Články k tématu: Vědci

Jsou hygieničtější vysoušeče rukou, nebo papírové ubrousky?

Aktualizovali jsme 14:45, dnes 08:02

Moderní vysoušeče rukou na veřejných záchodech jsou oproti klasickému utírání papírovými ubrousky mnohem "špinavější." Podle výzkumu vědců z britského Leedsu je v jejich okolí mnohem více bakterií.

Kim Čong-un umírá? Podle vědců má vážné zdravotní problémy

Aktualizovali jsme 16.1.2018, 22:23, 15.01. 09:20

Washington/Pchjongjang - Zdravotní stav severokorejského lídra Kim Čong-una není vůbec dobrý. Tato informace byla vypuštěna do světa jihokorejskými vědci, kteří problém odhalili díky novoročnímu projevu prezidenta KLDR. Co konkrétně není s Kimem v pořádku? Zprávu přinesla ruská agentura RIA s…

Vědci zjistili, co před staletími zabilo 12 milionů Mexičanů

16.01. 22:22

Mexiko - Na dvanáct milionů domorodců zabila v polovině 16. století na jihu dnešního Mexika záhadná nemoc, které Aztékové říkali cocoliztli. Během pěti let tehdy vyhubila téměř 80 procent obyvatel. Podle nejnovější studie německých a mexických vědců byl onou záhadnou smrtící chorobou zřejmě druh…

reklama

Co se s námi děje po smrti? Mozek ještě nějakou dobu funguje

Aktualizovali jsme 15.1.2018, 22:39, 15.01. 09:21

Smrt je nedílnou součástí života a většina lidí si přeje, aby byla rychlá a bezbolestná. Bojí se totiž pocitu umírání a toho, že budou čekat na přicházející konec. Podle nového vědeckého objevu se tomuto pocitu ale vyhnout nelze, jakmile totiž tělo zemře, mozek ještě nějakou dobu funguje, a my si…

Cestování v čase? Dopředu to zřejmě půjde, do minulosti z jednoho prostého důvodu ne

15.01. 09:22

Každý z nás někdy zatoužil vrátit se do minulosti a napravit chybu, kterou učinil, nebo se podívat do budoucnosti a zjistit, kam se bude dále ubírat vývoj lidstva. Podle vědců není cestování časem ale není tak nedostižné, jak si lidé myslí. Jediný problém je v tom, že cesty do minulosti zřejmě…

Čokoláda dochází. Za pár let prý žádná nebude

15.01. 09:20

Čokoládu většina lidí na světě miluje. Mnoho z nich si bez ní dokonce nedokáže život představit. Pro takové ale mají odborníci děsivou zprávu - tato nejoblíbenější pochutina na světě dochází a za pár let se může stát, že vůbec nebude.

Vědcům spadla čelist. Děti mají dokonalé ekonomické cítění

13.01. 12:32

Děti jsou pro lékaře a vědce stále záhadou. Podle odborníků dokáží spoustu věcí, kteří dospělí zapomínají, a jednou z nich je i ekonomické cítění. Ukázal to výzkum vědců z Harvardovy univerzity a Massachusettského technologického institutu.

Vypadáte šťastně a projevujete radost? Ihned přestaňte, nabádají odborníci

13.01. 11:54

I tomu, kdo je v podstatě šťastný, se občas stane, že narazí na někoho, kdo je až otravně šťastnější než on. Takovým lidem ale podle nových vědeckých výzkumů hrozí více než ostatním, že je někdo napálí. Podle odborníků byste proto na sobě neměli dávat příliš znát radost.

Ve Španělsku se objevil první případ salmonelózy kvůli dětskému mléku

12.01. 22:02

Paříž/Madrid – Španělsko hlásí první případ nákazy salmonelózou u kojence po konzumaci mléčné výživy od francouzské společnosti Lactalis. Informují o tom vědci z francouzského Institutu Pasteur. Podezření na další nakažené dítě se objevilo v Řecku.

Přepíšeme učebnice? Naší předkové se nejspíš dožívali mnohem vyššího věku, než se dosud myslelo

Aktualizovali jsme 12.1.2018, 14:19, 12.01. 09:11

Moderní medicína v posledních desetiletích a staletích výrazně prodloužila průměrnou délku života. Alespoň to jsme si vždy mysleli. Nedávná studie lidských koster z anglických pohřebišť však naznačuje, že možná efekt moderního lékařství přeceňujeme. Jak to bylo s délkou lidského života ve…

Koušete si nehty? Dávejte si pozor, můžete ohrozit své zdraví

Aktualizovali jsme 11.1.2018, 16:00, 11.01. 08:57

Kousání nehtů je zlozvyk, o kterém slyšel snad každý a velké procento lidí jím dokonce přímo trpí. Nejde ale jen o vlastnost, která je společensky nepříjemná, může vás také vážně ohrozit po zdravotní stránce.

Tajný program na ovládání mysli? O projektu MKUltra ze 70. let se nikdo neměl dozvědět

11.01. 13:22

Celá řada science fiction spisovatelů si pohrává s myšlenkou, jak by vypadal svět, kdyby americké vládní organizace tajně prováděly pokusy na lidech. Západní demokratický svět se uklidňuje, že by k něčemu takovému nikdy nemohlo dojít, historie nám ale ukazuje, že opak je pravdou.

