Články k tématu: Vědci

Dva ze tří lidí mají v těle nebezpečný virus. Neví o něm, ale šíří ho dál

dnes 17:11

Více než dvě třetiny lidí mladších 50 let trpí infekčním virem herpes simplex, který je znám jako opar. Ačkoliv jde na první pohled o banální onemocnění, opak je pravdou. Opar totiž není pouze záležitostí rtů, kde se tvoří zřejmě nejčastěji, ale může přivodit i nepříjemné sexuální problémy.

Mluvíte sprostě? Nesnažte se jich zbavit, vulgarity mohou být užitečné

Aktualizovali jsme 17.3.2018, 22:49, včera 07:30

Od útlého mládí nás učí, abychom neříkali sprostá slova. Výzkum provedený ve Spojených státech ale přesto ukázal, že ošklivá slova tvoří téměř jedno procento každodenního slovníku. Často se stává, že pronášíme nevhodná slova v nevhodné chvíli, ale jsou chvíle, kde takový "úlet" může být užitečný.

Expert: Otravné látky se v ČR vyrábějí jen pro testování, říká vojenský expert

včera 20:39

Brno - Šéf Vojenského výzkumného ústavu v Brně Bohuslav Šafář tvrdí, že se otravné látky v České republice vyrábějí výhradně pro laboratorní účely, kvůli otestování jejich vlastností. Vidí problém v tom, co se za Novičok označuje.

reklama

Kouření způsobuje mutaci DNA, říkají vědci

14.03. 15:55

Američtí doktoři ze zdravotnického výzkumného centra zjistili, že chatrné zdraví není tím jediným problémem, který čeká děti, jejichž matky v těhotenství kouřily. Podle nejnovějších výzkumů může kouření ovlivnit dokonce i stavbu DNA nevyvinutého plodu, informuje magazín Science.

Superhrdinové mezi námi? Radioaktivní krávy nejsou výplodem filmařů, mají svůj účel

14.03. 10:43

Krávy pasoucí se na svěžích zelených pláních u opuštěného japonského města Namie zaslechnou povědomý rachot auta místního farmáře a začnou se shlukovat. Tentokrát je ale nečeká krmení.

Dokonalý život by přinesl záhubu lidstva? Jeden z nejděsivějších experimentů v historii vyvolal šok

13.03. 08:03

Kdo by netoužil po dokonalém životě? Například takovém, kde by si nemusel dělat hlavu s penězi, měl vždy dostatek potravin a nemusel by pracovat. Americký vědec John Calhoun v 70. letech minulého století jeden takový pokus realizoval, a jeho výsledek dodnes nenechává vědce chladnými.

Zemi nezničí asteroid ani války. Podle vědců to bude něco, co můžeme pozorovat už dnes

Aktualizovali jsme 12.3.2018, 22:26, 11.03. 10:41

V tropických dnech většina lidí slunce na obloze nevidí moc ráda. Přesto je jeho existence nezbytně nutná pro život na Zemi a nebýt Slunce, žádný život by nikdy nevznikl. Stejně tak, jako udržuje naši planetu v chodu, nás ale jednou zničí. Podle odborníků totiž právě Slunce jednou Zemi pohltí.

Proč mají lidé pět prstů? A proč slyšíme? Na tyhle otázky nikdo nezná odpověď

Aktualizovali jsme 12.3.2018, 09:49, 12.03. 08:38

Vědci z Binghamtonské univerzity zkoumali dva miliony let staré lidské fosilie z oblasti Sterkfontein a Swartkrans v Jižní Africe. Zjistili, že sluch našich předků byl do určitého období velmi podobný šimpanzímu, pak ale nastal důležitý evoluční zlom. Nejsou si ale jisti, proč k němu došlo.

Co vše lze poznat z povrchu vašeho mobilu? Léky, jídlo i kosmetika

Aktualizovali jsme 12.3.2018, 09:49, 12.03. 08:34

Molekuly látek vyskytující se na mobilním telefonu mohou odhalit ohromující množství informací o zdraví a životním stylu majitele. A to i včetně toho, jakému jídlu dává přednost, či jaké užívá léky.

Jak moc jsou lidé líní? Tenhle pokus ukázal, že exrémně

11.03. 08:52

Každý z nás s oblibou říká, že by si občas přál jen tak ležet a nic nedělat. Je to ale skutečně pravda? A dokážou si lidé nicnedělání doopravdy užít? Studie publikovaná v časopise Science ukázala, že mnoho lidí raději dostane elektrický šok, než aby se posadili a jen tak přemýšleli.

Vražedné bouře, povodně, extrémní počasí. Města čekají v příštím desetiletí obrovské změny

11.03. 08:49

Třináct významných světových měst může během příštího desetiletí zaznamenat „alarmující" nárůst teploty - a to až o 2 °C, uvádí nová zpráva vědců. Například švýcarská Ženeva se může v příštích několika letech oteplit až o 2,5 °C.

Čeští vědci používají pro výzkum vesmíru obří antény v Chile

10.03. 09:40

Praha - Soustava ALMA tvořená 66 obřími anténami v chilské poušti Atacama slouží pro pozorování a výzkum vesmíru i českým vědcům.

Děsivá budoucnost? Počasí podle vědců připraví o život statisíce lidí ročně

10.03. 07:45

Stovky milionů lidí budou vystaveny smrtelně nebezpečným jevům spojeným s počasím kolem roku 2100. Nová studie ukazuje, že tyto jevy budou zabíjet až 150 000 obyvatel země každý rok. Informoval o tom portál Independent.

Před vesmírem nebylo nic, učili nás ve škole. Podle vědců ale mohlo být něco mnohem většího

09.03. 12:41

Teoretické fyzikové a kosmologové se zabývají největšími otázkami, které provází lidstvo už od počátku. Proč jsme tady? Kdo je tady kromě nás? Kdy a jak vznikl vesmír? Zatímco se všeobecně přijímá, že původcem našeho světa byl Velký třesk, tak mnohé trápí i otázka, co zde bylo před ním?

Už žádné maso ze živých zvířat? Již brzy budeme jíst steaky vyrobené v laboratoři

Aktualizovali jsme 6.3.2018, 10:56, 06.03. 08:14

Mít na talíři pořádný flák masa či hamburger a nezabít kvůli němu žádné zvíře? I když to zní jako sci-fi, experti ujišťují, že za pár let to bude běžná věc. Maso vypěstované v laboratoři by mohlo být v nabídkách restaurací už do konce roku 2018, tvrdí jeden výrobce. 

Záhada akustických útoků na diplomaty v Havaně vyřešena? Vědci možná našli příčinu

05.03. 17:16

Washington - Tým vědců z americké Michiganské univerzity možná odhalil příčinu záhadných akustických incidentů, po nichž si diplomaté v Havaně stěžovali na zdravotní potíže.

Čeští vědci objevili gen zodpovědný za onemocnění rohovky, může vést až ke slepotě

05.03. 14:11

Praha - Čeští vědci objevili gen zodpovědný za onemocnění rohovky. Dosud byly známé jen některé jiné příčiny tohoto vážného zdravotního problému, který může vést až ke slepotě. Polymorfní dystrofie rohovky je v Česku četnější než v jiných zemích, na vině jsou patrně předci s mutacemi nově…

Už žádné milostné řádění? Takhle bude vypadat rozmnožování v budoucnosti

Aktualizovali jsme 5.3.2018, 14:07, 05.03. 09:13

Klasická lidská reprodukce tak, jak ji známe dnes, je na ústupu. Do dvaceti let tak může většina dětí pocházet z laboratoře. Rozmnožování pohlavním stykem úplně vymizí a sex bude dokonce stigmatizován, případně k němu poslouží roboti. Ke stvoření nového života budou lékaři potřebovat jen spermie…

Oblíbenému nápoji zvoní umíráček? Káva je dalším ohroženým druhem

04.03. 10:38

Lausanne - Změny klimatu už negativně dopadají také na kávu. Vědci i pěstitelé se proto snaží najít způsoby, jak by kávovník mohl být odolnější - ovšem aniž by klesla kvalita kávy. Jinými slovy se snaží zachránit samotný druh, a přitom uchovat v kávových zrnech tolik chuti, kolik je jen možné.

Antropologové vyvrátili vžitý mýtus Jak se vyvíjeli Evropané za 30 tisíc let?

28.02. 18:32

Praha - Antropologové zmapovali, jak se měnila podoba a život lidí od prvního osídlení Evropy. Zjistili například, že proti běžně rozšířenému názoru zemědělství Evropanům zprvu neprospělo.

Uklízení je stejné jako 20 cigaret denně? Práce v domácnosti ničí ženám zdraví

Aktualizovali jsme 27.2.2018, 22:00, 26.02. 13:02

Studie vědců z Univerzity v Bergenu zjistila, že uklízení ničí zdraví stejně, jako 20 cigaret denně. Podle nich se ale problém se týká pouze žen. Proč na muže neúčinkuje?

Jurský park v Austrálii? Vědci chtějí oživit vyhynulého tvora

25.02. 09:02

Melbourne - Australští vědci se pokoušejí zrekonstruovat již vyhynulého vakovlka tasmánského neboli tasmánského tygra. Díky studii maximálně 12 týdnů starých zachovalých mláďat se snaží přijít na to, proč se tolik podobá dnešním psům.

Průlom, nebo etický problém? Vědci vytvořili hybrida člověka a ovce, chtějí pěstovat lidské orgány

24.02. 16:09

Vědci byli vůbec poprvé schopni vytvořit ovčí embryo s malým množstvím lidského genetického kódu. Tento vědecký průlom byl představen na setkání Americké asociace pro rozvoj vědy v Texasu tento týden, píše server The Guardian. Tento pokrok by mohl být velmi důležité pro budoucí zdravotnické…

Čekáte na transplantaci orgánu? Za pár let možná nebudete muset

24.02. 16:07

Boston - Laboratoř Harvardské univerzity dokáže oddělit zvíření orgány od jejich buněk a obnovit je buňkami lidskými. Jednoho dne by to při transplantacích znamenalo obrovský průlom a záchranu několika miliónů lidí.

reklama
reklama
reklama

Fotogalerie

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací