Články k tématu: Vědci

Nastaly komplikace při vývoji vakcíny proti covidu, testování pozastaveno

09.09. 07:58

Britská firma AstraZeneca oznámila, že pozastavila finální fázi klinických testů koronavirové vakcíny, kterou vyvíjí ve spolupráci s vědci z Oxfordské univerzity, poté, co se u jednoho z účastníků projevily nevysvětlené zdravotní problémy. Informovala o tom agentura Reuters.

Pravěké monstrum z hlubin. Vědci poprvé spočítali, kolik měřil megalodon

07.09. 10:37

Britský vědecký tým vypočítal velikost obřího prehistorického žraloka, ze kterého se do dnešní doby dochovaly pouze zuby či obratle.

Kolik mrtvých si vyžádá koronavirus? Zde jsou možné scénáře, včetně toho nejhoršího

Aktualizovali jsme 5.9.2020, 21:43, 05.09. 18:17

Do konce letošního roku lze v celosvětovém měřítku zabránit 770.000 úmrtí nemocných s covidem-19, pokud se budou dodržovat prověřená ochranná opatření jako je nošení roušek a udržování sociálního odstupu. V globální projekci vývoje pandemie covidu-19 to uvedl Institut pro měření a vyhodnocování…

reklama

Vitamín C dokáže porazit některé nádory? Výzkum českých vědců zaujal ve světě

28.08. 09:03

Kyselina askorbová, neboli vitamín C, možná pomůže k léčbě některých vzácných druhů těžce léčitelných nádorů spojených s endokrinními žlázami. Mezinárodní tým, jehož součástí jsou i čeští vědci, prokázal, že nádory s určitými mutacemi na vitamín reagují citlivě. Akademie věd ČR (AV) o tom…

Nečekaný objev: Látka v repelentu na komáry může chránit před koronavirem

27.08. 08:47

Látka z eukalyptu obsažená v repelentu na komáry částečně ničí nový koronavirus. Vyplývá to ze studie britské armádní laboratoře, jejíž předběžné závěry ve středu zveřejnila stanice Sky News. Výtažek může být využit především jako doplňková ochrana před koronavirovou nákazou.

Alarmující zjištění vědců. Co způsobí skleníkové plyny ve střední Evropě?

Aktualizovali jsme 25.8.2020, 22:01, 25.08. 16:03

Při výrazném zvýšení produkce skleníkových plynů mohou být ke konci 21. století závažná dvouletá sucha ve střední Evropě až sedmkrát častější. Pokud by se podařilo nárůst emisí zastavit, klesl by oproti tomu počet očekávaných suchých období až o 90 procent. Etapa sucha z let 2018 až 2019 byla…

Čeští vědci zkoumají vliv genů a prostředí při vzniku duševních poruch

25.08. 09:53

Čeští vědci se při hledání příčin duševních onemocnění zaměřují na geny a vliv vnějšího prostředí. Odborníci z univerzitních psychiatrických klinik v Hradci Králové a Olomouci například zkoumají psychotické poruchy, poruchy nálady a úzkostné poruchy, v Národním ústavu duševního zdraví zase zkoumají…

Další tajemství starověkého Egypta poodhaleno. Vědci digitálně "pitvali" zvířecí mumie

23.08. 10:03

Vědci z univerzity ve velšském Swansea z obvazů "digitálně rozmotali" tři mumifikovaná zvířata - kočku, hada a ptáka - ze starověkého Egypta. Získali tím podrobné trojrozměrné snímky mumií, které jim poodhalily i to, jak se Egypťané ke zvířatům chovali za života i po smrti.

Ledový krunýř Grónska taje rychleji, než se čekalo. Podle experta budou následky závažné

23.08. 08:01

Grónsko loni přišlo o rekordní množství své ledové pokrývky, ukazuje studie. Roztálo 532 gigatun ledu (532 miliard tun), zhruba 66 tun na každého obyvatele planety.

Projekt Restart-19 spuštěn. Německo riskantně otestovalo opatření proti koronaviru

22.08. 19:48

V Německu dnes uspořádali tři koncerty, jimiž chtěli vědci z univerzity v Halle ověřit, jaká opatření jsou vhodná pro obnovu podobných akcí. V rámci projektu Restart-19 se dobrovolníci zúčastnili v Lipsku tří koncertů německého zpěváka Tima Bendzka, přičemž na každém z nich panovaly pro návštěvníky…

Revoluce v testech na koronavirus? Vědci vyzkouší novou metodu

14.08. 10:49

Belgie od září zahájí zkušební testování na koronavirus, které má pomoci výrazně zvýšit počet provedených testů a zkrátit čekání na jejich výsledky. Univerzita v Lutychu bude na desítkách tisíc studentů zkoušet, jak spolehlivé jsou domácí testy pracující se vzorkem slin. Experti tvrdí, že jejich…

Záhada kolem koronaviru. Objevil se nový případ, který přiživuje obavy vědců

12.08. 13:28

Úřady v čínském městě Ťing-čou dnes informovaly o případu místní ženy, která před šesti měsíci prodělala nemoc covid-19 a o víkendu měla znovu pozitivní test na koronavirus. Napsala to agentura Reuters s tím, že není jasné, jaký je zdravotní stav dané pacientky. Podobné případy už byly…

Vikingové byli superpřenašeči neštovic. Vědci našli nejstarší případ smrtící nemoci

Aktualizovali jsme 28.7.2020, 17:11, 28.07. 08:43

Skupina vědců objevila dosud nejstarší dochovaný důkaz o nákaze pravými neštovicemi, který ukazuje, že se tato nemoc šířila v severní Evropou v čase, kdy tam žili Vikingové.

Je káva prospěšná a jak ji pít? Toto odhalily nejnovější výzkumy

Aktualizovali jsme 26.7.2020, 21:44, 26.07. 15:24

Káva obsahuje protizánětlivé substance a antioxidanty, jako jsou polyfenoly, ale i další látky, které už ale nejsou tak prospěšné. Kávy se těžko zříkáme. Dobrou zprávou ale je, že nejde o zlozvyk, který je třeba za každou cenu vymýtit, spíše naopak, píše italský deník Corriere della Sera.

Psi dokážou vyčenichat nakažené koronavirem, tvrdí německá studie

26.07. 08:44

Cíleně vycvičení psi spolehlivě zvládnou vyčenichat lidi nakažené koronavirem, vyplývá z výsledků studie veterinární univerzity v německém Hannoveru. Metoda by podle autorů mohla být použita při kontrole míst či akcí s velkou koncentrací lidí.

Tušíte, kolik vrstev má mít rouška? Vědci provedli experiment, tady je odpověď

25.07. 21:09

Podomácku vyrobené látkové roušky by měly mít minimálně dvě vrstvy, lepší jsou ale tři. Jedině tak mohou pomoci zabránit šíření kapiček z nosu a úst.

Nový tvor: Vědci omylem zkřížili jesetera s veslonosem, ekolog kroutí hlavou

25.07. 08:38

Na první pohled nemají veslonos americký a jeseter ruský mnoho společného - a liší se od sebe do té míry, jak se jen ryby lišit mohou.

Musíme se připravit na nový svět, říká vědec. Nová studie zcela mění prognózu OSN

Aktualizovali jsme 18.7.2020, 21:48, 15.07. 09:07

Ve druhé polovině století ubude na světě obyvatel a v roce 2100 by na planetě mělo žít kolem 8,8 miliardy lidí. Uvádí se to ve studii Institutu pro měření a vyhodnocování zdraví (IHME), jehož závěr se ale neshoduje s prognózami OSN. Podle nich by v té době mělo být na Zemi o dvě miliardy lidí více.

Pět let od průlomu ve fyzice. CERN oznámil objev bizarní částice

12.07. 12:51

Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) před pěti lety, 13. července 2015, oznámila objev pentakvarku, což byla dosud pouze předpokládaná subatomární částice. CERN uvedl, že pentakvark zjistili vědci pracující s Velkým hadronovým urychlovačem (LHC), který je nejvýkonnější na světě. Odborníci…

Jak vypadal předek obřích dinosaurů? Objev paleontologů je zcela nečekaný

11.07. 14:05

Dinosauři a pterosauři, jejichž někteří zástupci dorůstali obřích rozměrů, měli skromné začátky. Dokazuje to nově objevená zkamenělina drobného, hmyz požírajícího ještěra, který byl jejich předchůdcem a blízkým příbuzným.

Seniorům prospívá biodynamické světlo, prokázal experiment českých vědců

Aktualizovali jsme 10.7.2020, 21:57, 09.07. 10:08

Vědecký experiment odborníků v berounském domově seniorů prokázal, že zdraví seniorů prospívá biodynamické světlo, které dokáže simulovat denní světlo a večer zajišťuje jiné, vhodnější světelné spektrum.

Další vakcína proti covid-19 na obzoru. Aktivuje se unikátním způsobem

Aktualizovali jsme 30.6.2020, 22:03, 30.06. 16:59

Americká biotechnologická společnost Inovio oznámila, že její experimentální vakcína proti koronaviru vykazuje nadějné předběžné výsledky. Jedná se o závěry z první fáze testů na lidech, které se v USA zúčastnilo 40 osob. Podle agentury AFP začala první fáze testů už u 23 látek vyvíjených po celém…

Tajemná moc rituálů: Čeští religionisté se vydali na Mauricius, provedli unikátní studii

29.06. 12:22

Rituály pomáhají lidem zvládat nejistotu a úzkost, ověřili religionisté z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Výzkum prováděli v hinduistické komunitě na ostrově Mauricius v Indickém oceánu.

Je psaní rukou v dnešní době zbytečné? Omyl. Vědci varují před klávesnicí

27.06. 09:59

Zatímco klávesnice stále více vytlačují papír a pero, psaní rukou si zachovává výrazné přednosti, pokud jde o kognitivní a motorické funkce. Píše to francouzský deník Le Figaro.

reklama
Fotogalerie