Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bezpečnost českých škol? Změnu vyvolal až tragický útok ve Žďáru

škola
škola
Foto: Pixabay

Praha - Útoky na školy v Česku se jsou ojedinělé, na rozdíl od Spojených států, kde naposledy ve středu přišlo o život 17 lidí při střelbě na střední škole na Floridě. V ČR byl dosud nejtragičtější incident ve Žďáru nad Sázavou z října 2014, kdy po útoku psychicky narušené ženy zemřel žák střední školy.

Čím dál více škol v Česku se zapojuje do různých preventivních programů zaměřených na bezpečnost ve školách. Žádné systematické školení učitelů a zaměstnanců škol stát ale nezajišťuje.

Ministerstvo školství jen doporučuje školám praktický nácvik jednání při útoku, provádění ukázek a nácvik reakcí v modelových situacích. V současnosti se podle něj pracuje na aktualizaci příručky metodického materiálu k výuce o běžných rizicích a mimořádných událostech v základních školách. Zabezpečení škol a areálů podpořilo ministerstvo dotacemi v celkové výši 26 milionů korun, rozdalo je mezi 364 škol.

Podle spolku Asociace bezpečná škola, která školám pomáhá zajistit bezpečnost, by každá škola měla mít zpracované vlastní bezpečnostní řešení stejně, jako má zpracované požární poplachové směrnice a školní řád. Na mnoha školách ale údajně stále neexistují preventivní opatření, která by připravila zaměstnance na to, jak by v případě ozbrojeného útoku měli správně reagovat.

Vůbec první školou v Česku, která získala certifikát od Asociace bezpečná škola, byla loni základní škola v Myslbekově ulici v Ostrově na Karlovarsku. Proti vniknutí agresora zavedla škola řadu opatření, od čipového systému přes vstupní turnikety nebo detailní organizační systém. I v Ostrově začali na zabezpečení školy pracovat krátce po událostech ve Žďáru nad Sázavou.

Pilotní projekt zaměřený na prevenci útoku ve škole začal v roce 2016 fungovat ve spolupráci s ministrem vnitra v Jihočeském kraji. Podílí se na něm mimo jiné policie nebo záchranná služba. Program Ozbrojený útočník učí zaměstnance škol, jak postupovat při vniknutí útočníka do budovy. Školy při něm také podstoupily bezpečnostní audit, který ukázal, co by měly vylepšit.

Ve Zlínském kraji proškolili loni policisté všechny ředitele středních a mateřských škol v projektu Aktivní střelec ve školském zařízení. Karlovarský kraj chce zase postupně zabezpečit všechny střední školy kamerami, venkovní kamery by měly být součástí městských dohledových systémů. Středočeský kraj chystá pro školy plošně preventivní školení, jak se zachovat v krizových situacích. Naopak v Pardubickém či Olomouckém kraji zatím žádný systematický program na prevenci útoku ve výhledu není.

Témata:  Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky školství

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.