Články k tématu: Vědci

Vědci z celého světa se spojili proti hladomoru. A vymysleli řešení

22.01. 16:41

Vědci z 16 zemí na světě se podíleli na vzniku tzv. planetární diety. Změna stravovacích návyků by měla zabránit předčasné smrti, omezit dopady jídla na životní prostředí, ale především zabránit hladomoru, který lidstvu hrozí již za tři desetiletí.

Kolaps společnosti? Svět v roce 2020 upadne do chaosu, předvídá matematik

21.01. 20:02

Společnost je na pokraji kolapsu. K tomu by kvůli politickým nepokojům mohlo dojít už příští rok. Válka v ulicích by mohla být po roce 2020 běžnou normou, protože neklid mezi občany může vést k výbuchu násilí, varuje vědec.

Budeme opět přepisovat učebnice ? Vědci objevili další dílek své evoluční skládačky

21.01. 17:40

Náhodný nález kostry podobné dnešnímu člověku zase jednou mění dějiny lidské evoluce. Vědci mohou po desetiletém výzkumu konečně potvrdit, že do učebnic biologie bude třeba zanést dalšího z našich předků.

reklama

Lidmi to nekončí. Jeden tvor nás v budoucnu všechny nahradí

19.01. 21:11

Budou lidé za 50 000 let stále pány tvorstva? Podle vědců to není příliš reálné. Zatímco jedni tvrdí, že se sami zničíme ještě dříve, než budeme schopni opustit Zemi, jiní se domnívají, že tou dobou už bude Země tak vydrancovaná, že bude neobyvatelná, a lidé se budou muset přestěhovat. Kdo ale poté…

Pokřtil by papež mimozemšťany, kdyby přiletěli na Zemi? Vatikánští vědci přináší zajímavé odpovědi

18.01. 10:57

Myslíte si, že věda a víra nemohou jít dohromady? Dva vatikánští astronomové, Guy Consolmagno a Paul Müller, vás přesvědčí o opaku. Ve své knize Kde byl Bůh, když vznikl vesmír? odpověděli na řadu tíživých otázek.

Co s námi dělá čokoláda? Podle vědců jde o superpotravinu

15.01. 19:50

Jedna z mála rad od doktora, kterou by většina z nás poslechla s radostí. Denní dávka čokolády má podle vědců velmi pozitivní vliv na paměť i další funkce mozku.

Pět prstů je zbytečnost? Kvůli evoluci se naše tělo brzy změní

15.01. 16:08

Nad tak banální věcí, jako je počet prstů na končetinách, se snad nikdy nikdo z nás nepozastavil. Odborníci z Institutu klinických výzkumů v kanadském Montrealu ale zjistili, že v minulosti jich měli lidé mnohem více, naopak v budoucnu budou mít jen tři.

Opravdu nemocnice oplývají čistotou? Nová studie znepokojila lékaře

13.01. 09:25

Lékaři z britské De Montfort University zjistili podivuhodnou věc. V povlečení se podle nich vyskytuje bakterie způsobující infekční chorobu. Podle vědců tuto bakterii nezahubí ani praní ložního prádla ve speciálních dezinfekčních přípravcích.

Máte větší pozadí? Ani nevíte, jak velkou máte výhodu, tvrdí studie

12.01. 18:49

Jedno velmi populární pořekadlo říká, že „ženská bez p*dele je jako týden bez neděle“. Větší pozadí má jednu zdraví prospěšnou funkci, dodávají teď vědci.

Jak Zemi připravit o veškerou vodu? Ve skutečnosti to můžeme udělat ze dne na den

12.01. 10:32

Představte si hypotetickou situaci. V Mariánském příkopu, nejhlubším místě na Zemi, by se objevila desetimetrová díra. Skoro nic by se nestalo, voda by v ní postupně mizela a možná by stáhla pod hladinu neopatrné lodě. Ačkoliv se to může zdát jako banalita, opak je pravdou. Po několika letech by se…

Záhada Ďáblova moře: Kam se poděla loď velká jako dva Titaniky?

07.01. 12:17

O Bermudském trojúhelníku v Atlantiku slyšel každý. Tajemné místo na moři, kde se záhadně ztrácejí lodě, se ale nachází i v Tichém oceánu. Poblíž japonských ostrovů, kde za druhé světové války Američané vyháněli z tichomořských ostrovů Japonce.

Podivná mutace: Gen zachránil naše předky, dnes našemu tělu škodí

06.01. 17:36

Když se lidé začali přesouvat z Afriky před přibližně 100 000 lety, v jejich genech byl schovaný klíč k přežití chladu Evropy a Asie. Tento samý klíč však přináší bolestné problémy milionům.

Vědci do detailu popsali, jak vypadá umírání. Je to poměrně znepokojivé

Aktualizovali jsme 4.1.2019, 22:15, 04.01. 14:07

Strach ze smrti je pro mnoho lidí tím nejhorším, s čím se kdy setkali. Jiní se ale mnohem více bojí samotného umírání. A nyní se prokázalo, že k tomu mají dobrý důvod. Umírání totiž podle nejnovějších výzkumů probíhá úplně jinak, než jak jsme si dosud mysleli. Lidé totiž poté, co zemřou, dokáží…

Úsměv prodlužuje život? Vědci se zaměřili na známé tvrzení, tady je výsledek jejich bádání

Aktualizovali jsme 3.1.2019, 15:35, 03.01. 10:54

Usmívej se, budeš mít delší život, říká se. Opravdu to funguje? Podle odborníků vůbec ne. Šťastní lidé opravdu nežijí déle. Vyplývá to z z výzkumu, který provedli britští vědci mezi víc než 700.000 ženami ve věku 50 až 69 let.

Unikátní výzkum: Čeští vědci popsali nový typ černé díry

03.01. 09:15

Vědci z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy (MFF UK) a Matematického ústavu Akademie věd ČR (MÚ AV ČR) našli řešení takzvané kvadratické gravitace, a popsali tak nový typ sférické černé díry. V dnešní tiskové zprávě o tom informovala Akademie věd ČR. Výzkum navazoval na numerické…

Pijete kávu bez mléka a cukru? Pravděpodobně jste psychopati

Aktualizovali jsme 30.12.2018, 22:22, 30.12. 16:12

Jakou kávu máte rádi? Slaďoučkou a s mlékem? Nebo raději černou? Podle vědců i tato maličkost hodně vypovídá o vaší osobnosti.

Otázky, na které lidstvo nezná odpověď? Za jejich rozluštění vás čeká Nobelovka

Aktualizovali jsme 28.12.2018, 18:36, 28.12. 12:05

Pokud jste někdy viděli Star Trek nebo Teorii velkého třesku, tak víte, že z fyziky může být i zábava pro masy. Tvůrci komediálního seriálu možná nemají vždy všechno správně, ale je to dost, aby vzbudili zájem o podivuhodné stránky vědy. Dnes se podíváme na skutečné záhady, za jejichž odhalení by…

Fascinující věda: Tato fakta jsme na začátku roku 2018 ještě neznali

26.12. 16:16

Každý rok vědci přicházejí s celou řadou objevů a zjištění. některé jen potvrzují to, co si experti už mysleli, některé nálezy ale naprosto překonávají až dosud zažité představy. Podívejte se spolu s námi, co na poli vědy přinesl rok 2018.

Proč se vlastně bojíme smrti? Podle vědců proto, že "smrdí"

26.12. 09:38

Každý, kdo se někdy dostal do blízkosti mrtvého těla, potvrdí, že zápach s tímto spojený je opravdu velmi nepříjemný. Nyní ale jistý psycholog z Kentské univerzity a vědec z Arkansaské technické univerzity společně tvrdí, že je tento zápach nejen odpudivý, ale že také vyvolává jisté fyziologické…

Naše děti už se alkoholu nenapijí? Vědci nemají dobré zprávy pro budoucí generace

25.12. 14:41

Rádi pijete alkoholické nápoje? Pivo, víno nebo něco ostřejšího? Pokud ano, tak si těchto tekutin užívejte, dokud to jde. Podle předního odborníka na danou problematiku totiž tyto nápoje brzy vymizí. Místo nich budete pít syntetické náhražky. Alkoholu prý totiž odzvoní. Zprávu přinesl australský…

Globální oteplování není jen vinou člověka. Spojitost má i s dinosaury

Aktualizovali jsme 24.12.2018, 02:19, 23.12. 12:35

Asteroid Chicxulub o průměru 10 kilometrů, který před 66 miliony let dopadl do oblasti dnešního poloostrova Yucatán v Mexickém zálivu, je známý především díky tomu, že vyhubil dinosaury a téměř veškerý život na planetě. Podle vědců ale můžeme jeho účinky pozorovat dodnes.

Zemi ohrožuje tichý zabiják. Můžeme se všichni otrávit?

23.12. 21:31

Klimatické změny s sebou nepřináší jen stoupání teplot a hladiny světových vod. Důsledků globálního oteplování je mnohem více, a můžeme je pozorovat i ve svém blízkém okolí. Jsou ale i takové, které zůstaly na okraji veřejného zájmu, a právě tyto změny nás již brzy mohou začít ničit.

Lidský nos jako hříčka přírody? Vědci zjistili, jak si s námi evoluce pohrála

22.12. 21:26

Trápí vás vzhled nosu? Nová studie ukazuje, že během evoluce to bylo životní prostředí, které určovalo podobu tohoto charakteristického prvku obličeje. Vědci také konstatovali rozdíly ve tvaru nosu u žen a u mužů

Jeden z nejdelších experimentů v historii ukázal, co jsou lidé ve skutečnosti zač

22.12. 09:31

Představte si, že jste dosáhli příjemného věku 77 let a slyšíte zprávy o školním srazu. Budete mít příležitost setkat se s několika z vašich bývalých spolužáků, se kterými jste se neviděli od vašich čtrnácti let. Budou vypadat hodně jinak, samozřejmě, ale co jejich osobnosti? Budou mít zhruba…

reklama
reklama
reklama

Fotogalerie