Články k tématu: Vědci

Přepočítali jsme se, přiznali vědci. Stav naší planety je úplně jiný, než jsme si mysleli

Aktualizovali jsme 21.3.2017, 21:57, 19.03. 10:53

Washington - Většina vědců nepopírá existenci globálního oteplování a naopak jej považují za jednu z největších hrozeb, kterým lidstvo v současnosti čelí. Odborníci z Mezinárodního klimatologického centra a Národního centra pro atmosférický výzkum ale zjistili, že dosavadní výpočty byly špatné.…

Je rakovina civilizační choroba? Existovala už před ,7 miliony let, zjistili vědci

20.03. 16:03

Rakovina je často považována za civilizační chorobu, která souvisí s naším mnohdy nezdravým životním stylem. Jak ale nyní ale informuje server EurekAlert, rakovina není problémem, který sužuje jen naši civilizaci – existovala totiž již před 1,7 miliony let.

Co se děje s neurony během spánku? Vědci odhalili tajemství spojené s lidským mozkem

19.03. 12:04

Řím - Nová studie ukončila letitou diskusi o úloze spánku. Nadbytečné informace, které se během dne nahromadily v paměti, během zdřímnutí zmizí, aby daly prostor novým zkušenostem a optimalizovaly energetickou spotřebu mozku.

reklama

Český úspěch: Drony z ČVUT vybojovaly na prestižní soutěži sadu medailí

18.03. 21:25

Praha - Tým z elektrotechnické fakulty Českého vysoké učení technické (ČVUT) v Praze získal na mezinárodní soutěží dronů v Abú Zabí kompletní sadu medailí. Do klání, které mělo čtyři kategorie, se celkem přihlásilo 143 týmů z 35 států. Do finále postoupilo pětadvacet družstev.

Rozpad Sovětského svazu zasáhl celý svět. Pro naši planetu měl ničivé důsledky

18.03. 17:18

Madison - Společensko-ekonomický šok, který přinesl rozpad Sovětského svazu na počátku 90. let minulého století, výrazně zasáhl rovněž divokou zvěř žijící na území někdejší studenoválečné supervelmoci. Většina druhů velkých savců zde od roku 1991 zaznamenala velký úbytek početních stavů, tvrdí…

Dnešní teenageři už nepijí a neberou drogy, stačí jim chytré telefony

18.03. 14:30

Londýn - Kouření, pití a užívání drog mezi teenagery za posledních 10 let kleslo asi na polovinu. Vědci mají v plánu prověřit teorii, že za poklesem užívání drog mezi mládeží by mohl být chytré telefony a jejich stimulační účinek na mozek.

Co čeká lidstvo? Vysocí lidé možná nepřežijí

17.03. 15:02

Washington - Klima na planetě Zemi není stále a historie zná řadu příkladů, kdy došlo k rapidním změnám podnebí. Globální oteplení přimělo například dinosaury, aby se přizpůsobily novým podmínkám, a podle vědců něco takového možná potká i lidstvo.

Vitamín B chrání před znečištěným vzduchem, ukázala studie

17.03. 10:31

Washington - Pozitivní účinky vitaminu B na lidský organismus jsou známé, nicméně je stále co objevovat. Podle nejnovějšího experimentu vědeckého týmu dokáže také částečně ochránit před onemocněními způsobenými znečištěným vzduchem.

Jak se vyvinula ptačí křídla? Objev kostry dosud neznámého dinosaura vědcům napověděl

17.03. 09:37

Londýn - Objev kostry dosud neznámého dinosaura v západní části Číny napověděl paleontologům, jak se s největší pravděpodobností vyvinula ptačí křídla. Novou teorii vědci zveřejnili v prestižním časopisu Nature, informovala BBC.

Lidstvo nepochází ze Země? Vědci přišli s revoluční teorií

Aktualizovali jsme 16.3.2017, 22:55, 11.03. 16:05

Londýn - O tom, že se lidé v průběhu milionů let evolucí vyvinuli z drobných mikroorganismů až do současné podoby se dnes učí už děti ve školách. Podle některých vědců ale mohla být jedna fáze našeho evolučního cyklu jiná, než jak se doposud tvrdí. Nemusela se totiž odehrávat na planetě Zemi.

Ochrnutým pacientům svítá na lepší časy? Potkani po poranění znovu běhají

16.03. 16:46

Lausanne - Vědci ve Švýcarsku dokázali vrátit pohybové funkce potkanům paralyzovaným po poranění míchy. Informuje o tom portál stanice BBC.

Věštci se trefili? Vědci potvrdili jedno proroctví

16.03. 16:11

MAGAZÍN - Izraelský rabín Josef Berger tvrdí, že v roce 2022 se naplní biblické proroctví o druhém příchodu Mesiáše, který má symbolizovat zrození nové hvězdy. To potvrzují i američtí vědci, kteří v tomto roce opravdu očekávají unikátní nebeskou podívanou.