Přelom v lékařství: Může virus umí zabíjet rakovinu v mozku?

08.01. 12:36

Leeds - Viry jsou postrachem každého člověka. Způsobují totiž řadu nepěkných onemocnění, které mají někdy velmi složitou léčbu. Představte si ale viry, které lidskému tělu pomhají. Podle nového objevu by to nemusela být jen teorie, ale fakt. Pokud se správně naučíme využívat jejich sílu. Informoval…

Přepište učebnice: Experti zjistili, jak odvrátit smrt

Aktualizovali jsme 7.1.2018, 20:52, 07.01. 08:24

Unikátním výzkumem se mohou pochlubit dánští vědci. Tým pod vedením Vilhelma Bohra zjistil, jak odvrátit smrt a prodloužit lidský život, včetně příznaků stárnutí. Nová studie by tak mohla napomoci například léčbě Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby.

Pozor, tento článek brzy zmizí. Jak nás klame mozek? Budete překvapeni

Aktualizovali jsme 7.1.2018, 11:38, 07.01. 07:50

Časopis Psychological Science upozornil na zajímavou studii o tom, jak člověk vnímá čas. Například 1 minuta je pro lidský mozek něco jiného než 60 sekund.

Může být Alzheimerova choroba nakažlivá? Náhodný objev znepokojil odborníky

Aktualizovali jsme 6.1.2018, 15:21, 05.01. 14:04

Britští chirurgové varují svět před skrytým nebezpečím, které může přinést neopatrná operace. Zjistili, že mozkové choroby jsou přenosné z pacienta na jiného člověka. Vědci tak mají nyní poprvé důkaz o přenosu těchto nemocí mezi lidmi.

Záhadná paměť: Proč ji ztrácíme? Vědci zjistili, jak se tomu dá zabránit

Aktualizovali jsme 6.1.2018, 10:47, 06.01. 08:50

Sacramento - To, že starší lidé mají obecně větší problémy se zapamatováním různých věcí, je již dlouhou dobu známé. Vypadá to však, že vědci z Kalifornské univerzity v Berkeley přišli na konkrétní důvod. Podle nich to souvisí s naším spánkovým režimem. Jakým způsobem tedy lze ztrátě paměti…

Porušujete svůj pravidelný denní rytmus? Můžete si způsobit vážné problémy

03.01. 12:32

Washington - Američtí vědci přišli na další důvod, proč vznikají nádorová onemocnění. Podle nich za tím může stát snížení úrovně BMAL1 proteinu v lidském těle. Tento protein reguluje denní rytmy, pokud je ho nedostatek, dochází k intenzivnímu růstu nádorů. Studie byla publikována na stránkách…

Jak vyzrát na fronty v obchodě? Na problém musíte jít vědecky

03.01. 10:56

Frustrující situací, kdy nakupující uvízne na konci nepostupující fronty, zatímco sousední řada se hýbe a zákazníci jsou úspěšně odbavováni, se zabývali vědci z Harvardovy univerzity.

Neobvyklá porucha mozku? Bizarní stav ovlivňuje naši představivost

02.01. 11:32

Pro většinu z nás není problém vybavit si, jak vypadají naši rodiče. Věřte, nebo ne – pro některé je to ale úkol téměř nemožný. Před několika lety výzkumníci popsali stav, při kterém si lidé nemohou představit věci, na které myslí. Tento stav se označuje jako afantazie.

Nejvíce mužů se ztrácí v prosinci, většinou jsou nalezeni mrtví. Vědci zjistili proč

Aktualizovali jsme 1.1.2018, 01:19, 31.12. 16:12

Prosinec je černým měsícem pro muže, kteří se chtějí bavit na večírcích. Výzkumníci z univerzity v Portsmouthu ve Velké Británii zjistili, že právě v tomto období nejčastěji mizí muži, jejichž mrtvá těla jsou následně nalezena. Údaje byly zveřejněny na internetových stránkách univerzity.

Dražší věci nejsou lepší. Vědci zjistili, proč si myslíme opak

31.12. 13:40

Je drahé? Pak musí být dobré. Tak uvažuje řada lidí při nákupu vína nejen na sváteční stůl. Proč nám nápoj z vinných hroznů chutná více, když při jeho nákupu z peněženky vytáhneme vyšší částku, zjišťovali vědci z francouzské Insead Business School ve Fontainebleau a z univerzity v Bonnu.

Nová doba ledová? Země se začne výrazně ochlazovat

Aktualizovali jsme 30.12.2017, 23:02, 30.12. 15:55

Už za deset let může na Zemi vypuknout "malá doba ledová“. Tvrdí to vědci, kteří vycházejí z matematického modelu magnetické energie Slunce a podle kterých teploty začnou klesat už v roce 2021,

Proč vymřeli jeskynní medvědi? Kosti predátorů prozradily nečekané detaily

Aktualizovali jsme 26.12.2017, 17:24, 26.12. 09:35

Evropští jeskynní medvědi, kteří obývali většinu kontinentu během pleistocénu, pravděpodobně vyhynuli kvůli své striktně veganské stravě.

reklama
reklama
reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací