Články k tématu: Vědci

Ohrozí svět rapidní změna počasí? Tři čtvrtiny světa zažijí do sta let vražedná vedra, varují vědci

včera 12:45

Informace, že americký prezident Donald Trump odstoupil od klimatické dohody přijaté na summitu v Paříži, vyvolaly pořádný rozruch. O pravdivosti globálního oteplování se vedou bouřlivé debaty. Podle konspiračních teoretiků, mezi které lze zařadit právě Trumpa nebo českého exprezidenta Václava…

Zemřel vám pes? Vědci ho za sto tisíc dolarů dokáží oživit

23.06. 13:05

Mnoho lidí někdy oplakalo ztrátu milovaného mazlíčka. Jak nyní informuje server Science Alert, jedna laboratoř v Jižní Koreji nabízí, že jejich mrtvé mazlíčky přivede zpět mezi živé - tedy přesněji, nabízí jejich naklonování.

Neobvyklá léčba zákeřné choroby? Lékaři pacientům do mozku implantují prasečí buňky

Aktualizovali jsme 20.6.2017, 18:07, 20.06. 12:17

Jakkoliv divné se to může zdát, někteří lidé si nechávají do mozku implantovat prasečí buňky. Nejde o žádný modní trend, ale o experimentální léčbu Parkinsonovy nemoci. Právě prasečí buňky dávají pacientům naději na zastavení postupu jejich choroby. Informuje o tom server New Scientist.

reklama

Práce vás může zabít? Dělejte méně, radí vědci

20.06. 11:45

Obecně se říká, že aby si člověk zachoval i ve stáří bystrost a svěží mysl, je potřeba mozek stále zaměstnávat. To ale zřejmě neplatí o výkonu zaměstnání jako takového, jak zjistili australští vědci. Informoval o tom server abc.net.au.

Studenti z plzeňské univerzity vyvinuli aplikaci zobrazující počasí po celém světě

18.06. 11:59

Plzeň - Studenti doktoranského studia Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) vyvinuli aplikaci Ventusky, která umožňuje nejen sledovat počasí, ale také výšky vln a přesné předpovědi v oblastech postižených hurikány či tajfuny.

Čeští vědci se podíleli na unikátní studii o výskytu nepůvodních druhů

17.06. 15:37

Praha - Čeští vědci se podíleli na první globální analýze míst, kde se vyskytují rostliny a zvířata, která zdomácněla mimo oblast svého původního rozšíření. Celosvětové snahy o omezení dopadů invazí nepůvodních druhů a o ochranu původní přírody by se dle expertů měly soustředit především na ostrovy…

Dokonalý život bez starostí? Vědci provedli hrůzný pokus

Aktualizovali jsme 17.6.2017, 14:38, 17.06. 09:59

Kdo by netoužil po dokonalém životě? Například takovém, kde by si nemusel dělat hlavu s penězi, měl vždy dostatek potravin a nemusel by pracovat. Americký vědec John Calhoun v 70. letech minulého století jeden takový pokus realizoval, a jeho výsledek dodnes nenechává vědce chladnými.

Nečekaný dopad rozpadu SSSR? Kromě lidí trpěla i zvířata

17.06. 13:29

Madison - Společensko-ekonomický šok, který přinesl rozpad Sovětského svazu na počátku 90. let minulého století, výrazně zasáhl nejen lidskou populaci. Vliv měl rovněž na divokou zvěř žijící na území někdejší studenoválečné supervelmoci.

Lékařská revoluce na obzoru? Vědci umí nechat dorůst celé části těla

12.06. 17:49

Už dlouho lidé a lékaři sní o tom, že bude možné nechat lidem znovu narůst ztracené končetiny či orgány. Jak ale ukazují lékařské experimenty, nejedná se už o žádné sci-fi. Vědci dokonce zaznamenali první úspěch s lidským pacientem.

Spánek po kávě, jablko proti bolesti a podpatky u sexu? Tyhle bizarní zdravotní rady vědci potvrdili

08.06. 10:07

Pokud jde o zdraví, většina lidí se spoléhá na logické a léty prověřené metody, které jsou ve valné většině značně přímočaré. Chcete zhubnout? Jezte míň. Máte málo energie? Spěte víc. Ale existují i takové rady, které jsou v rozporu s naší intuicí - a přesto fungují a jsou vědecky prověřené.…

Nebezpečný jev? Tohle najdete téměř v každé koupelně

05.06. 15:54

Zřejmě každý z nás si uvědomuje, že toaleta je jedním z těch míst v domácnosti, kde se vyskytuje nejvíce bakterií a s nimi spojeného rizika. Nebezpečí podle odborníků představuje především jev, kterému se říká „záchodový oblak“.

Jak reálná je hrozba masového vyhynutí života na Zemi?

04.06. 08:24

Lidská činnost může již brzy způsobit vymírání desítek tisíc živočišných druhů – a to už v horizontu několika let. Dojít tak může doslova k „masovému vyhynutí života na Zemi“, varují vědci.

Chcete žít stovky let? Nechte se zmrazit, radí vědci

02.06. 11:08

Zajímá vás, co se stane s lidstvem po vaší smrti? Kdy dojde ropa, vypukne další válka nebo kdo bude prezidentem v roce 2100? Nebo se jen bojíte smrti a chcete se jí vyhnout? Za pouhých pár milionů korun si dnes můžete všechny tyto sny splnit, má to ale jeden háček. Nikdo zatím neví, jestli…

Jak poznat pravý kaviár? Čeští a japonští vědci nabízí jasnou odpověď

01.06. 11:14

České Budějovice - Kaviár je nejdražším živočišným produktem, často se ale stává předmětem podvodů. Jak tedy poznat ten pravý? Na to přišli čeští a japonští vědci.

Kolik tajemství v sobě člověk běžně skrývá?

01.06. 10:15

Každý z nás má nějaké tajemství, se kterým se z toho či onoho důvodu svěřil jen svým blízkým, nebo se dokonce nesvěřil nikomu. Výzkumníci se v nově zveřejněné studii zaměřili nejen na to, kolik toho průměrný člověk skrývá před svým okolím, ale také na to, jaké oblasti se tajemství nejčastěji týkají…

Máme holý obličej a vidíme barvy. Proč se od zvířat tak lišíme?

29.05. 10:50

Ve srovnání se zbytkem zvířecí říše je lidská tvář prakticky zbavena ochlupení. Jistě, mužům rostou vousy, ale i ten nejzarostlejší pirát má stále značnou část obličeje holou. Proč tak tomu je? O vysvětlení se pro BBC pokusil evoluční biolog a odborník na chování zvířat Jason G Goldman.

Časté užívání chytrých telefonů zanechává trvalé stopy v našem mozku

28.05. 20:27

Curych – Chytré telefony se již staly oddělitelnou součástí našich životů, neumíme si bez nich představit osobní ani pracovní život. Podle švýcarských vědců časté užívání takzvaného smartphonu zanechává trvalé stopy v našem mozku.

Český biolog Marek Eliáš přišel s revoluční teorií vzniku života na Zemi

Aktualizovali jsme 26.5.2017, 23:17, 26.05. 17:38

Praha - Biolog Marek Eliáš z ostravské přírodovědecké fakulty tvrdí, že protisté (prvoci) jsou odpovědí na otázku, z čeho se před jednou až dvěma miliardami let vyvinul pozemský život.

Sladké, slané nebo kyselé? Lidský jazyk pozná mnohem víc, odborníci jsou překvapení

26.05. 12:59

Sladké, slané nebo kyselé, lidský jazyk dokáže ve spojení s mozkem rozpoznat celkem pět základních chutí. Vědci ale objevili šestou, o které dosud neměli ani ponětí, a vysvětlili tak, proč lidé tíhnou k potravinám bohatým na sacharidy.

Svět se blíží ke kritické mezi. Lidé volají po vytvoření globální vlády, která by zabránila nejhoršímu

26.05. 10:26

Londýn - ‚Ať už jde o strašáka v podobě jaderného konfliktu se Severní Koreou, nebo planetu sužovanou katastrofickými změnami klimatu, potřeba účinné globální spolupráce nebyla nikdy větší, myslí si Britové. Sedm z deseti obyvatel Británie proto podporuje myšlenku „světové vlády“, která by chránila…

Jedovaté látky jsou všude kolem nás. Které vám mohou ublížit?

25.05. 12:21

Průmyslové jedy jsou obecně vyráběné za účelem ničení různých škůdců, mezi které se řadí hmyz, hlodavci, houby, plísně nebo plevel. Otrávit mohou samozřejmě i člověka. Podívejte se na přehled těch nejnebezpečnějších.

Úspěch českých vědců? Objevili způsob výroby účinnějších antibiotik

18.05. 15:15

Praha - Vědci z výzkumného centra Biocev objevili nový způsob výroby antibiotik, která by měla mít několikanásobně vyšší účinek. Odborníci věří, že mohou mikroby naprogramovat tak, aby tato nová léčiva přímo produkovaly.

Reinkarnace je skutečná, mohu to věrohodně dokázat, hlásí profesor

18.05. 12:41

Richmond – Zatímco někteří vědci mluví o reinkarnaci jako o mýtu, část expertů se domnívá, že nalezla věrohodné důkazy, kterými je možné prokázat, že jde o skutečný fenomén. Mezi ně patřil i bývalý profesor psychiatrie na University of Virginia School of Medicine a bývalý předseda katedry…

Pravidlo pěti vteřin: Co se stane, když ze země seberete spadené jídlo?

17.05. 07:34

Londýn – Pravidlo pěti vteřin je oblíbená teorie týkající se jídla spadlého na zem. Podstata pravidla spočívá v tom, že jídlo, které spadlo na podlahu, je možné bezpečně sníst bez zasažení bakteriemi nebo původci nemocí, pokud je zdviženo do pěti sekund. Jak se na něj ale dívají vědci?

reklama
reklama
reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací