Články k tématu: Vědci

Způsobují mobily rakovinu? Nebo naše zdraví ovlivňují jinak?

Aktualizovali jsme 23.10.2017, 22:22, včera 15:37

Uživatelé mobilních telefonů mohou být klidní. Jejich pravidelné používání podle odborníků nezpůsobuje větší zásahy do zdraví a je prakticky vyloučeno, že by způsobovaly například rakovinu. Zanedbatelné zvýšení výskytu nádorů sice odborníci zaznamenali, avšak pouze u mužů. A není jasné, jestli…

Kapalina cennější než voda? Co vše se dnes vyrábí z ropy?

včera 11:26

Těžko najdeme surovinu, která by pro lidstvo důležitější, než ropa. Potřebujeme ji nejen pro výrobu paliv, ale najdeme ji i v plastech, oblečení, nebo v kosmetických výrobcích. Její zásoby ale nejsou nekonečné...

Největší problémy lidstva? Velké výzvy volají po úžasných nápadech

22.10. 14:33

Lidstvo musí čelit velkému množství problémů – od epidemií po změnu klimatu. Některé jsou náhoda, jiné jsme na sebe přivolali sami. Velké výzvy volají po úžasných nápadech. Je třeba nová technologie, vědecká řešení a chytrá řešení.

reklama

Kousání nehtů? Nechutný zlozvyk, který prospívá našemu zdraví

22.10. 12:20

Kousání nehtů a cumlání palce patří k nejběžnějším dětským zlozvykům, které se rodiče často marně snaží u svých ratolestí vymýtit. Kanadští a novozélandští vědci ale nyní přišli s tvrzením, že tyto zlozvyky mohou ve skutečnosti prospívat dětskému zdraví. Informoval o tom server Science Alert.

Je bezpečné jíst jídlo, na kterém seděla moucha?

22.10. 10:06

Kdo by si nerad vyrazil na piknik? Pokud oželíme brouky a mírné nepohodlí venku, občasný oběd pod širákem rozhodně nemůže uškodit. Hmyz ale může na naše potraviny zaútočit i doma, a najít například mouchu na jídle, které se právě chystáte sníst, není nic výjimečného. Podle odborníků jde ale o vážné…

Proč chodíme všude pozdě? Vědci na to přišli

22.10. 08:26

Hodinky v ruce, neustále v běhu a spěchu: často vypadají jako králík z Alenky v říši divů. Lidé, kteří mají neustále zpoždění, vypadají, jakoby neuměli vládnout svým časem. Často mohou popuzovat své okolí nejrůznějšími výmluvami, z nichž jedna je horší než druhá. Mohou však za to?

Spánková deprivace? Kvůli nedostatku odpočinku se můžeme přiznat třeba i k vraždě

21.10. 13:51

Spánek je jednou ze základních potřeb všech živých organismů. Co by se ale stalo, kdybychom ho měli dlouhodobě nedostatek nebo nespali vůbec. V prvním jmenovaném případě začne člověk trpět halucinacemi a přizná se i k věcem, které nikdy nespáchal, jako například k vraždě. O poznání horší konec ale…

Proč ženy dávají přednost bílému vínu? Studie ukázala, co vše může ovlivnit naši chuť

21.10. 11:33

Řím – Proč má někdo raději červené, jiný bílé a další zase růžové víno? Mohlo by se zdát, že jde jen o obyčejnou záležitost chuti. Podle vědců to ale tak docela není pravda.

Ochrana před spavou nemocí? Vědci vymysleli speciální parfém pro skot

21.10. 10:58

Berlín – V boji proti nebezpečné spavé nemoci může pomoci repelent, jehož vůně připomíná odér afrických antilop. Tvrdí to i z univerzity v německém Bonnu.

Co kdybyste přepínali mezi programy i bez ovladače? Telekineze již brzy bude realitou

19.10. 12:28

Dorazíte domů a ještě před otevřením dveří zapnete všechna světla. Usednete pohodlně na gauč a bez jediného pohybu se vám zapne televize. A co kdybyste přepínali mezi programy i bez ovladače? Dostanete žízeň, tak jen natáhnete ruku a čekáte, až k vám doputuje sklenice. Pokud jste příznivci…

Vědci z Brna našli slabinu u generování kryptografických klíčů

17.10. 18:32

Brno - Brněnským vědcům se podařilo odhalit vážné bezpečnostní riziko spojené s čipy německého výrobce Infineon Technologies. Jde o způsob, jak se generovaly kryptografické klíče pro široké spektrum zabezpečených zařízení.

Opravdu se po alkoholu hloupne?

