenci tvrdou bitvu o Atlantik. Během prvních tří let války v ní Němci se svými ponorkami dominovali a téměř se jim podařilo Velkou Británii na moři porazit a izolovat. Po vstupu USA do války se však karta obrátila, a díky americkým eskortám konvojů, a…

Revoluce v námořnictví. Americká armáda nasadí unikátní ponorky Orca

Aktualizovali jsme 15.2.2019, 22:27, 15.02. 12:10

Americké námořnictvo podepsalo kontrakt na čtyři nové robotické ponorky Orca. Podmořské autonomní drony (XLUUVs) má dodat společnost Boeing. Vedle průzkumných misí by měly být tyto stroje schopné i celé řady dalších úkolů, včetně bojových operací. Jejich pořizovací cena je přitom bezprecedentně…

Austrálie zbrojí. S francouzskou firmou uzavřela nejdražší kontrakt v historii

11.02. 13:42

Australští představitelé se zavázali ke koupi dvanácti útočných ponorek od francouzské zbrojní společnosti Naval Group. Mnozí odborníci projekt kritizují jako předražený, vadí jim také dlouhá dodací lhůta.

Velká záhada: Kam mizí obří symboly druhé světové války?

14.11. 13:52

Válka za sebou nenechává pouze ztráty na lidských životech, ale i škody materiální. Některé jsou nenávratně ztraceny, jiné se dají zacelit. Na rozdíl od rozbitých tanků a vrtulníků ale například potopené lodě či ponorky většinou opravit nelze. Často tak končí na dně moří a oceánů, odkud ale někdy…

Tajemství ponorky Surcouf. Proč dodnes nikdo neví, co se stalo při největší tragédii svého druhu?

21.08. 11:22

Ponorky patří k nejvíce fascinujícím lidským technickým výtvorům. Jejich ztráta vždy vyvolá mezi veřejností zájem a vinu spekulací, o tom, co se vlastně pod hladinou moře odehrálo. Snad největší tajemství stále halí ztráta francouzské ponorky Surcouf, která je dodnes katastrofou ponorky s největším…

Španělské trable: Ponorka byla příliš těžká, po úpravě se ale nevejde na základnu

19.07. 15:34

Madrid - Španělsko žije kauzou nevydařené armádní ponorky. Plavidlo bylo příliš těžké a teď, když bylo prodlouženo kvůli rozložení hmotnosti, se zase nevejde do míst na vojenské základně, kde by měla kotvit.

Vojenské cvičení: Ruská ponorka odpálila čtyři mezikontinentální střely

22.05. 20:46

Moskva - Ruská jaderná ponorka Jurij Dolgorukij dnes úspěšně vyzkoušela v Bílém moři odpálení mezikontinentálních raket Bulava v salvě, tedy čtyř střel najednou. Oznámila to agentura TASS s odvoláním na komuniké Severní flotily, k níž ponorka patří.

Hitlerova ponorka, kterou měl vůdce uprchnout? Po letech byla konečně objevena, potopili ji Čechoslováci

24.04. 11:28

Vrak ponorky U-3523, která měla před téměř 73 léty odvézt do bezpečí v Jižní Americe Adolfa Hitlera a další vysoce postavené nacisty, byl nalezen. K žalu všech fanoušků konspiračních teorií se tak nestalo u pobřeží Argentiny nebo Brazílie, ale u dánského pobřeží, informuje The independent.

Britské ponorky dostaly rozkaz k Sýrii. Připravují se na útok na vojenské cíle

12.04. 08:00

Londýn - Britské ponorky dostaly rozkazy přesunout se do míst, odkud budou moci raketami zasáhnout Sýrii. Jde o přípravu na možný útok proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada, který by mohl přijít již ve čtvrtek, napsal britský deník The Daily Telegraph.

Příbuzní obětí z argentinské ponorky vyhlásili sbírku

25.02. 09:52

Buenos Aires - Příbuzní posádky z argentinské ponorky, která zmizela v polovině loňského listopadu v jižním Atlantiku, vyhlásili sbírku, aby mohli najmout americkou firmu a pokračovat pátrání. Informoval o tom deník Clarín.

Argentinskou ponorku už hledá i jasnovidka

24.01. 19:15

Buenos Aires - Po argentinské ponorce, která zmizela v polovině listopadu v jižním Atlantiku se 44 členy posádky na palubě, stále pátrá ještě pět lodí.

Může za zkázu ponorky korupce? Argentina požádala Německo o údaje k její opravě

12.12. 12:03

Buenos Aires - Argentinský parlament vyšetřuje podezření z korupce v případě generální opravy ponorky, která se 44 lidmi na palubě zmizela před měsícem v jižním Atlantiku. Podezření na korupci má i argentinský ministr obrany Oscar Aguad, podle něhož se už dříve objevila stížnost u soudu.

Jak vypadal konec argentinské ponorky? Posádku zabil výbuch, ani si to neuvědomila, tvrdí odborník

11.12. 18:39

Buenos Aires - Bývalý akustický expert amerického válečného námořnictva Bruce Rule je přesvědčen, že posádka nezvěstné argentinské ponorky San Juan zemřela okamžitě při obrovské explozi. Jeho slova cituje argentinský list La Nación.

Příbuzní námořníků z argentinské ponorky prosí: Nekončete záchrannou operaci

01.12. 09:32

Buenos Aires - Argentinské námořnictvo již vzdalo pátrání po ponorce, na jejíž palubě bylo 44 lidí. Příbuzní členů posádky se s tím nechtějí smířit a apelují na prezidenta, aby byla záchranná akce obnovena.

Argentinskou ponorku zasáhl výbuch, tvrdí námořnictvo. Posádka je zřejmě mrtvá

Aktualizovali jsme 24.11.2017, 21:53, 24.11. 17:01

Buenos Aires - Přes týden hledanou argentinskou ponorku zasáhl v moři výbuch a šance na přežití některého z 44 členů posádky se blíží nule. Pátrání po poloze plavidla ale stále pokračuje.

Do hledání ponorky se zapojí obří ruský letoun s robotem

24.11. 15:56

Moskva - Tým ruského vojenského námořnictva dnes odletěl z Petrohradu, aby pomohl při pátrání po argentinské ponorce San Juan. Velitelem záchranářů je kapitán Sergej Bašmakov. náčelník výzkumného střediska pro záchranné podvodní technologie.

Mocná zbraň ruské armády? Největší ruská ponorka může zničit svět

Aktualizovali jsme 23.11.2017, 22:51, 23.11. 10:00

Moskva - Rusko, potažmo Sovětský svaz, se vždy mohl chlubit velkou vojenskou silou na vodě. Do té neodmyslitelně spadají jaderné ponorky. A přesto, že Rusko už jednu obrovskou ponorku (Kursk) ztratilo, nemusí truchlit. Ponorky typu Akula Kursk bezpečně nahradí.

Ztracenou ponorku hledají v hloubce 6000 metrů, zapojilo se i Rusko

23.11. 17:02

Moskva/Santiago de Chile - Rusko vyslalo na pomoc při pátrání po argentinské ponorce oceánografickou výzkumnou loď. Je vybavená dvěma sondami, které se dokážou ponořit až do hloubky šesti tisíc metrů. Vojenská ponorka San Juan se ztratila minulou středu v jižním Atlantiku. Od té doby se s ní…

Putin nabídl pomoc při pátrání po pohřešované ponorce, vyšle vyspělou oceánografickou loď

23.11. 08:02

Moskva - Ruskou pomoc při pátrání po argentinské ponorce, která se již týden pohřešuje, nabídl prezident Vladimir Putin dnes v telefonickém rozhovoru se svým argentinským protějškem.

reklama

Fotogalerie