Články k tématu: Vědci

Konec je příjemnější, než si myslíme? Vědci zjistili, jak člověk vnímá umírání

Aktualizovali jsme 22:12, dnes 11:29

Umírání je pozitivnější zkušenost, než si většina lidí vůbec myslí, tvrdí psychologové. Nedávný průzkum YouGov ukázal, že 68 procent lidí ve Velké Británii se bojí smrti  - ale podle autorů nové studie je umírání „méně smutné a děsivé - a šťastnější - než si myslíte.“

Jediný nesmrtelný tvor na naší planetě? Nikdy nezemře, místo toho se znovu narodí

Aktualizovali jsme 22:12, dnes 08:03

Turritopsis nutricula je nenápadný, pět milimetrů dlouhý dravec. Průsvitná medúza se vyznačuje něčím, co neumí žádný jiný tvor na světě. Nikdy totiž nezemře. Když přijde její čas, namísto smrti se vrátí "do dětství". A podle vědců to může dělat donekonečna.

Slunce umí zázraky? Vědci zjistili neuvěřitelné věci

dnes 15:36

Sluneční světlo může být nejlepší dezinfekcí. Vyplývá to z nové studie, podle níž sluneční paprsky proudící do domu ničí zhruba polovinu živých bakterií v prachu.

reklama

Země vypadá jinak než jak si ji představujeme. V čem se liší od obrázků?

Aktualizovali jsme 11.11.2018, 22:34, 11.11. 14:59

Není pochyb o tom, že každý ví, jak vypadá mapa světa. Vypadá tak ale naše Země doopravdy? Podle odborníků vůbec ne. Současné mapy totiž vycházejí ze znázornění, která jsou zhruba 500 let stará. A poměrně nepřesná.

Fastfoody že škodí zdraví? Vědci se tomu podívali na kloub a zjistili pravý opak

Aktualizovali jsme 11.11.2018, 22:34, 11.11. 14:15

Není tajemstvím, že žádné rychlé občerstvení neboli fastfood zdravými potravinami příliš neoplývá. Před konzumací hamburgerů a hranolek se sladkou colou varuje dnes kdejaký lékař. Jak je na tom ale asijská kuchyně? Je čínské nebo vietnamské jídlo také tak nezdravé? To se rozhodli vědci zjistit,…

Nejbezpečnější místo na sezení v autě? Překvapivě jej skoro nikdo nepoužívá

Aktualizovali jsme 10.11.2018, 23:15, 10.11. 13:25

Přednímu sedadlu spolujezdce se odnepaměti přezdívá sedadlo smrti. Všichni tak mají jasno o tom, které místo je tím nejméně bezpečným. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, které sedadlo je v autě naopak nejbezpečnější a kde by mělo sedět vaše dítě? Překvapivě to, které nikdo nepoužívá.

Může čas běžet pozpátku? Nový objev by mohl změnit celý svět

09.11. 09:57

Všichni považujeme za samozřejmost skutečnost, že ručičky hodin vždy běží kupředu a ukazují směrem do budoucnosti. Jenže podle fyziků mohou existovat podmínky, za kterých to neplatí.

Nejdelší studie na světě měla trvat 63 let, skončila ale fiaskem

06.11. 07:57

V roce 1950 odstartovala unikátní studie, která měla trvat přesně 63 let. Vědci chtěli zjistit, jak se lidé za tu dobu promění a jaké rozdíly v jejich chování budou ve 14 a v 77 letech života. Nikoho ale tehdy nenapadlo, že pokud o testovaných lidech nebudou mít pravidelné informace, po více než…

Lidstvu hrozí masivní slepota? Do roku 2050 nás může postihnout katastrofa

04.11. 13:05

Podle studie australských vědců může v roce 2050 chodit po světě miliarda slepých lidí. Ztráta zraku hrozí zejména těm, kteří už dnes trpí krátkozrakostí. Problémy se zrakem má po celém světě stále více lidí, nejhorší je situace ve Východní Asii.

Vědci se zaměřili na dětské zlozvyky, které jim rodiče zakazují. Zjistili překvapivé věci

04.11. 09:48

Kousání nehtů a cumlání palce patří k nejběžnějším dětským zlozvykům, které se rodiče často marně snaží u svých ratolestí vymýtit. Kanadští a novozélandští vědci ale nyní přišli s tvrzením, že tyto zlozvyky mohou ve skutečnosti prospívat dětskému zdraví. Informoval o tom server Science Alert.

Vědci zjistili, že se ohledně Země pořádně spletli. To, co jsme se učili ve škole, není pravda

Aktualizovali jsme 1.11.2018, 22:22, 01.11. 07:55

Až donedávna si vědci z celého světa mysleli, že zemské jádro se skládá převážně z tekutého železa při teplotách vyšších než 4000 stupňů. Ve škole se proto každý z nás učil, že uprostřed Země se nachází tekuté jádro. Nyní ale odborníci zjistili, že zemské jádro je ve skutečnosti tuhé a elastické.

Nejlepší strava na světě? V minulosti ji ochutnal každý z nás, dnes už se k ní nedostaneme

31.10. 13:28

Ani ovoce, ani zelenina, ani maso. Nejlepší a pro člověka nejvýživnější "potravinou" je něco, co v minulosti živilo každého z nás: mateřské mléko. Obsahuje látky, které s dětským tělem dokáží dělat zázraky, v dospělosti k němu ale už lidé přístup nemají. V čem je tak výjimečné a dokáží vědci…

Po smrti přijde restart? Vědci zkouší oživovat mrtvé

31.10. 10:58

Lékařská věda by se mohla brzy posunout na zcela nevídanou úroveň. Jak informoval britský deník The Telegraph, americká biotechnická společnost Bioquark totiž získala povolení k provádění unikátních testů. Jejich cílem by mělo být oživení pacientů, u kterých byla prohlášena klinická smrt.

Jak to tedy bude? Čeští vědci doporučili zavedení zimního času

31.10. 08:57

Mezinárodní odborné společnosti poslaly vládním institucím většiny členských států Evropské unie (EU) stanovisko ke změně času. Vědci, kteří se zabývají výzkumem biologických rytmů a jejich ovlivněním světlem, doporučují zavedení ustáleného standardního, tedy zimního času. V dnešní tiskové zprávě…

Zemřel biochemik Emil Paleček, bylo mu 88 let

30.10. 09:08

Zemřel biochemik Emil Paleček, který přispěl ke vzniku nové oblasti výzkumu DNA pomáhající zjistit genetické kořeny nemocí. Bylo mu 88 let, uvedla dnes Česká televize. Paleček zkoumal také bílkoviny, které souvisejí se vznikem rakoviny. Dlouhá léta pracoval v Biofyzikálním ústavu Akademie věd v…

Máte u domu trávník? Podle expertů tím škodíte lidem i přírodě

Aktualizovali jsme 29.10.2018, 22:03, 28.10. 13:29

Okolí domů často zdobí krásné zelené trávníky, na nichž si jejich majitelé dávají záležet. Myslí si, že tím prospívají nejen svému okolí, ale i přírodě. Podle vědců je to však přesně naopak.

Vědci se zmýlili? Tyranosaurus nebyl takový, jak se dřív tvrdilo

Aktualizovali jsme 29.10.2018, 16:50, 29.10. 14:45

Zakrnělé přední končetiny jednoho z největších zabijáků v dějinách byly zřejmě více užitečné, než se doposud předpokládalo.

Kručí vám v břiše? Nemusí to být jen kvůli jídlu, pocit hladu může vyvolat řada faktorů

29.10. 14:49

Známe to všichni. Najíme se a za pár minut máme hlad znovu. Kvůli váze nechceme jíst několikrát po sobě, pocit prázdného žaludku ale také není dvakrát příjemný. Vědci na základě těchto pocitů zjistili, že hlad nemusí vždy souviset zrovna s nedostatkem jídla. Pocit hladu podle nich může vyvolat celá…

Modrá a zelená? Planeta Země měla v minulosti úplně jinou barvu

26.10. 12:46

Ne nadarmo se Zemi říká modrá planeta. Zhruba 70 procent povrchu tvoří voda a pevnina je většinou, navzdory pokračujícímu úbytku lesů a pralesů, zelená. Vědci ale nyní zjistili, že v minulosti Země vypadala úplně jinak. Byla fialová.

Lék na nesmrtelnost? Vědci objevili zázračný účinek vína

25.10. 18:52

Látky obsažené v červeném víně mohou pomoci udržet mozek mladý. Ukázala to vědecká studie, o které informuje deník The Independent. Vědci ale varují, že nadměrné požívání vína nás ani tak před stárnutím neochrání.

Nejčernější scénáře se naplňují. Dojde světu voda?

Aktualizovali jsme 25.10.2018, 16:55, 25.10. 07:55

Vědci se za pomocí navrženého algoritmu pokusili zmapovat, které světové oblasti jsou nejvíce ohroženy nedostatkem vody, a kde vlivem toho může docházet k válečným konfliktů.

Mikroplasty v lidské stolici? Vědci učinili nečekaný objev a nadšeni rozhodně nejsou

24.10. 13:14

Vědci v Rakousku informovali, že ve vzorcích lidské stolice poprvé objevili částečky plastu, takzvané mikroplasty. Nicméně jiní odborníci upozorňují, že jejich studie je příliš malá a málo pokročilá na to, aby z ní šlo vyvodit přesvědčivé závěry, napsala agentura AP.

Popletené počasí: Česko prožívá druhý vrchol letošního sucha

23.10. 14:02

Jako druhý vrchol letošního sucha označuje vědecký tým projektu InterSucho nynější situaci na konci teplého podzimu. Výrazný deficit srážek v minulých týdnech a nadprůměrně vysoké teploty způsobily na 83 procentech území sucho ve vrstvě půdy do jednoho metru, 92 procent území má sníženou zásobu…

Záhada lidské paměti: Můžeme vzpomínat na události, které se nikdy nestaly?

22.10. 12:49

Často si jsme jisti tím, na co si vzpomínáme, ale paměť není vždy docela důvěryhodná. Vědci prokázali, že mnozí z nás jsou přesvědčeni, že si vzpomínají na nejranější dětství, ale v té době ještě mozek nevyvinul pro tento účel nezbytné struktury, píše italský deník Corriere della Sera.

reklama
reklama
reklama

Fotogalerie