16.10. 10:28

Říká se, že alkohol zabíjí mozkové buňky, které se v průběhu života neobnovují. Studie provedené na zvířatech ale opravdu naznačují, že alkohol snižuje počet neuronů v hipokampu, což je paměťové centrum mozku, a také tu oslabuje mitochondrie. A protože mitochondrie se v rámci buněk podílejí na…

Nesmrtelnost je na dosah ruky? Lidstvu chybí jen krůček

Aktualizovali jsme 15.10.2017, 19:55, 15.10. 13:27

Londýn - Lidstvo se žene za představou nesmrtelnosti od nepaměti. Ve středověku zde byli alchymisté pátrající po kameni mudrců, ve 20. století byla zase populární kryogenika a nyní zde máme firmy, které tvrdí, že pracují na přenosu lidského vědomí do počítačů a sítí, čímž se zbavíme fyzického těla.

Co o vás prozradí spánek? Vědci z něj zjistí kolik vám je, kde děláte a co vás baví

14.10. 11:49

Poloha, ve které spíte, může prozradit spoustu věcí o vašem věku, práci, koníčcích - a také to, jak dobře budete odpočinutí. Zjistil to nový průzkum společnosti Sealy.

V lidském těle žijí miliardy mikroorganismů. K čemu je potřebujeme?

13.10. 16:28

Bakterie a další mikroorganismy mohou být pro zdraví člověka stejně tak nebezpečné, jako prospěšné. Některé žijí ve střevech a napomáhají správné funkci trávení, jiné se starají o povrch naší kůže. Další nás ale mohou zabít. Vědci proto zmapovali mikroorganismy, které žijí v lidském těle a na kůži,…

Úplněk má vliv na lidské tělo, tvrdí vědci. Jednu věc ale dodnes neví

Aktualizovali jsme 12.10.2017, 22:03, 08.10. 10:44

Patříte mezi ty, kterým se hůře usíná ve chvíli, kdy je Měsíc v úplňku? Této záhadě se vědci věnují poměrně dlouhou dobu a snaží se rozluštit, jaký má vliv na naši psychiku. Uspokojivou odpověď ale dodnes nikdo nepřinesl, a možná si na ni ještě počkáme. Nikdo zatím totiž neví, co přesně se při…

Unikátní spojení těla a stroje: Stanou se z ochrnutých lidí kyborgové?

10.10. 09:12

Ochrnutí lidé by mohli znovu začít chodit díky mozkovým implantátům, které přemění myšlenku v elektrický impuls. Vědci zatím nové zařízení úspěšně otestovali na opicích a věří, že by mohlo fungovat i u lidí, píše deník The Daily Telegraph.

Tajemství pyramid: Jak byla postavena Velká pyramida v Gíze?

09.10. 10:18

V novém dokumentu, vyslaném britským Channel 4, představili archeologové nové důkazy o tom, jak byla postavena Velká pyramida v Egyptě. Nový pohled vychází z papyru objeveného ve starém přístavu Wadi al-Jarf, který leží na Rudém moři.

Špatná zpráva pro nemocné: Více než polovina léků vůbec nemusí fungovat

Aktualizovali jsme 8.10.2017, 22:42, 08.10. 13:10

Výzkum publikovaný v magazínu The British Medical Journal uvádí, že 39 z 68 nových léčivých přípravků bylo schváleno bez jakýchkoli podpůrných důkazů o tom, že u pacientů zvyšují šanci přežití nebo zlepšují kvalitu života. Ze studie cituje server The Independent.

Mezinárodní centrum klinického výzkumu v Brně za pět let vynalezlo řadu léků i přístrojů

08.10. 14:03

Brno - Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně (ICRC) v říjnu před pěti lety otevřelo nové budovy svého sídla v prostorách nemocnice.

Zemřel Armin Delong, otec elektronové mikroskopie

07.10. 14:46

Brno - Ve věku 92 let zemřel v Brně v noci ze čtvrtka na pátek světově uznávaný vědec a zakladatel elektronové mikroskopie v někdejším Československu Armin Delong.

Proč se na pivu tvoří pěna?

07.10. 13:47

Pivo má pěnu. To je docela obyčejná a všeobecně známá věc. Traduje se, že má především zabránit tomu, aby oblíbený nápoj Čechů zvětrat, z hlediska fyziky je to ale poněkud složitější. Podívejte se, co stojí za pivní pěnou.

Zvířata se smrtí nebojí. Proč lidé ano?

05.10. 09:54

Smrt je nedílnou součástí našeho života. Na rozdíl od zvířat si ji plně uvědomujeme a víme, že jednou čeká na každého z nás. Bojíme se však nejen své vlastní smrti, ale i úmrtí kohokoliv okolo nás. Obecně by se tak dalo říct, že člověka děsí nejen umírání, ale i mrtvé tělo. U zvířat je tomu ale…

Nobelovu cenu za chemii získali tři vědci za kryoelektronovou mikroskopii

04.10. 14:40

Stockholm - Letošní Nobelovu cenu za chemii získali tři vědci za vývoj kryoelektronové mikroskopie. Ta umožňuje studium buněčné architektury, virů a proteinových komplexů téměř v atomovém rozlišení.

reklama
reklama
reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací