Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Před 75 lety dobyli Tobrúk nacisté, vývoj v severní Africe to ale nezvrátilo

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Praha - Tobrúk je neodmyslitelně spjat s boji v severní Africe během druhé světové války. Tento přístav v Libyi odolával i díky československým vojákům.

Před 75 lety, 21. června 1942, padl Tobrúk na čas do rukou mocností Osy. V libyjském přístavu se sice německo-italské vojsko zmocnilo velkých zásob, záhy ale Němcům v Africe začal docházel dech.

Již v říjnu 1942 Britové pod velením generála Bernarda Montgomeryho zahájili útok u Alamejnu a na začátku listopadu, po slavném vítězství "Montyho" a jeho mužů, se německo-italská vojska dala na ústup.

Postavení spojeneckých vojsk se navíc výrazně posílilo vyloděním americko-britských branných sil v Maroku a Alžírsku v čele s generálem Dwightem Eisenhowerem.

Strategický Tobrúk Britové opět obsadili v listopadu 1942. Mocnosti Osy poté ještě několik měsíců odolávaly anglo-americkým útokům v Tunisku a válka v severní Africe skončila nakonec v květnu 1943 kapitulací německých a italských oddílů v Tunisu.

Témata:  II. světová válka historie nacisté

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Blackout v Česku. Problémy hlásí Praha i jiné oblasti

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.