Články k tématu: Vědci

Podle vědců se můžeme dožít 150 let. Za cenu, kterou nikdo zaplatit nechce

včera 10:47

Profesor Alex Zhavoronkov je přesvědčený, že člověk se může klidně dožít 150 let. Tajemství pokojného stáří se vám ale rozhodně nebude líbit, podle serveru Telegraph vyžaduje totiž velké oběti. Na tom se ostatně shodují i další vědci, kteří tvrdí, že první lidé, kteří se dožijí tak vysokého věku,…

Vejce jsou mnohem škodlivější než se tvrdilo. Nová studie opět vše mění

18.03. 13:07

Vejce jsou pro vědce jednou z nejzáhadnějších potravin vůbec. Tvrdilo se, že zvyšují hladinu cholesterolu. Jak se později ukázalo, mezi konzumací vajec a srdečními chorobami neexistuje žádná spojitost. Naopak se zjistilo, že jsou vlastně zdravá. Ale ani to už dnes neplatí, prý jsou pro změnu opět…

Vědci spočítali, za jak dlouho jsou lidé schopni zničit Zemi

17.03. 20:44

Za posledních 25 let lidé zcela zničili desetinu netknuté přírody. Podle serveru The Guardian to tvrdí skupina vědců, která varuje, že do konce století planeta Země přijde vlivem lidské činnosti o všechny deštné pralesy a další místa, která zůstávala po stovky let stranou lidského zájmu.

reklama

Záhadný signál šokoval vědce. Našli UFO?

16.03. 17:39

Je tomu více než 40 let, když 15. srpna 1977 astronom Jery Heman zaznamenal signál pomocí Big Ear rádiového teleskopu, který patřil Ohio State University. Funguje jako detektor signálu a byl zaměřený na hvězdy v okolí souhvězdí Střelce.

Anhedonie. Nemoc odhalí jen hudba. Možná ani nevíte, že ji máte

Aktualizovali jsme 13.3.2019, 22:17, 13.03. 15:24

Hudba je pro mnoho lidí jedno z největších životních potěšení. Jiným ale připadá, že je o ničem. Averze vůči hudbě jakéhokoli stylu se může zdát stejná, jako by někdo neměl rád štěňátka, zmrzlinu nebo sluníčko.

Nepamatujete si, co jste včera snídali? Nezoufejte, jde o znak vysoké inteligence

Aktualizovali jsme 12.3.2019, 09:44, 11.03. 11:47

Každý z nás čas od času na něco zapomene – ať už je to schůzka, položka na nákupním seznamu nebo telefonát, který jsme měli vyřídit. Někteří zapomínají více, jiní méně. Podle vědců z University of Toronto není od věci, když si na některé věci prostě nevzpomínáme.

Jak bude vypadat vesmírná loď pro dlouhé cesty? Na Voyager či Nostromo zapomeňte

09.03. 10:07

Fantazie filmových, herních a seriálových scénáristů neberou konce. Jen za poslední roky vznikly desítky či stovky konceptů vesmírných lodí, které najdou uplatnění v populární sci-fi subkultuře. Kromě nich ale již desítky let známe takové klasiky, jako například Nostromo, Sulaco, Millennium Falcon,…

Největší vědecký trapas: Testovaní lidé utekli, půlku z nich nikdy nenašli

Aktualizovali jsme 8.3.2019, 22:45, 08.03. 10:52

V roce 1950 odstartovala unikátní studie, která měla trvat přesně 63 let. Vědci chtěli zjistit, jak se lidé za tu dobu promění a jaké rozdíly v jejich chování budou ve 14 a v 77 letech života. Nikoho ale tehdy nenapadlo, že pokud o testovaných lidech nebudou mít pravidelné informace, po více než…

Zázrak, nebo pokrok vědy? V Londýně byl vyléčen už druhý pacient s HIV

07.03. 09:52

V českých kinech příběh zpěváka Freddieho Mercuryho, který zemřel na AIDS, dojal rekordní počet diváků. Dnes je nemoc léčitelná antiretrovirovou terapií, ale nikoliv zcela vyléčitelná. Vědci však pozorovali druhý případ, kdy se člověk napadený virem HIV skutečně vyléčil.

Hrozba jménem předčasné úmrtí. Lékaři zjistili, kteří lidé jsou ohroženi nejvíce

Aktualizovali jsme 6.3.2019, 22:00, 06.03. 16:57

Předčasné úmrtí sice není lékařsky definovaný pojem, obecně se jím ale rozumí skon osoby v nízkém věku přes dovršením stáří. Mnohdy je spojováno s životním stylem a řadou nemocí, lékaři ale nyní zjistili, co vlastně stav lidského těla ovlivňuje.

Z posledních slov vědce před jeho smrtí mrazí. Řekl, kolik má lidstvo času

Aktualizovali jsme 6.3.2019, 22:00, 05.03. 16:06

Lidstvo vyhyne během příštích 100 let, a je už „příliš pozdě“ na to něco změnit. Tvrdil to jeden z předních světových vědců těsně před svou smrtí.

Jak zapomenout na nepříjemnou věc? Vědci vydali návod

28.02. 21:00

Určitě to znáte také. Například zazní písnička a vy si okamžitě vybavíte určitou osobu nebo situaci, ve které jste ji slyšeli. Kontext hraje podle vědců v našich vzpomínkách velkou roli. Nicméně nový výzkum ukazuje, že lze i úmyslně zapomenout. Jak?

Zapomeňte na Sheldona Cooppera: Teenager si ve sklepě vybudoval jaderný reaktor

Aktualizovali jsme 25.2.2019, 21:57, 25.02. 10:43

Vědecký svět má zřejmě nového uchazeče o post nejmladší osoby, která dosáhla jaderné fúze. A ne, není to mladý Sheldon Cooper, kterého milují fanoušci díky seriálu Teorie velkého třesku.

Zářné inovační zítřky Česka? Vize roku 2030 je zahalena mrakem kouře z továren

19.02. 12:45

Komentář Radima Červenky - Andrej Babiš, který není jen premiérem, ale také předsedou Rady pro výzkum, vývoj a inovace, s velkou slávou představil vizi zářné budoucnosti pod všeobjímajícím názvem „Inovační strategie České republiky 2019–2030.“ Všeobjímající není jen název, ale i obsah dokumentu.

Nová naděje na účinná antibiotika. Vědci zdroj protilátek objevili na nečekaném místě

Aktualizovali jsme 18.2.2019, 12:00, 18.02. 10:31

Vzrůstající antibiotická rezistence je jednou z velkých hrozeb pro budoucnost lidstva. Vědci se proto pokoušejí nalézt řešení. Podle nové studie by nám mohl v hledání nových účinných antibiotik pomoci hmyz.

Revoluce v předpovědi počasí? Vědci slibují meteorologům vznik nového systému

16.02. 20:38

Máte za 14 dní naplánovanou dovolenou a dopředu vás zajímá, jak bude? Dnes se o podobně dlouhé předpovědi nelze opřít, meteorologové vytváří maximálně desetidenní modely. Již brzy by se to ale mohlo změnit.

Test: Vědci rozdělili uživatele Facebooku do čtyř kategorií. Zjistěte, do které patříte

15.02. 21:24

Podle nového výzkumu dat lze rozdělit všechny majitele Facebookového účtu na čtyři kategorie. Do nich podle autorů patří: "Selfie typ", "Městský vyvolávač", "Obchazeč výloh" a "Tvůrce vztahů". Do které skupiny patříte vy? Projdeme si je jednu po druhé. Kategorie dal dohromady tým z Univerzity…

Naděje pro pacienty s Alzheimerem? Vědci testují převratný lék

Aktualizovali jsme 15.2.2019, 11:07, 15.02. 10:01

Kanadští vědci vyvíjejí nový lék, který by mohl revolučně změnit stav pacientů postižených Alzheimerovou nemocí a starých lidí trpících ztrátou paměti. Dosud ho otestovali pouze na myších, do dvou let by však chtěli přejít ke klinickým testům na lidech.

Vodní bubliny a napuštění Země sírou. Vědci spřádají plány na záchranu planety

15.02. 10:45

Celá planeta se snaží držet globální oteplování na uzdě tím, že omezuje produkci tzv. skleníkových plynů. Někteří vědci navíc navrhují, že můžeme Zemi pomoci přímým zásahem do atmosféry.

Marihuana na pranýři: Může její užívání v mladém věku vést k depresím?

Aktualizovali jsme 14.2.2019, 13:59, 14.02. 09:53

Nová rozsáhlá studie zkoumala vztah mezi depresemi a užíváním marihuany. Vědci došli k závěru, že až v sedmi procentech případů má deprese u dospělých jedinců své kořeny v užívání látky v mladém věku.

Na dobré manželství stačí jedna věc, ovlivnit ji ale nemůžete

13.02. 15:09

Na čem stojí dobré manželství? Možná vás hned napadnou věci jako láska, komunikace, společné zájmy. Ano, to je důležité. Podle vědců ovšem jednu věc ovlivnit nijak vědomě nemůžete - svou roli v tomto případě totiž hraje i DNA.

Mladší Dryas. Tisíciletá zima málem vyhladila vše živé, nikdo neví proč

12.02. 20:01

Historie naší planety je plná záhad. Jednou z nich je i rapidní propad teplot, který trval neuvěřitelných tisíc let. Proč k němu došlo? To ve skutečnosti nikdo neví.

Světová hmyzí populace prudce klesá. „My lidé bez ní nemůžeme přežít,“ bijí na poplach vědci

11.02. 15:13

Hmyz je jedním ze základních stavebních kamenů ekosystémů na naší planetě. V celkových číslech i z hlediska druhové rozmanitosti však hmyzí populace velmi rychlým tempem mizí. Na vině je především intenzivní hospodaření, ale také změna klimatu a další faktory. Vědci nyní bijí na poplach a varují…

Výzkum tak temný, že sto let nesměl na veřejnost. Vědci zkoumali roztomilá zvířátka

10.02. 09:22

Z říše zvířat jsme zvyklí na ledajaké extrémy. Někteří tvorové umí chodit po vodě, jiní mění barvy a další prostě jen létají nebo žijí pod vodou. Mezi všemi těmito dovednostmi působí tučňáci jako zdánlivě neohrabaní tvorové, kteří neumí létat ani příliš rychle chodit. Studie, která byla provedena v…

reklama

Fotogalerie