Prevence proti rakovině a dalším chorobám? Tento program můžete zkusit i doma

16.03. 11:25

Londýn - Donedávna lékaři a vědci věřili, že pět kousků ovoce denně je účinná forma boje s řadou kardiovaskulárních chorob a rakovinou. Poslední výzkumy ale ukázaly, že aby byla prevence účinná, je toto množství potřeba zdvojnásobit. Kdyby se tímto pravidlem držel každý, ročně by se zachránily…

Pravidlo pěti vteřin funguje. Pokud vám upadlo jídlo na zem, rychle ho seberte a snězte, radí vědec

16.03. 10:58

Londýn – Pravidlo pěti vteřin je oblíbená teorie týkající se jídla spadlého na zem. Podstata pravidla spočívá v tom, že jídlo, které spadlo na podlahu, je možné bezpečně sníst bez zasažení bakteriemi nebo původci nemocí, pokud je zdviženo do pěti sekund. Jak se na něj ale dívají vědci?

Padají vám vlasy? Na vině může být životní styl i geny

16.03. 09:48

Tokio - Japonští odborníci našli gen, který je zodpovědný za opakovanou ztrátu srsti u myší. Jsou přesvědčeni, že jejich objev pomůže vysvětlit, proč někteří lidé trpí tzv. cyklickou alopecií, při níž přicházejí o vlasy i ostatní tělní porost.

Odkud skutečně pochází američtí indiáni? Zkoumání jejich DNA odhalilo zajímavé věci

Aktualizovali jsme 15.3.2017, 22:12, 14.03. 13:01

New York - Původní obyvatelé severní Ameriky před desítkami tisíc let žili na území dnešního Altajského kraje, oblasti při hranicích Ruské federace s Kazachstánem, Mongolskem a Čínou. Podle amerického odborného čaopisu American Journal of Human Genetics to potvrdila analýza DNA, kterou provedli…

Vědci mají past na zločince. Umějí z DNA vyčíst nové informace

15.03. 17:02

Londýn - Popis pachatele je pro policii při vyšetřování zločinu velmi důležitý, ale na výpovědi svědků se nelze vždy spoléhat. Kriminalistům by nyní mohla pomoci DNA. Vědci totiž tvrdí, že z ní dokážou "vyčíst" výšku člověka. Objec lze ale využít například i v medicíně.

Genetická revoluce? Vědci vypěstovali nový život v laboratoři

14.03. 13:45

Londýn - Britští vědci slaví úspěch na poli genetiky. Podařilo se jim vypěstovat nový život v umělých laboratorních podmínkách. Vznikl, aniž by za jeho zrozením stála matka.

Vědci jsou v šoku: Rosnička z Amazonie fluoreskuje, možná jde o formu komunikace

14.03. 11:28

Buenos Aires - Argentinští vědci objevili prvního fluoreskujícího obojživelníka na světě. Jedná se o rosničku žijící v deštném pralese, která je schopna absorbovat a poté vyzařovat světlo. Zatím se ale neví, k čemu přesně tento jev využívá.

Je rakovina civilizační choroba? Vědci vyvrací známý mýtus

13.03. 14:24

Káhira - Rakovinu prostaty objevili vědci u 2200 let staré mumie. Podle odbornice z Americké univerzity v Káhiře (AUC) jde o druhý nejstarší známý případ tohoto druhu rakoviny. Nález prý ukazuje, že nemoc nezpůsobilo prostředí, ale genetické faktory. Právě otázka vlivu prostředí a genetiky hraje…

Potetovaní lidé vypijí více alkoholu než nepotetovaní, ukázal výzkum

13.03. 08:54

Paříž - Lidé s tetováním a piercingem pijí více než lidé bez tělesných modifikací, hlásí francouzští vědci. Informuje o tom agentura AFP.

Nové zjištění: Nanotechnologie mohou poškodit mozek a plíce

11.03. 17:15

Washington – Nanotechnologie jsou stále rozšířenější, najdeme je téměř všude kolem nás. S jejich šířením se ale zároveň zvětšuje riziko, které tyto technologie přináší pro lidi, varují vědci.

Jsme kanibalové? První Evropané jedli svoje děti, zjistili vědci

11.03. 11:09

Madrid - Vědci na základě výzkumu fosilních ostatků, které byly objeveny ve španělské Atapuerce a patřily nejstarším obyvatelům Evropy, dospěli k závěru, že naši předci byli kanibaly.

Co se děje s člověkem po smrti? Vědci učinili nový objev

11.03. 10:15

Toronto - Po tisíce let lidé věděli, že smrtí končí veškeré naše bytí zde na Zemi. Zatímco někteří věřili v posmrtný život, ráj nebo reinkarnaci, vědci jednoduše konstatovali, že po smrti zkolabují orgány, lidské tělo přestane zásobovat kyslík v krevním řečišti a osoba je prohlášena za mrtvou. Nyní…

reklama
reklama
reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací