reklama

"Rada ČMKOS jednoznačně podpořila vyhlášení stávkové pohotovosti s okamžitou platností Hlavními důvody jsou bezprecedentní dopady vládního "konsolidačního" balíčku na zaměstnance, nespokojenost se současným způsobem správy země, nesouhlas s postupem ze strany vlády a nevedení dialogu se zástupci zaměstnanců i zaměstnavatelů. Náš cíl je zmírnit dopady balíčku na zaměstnance a jejich rodiny. Sociální smír nelze dosáhnout bez dialogu," uvedli odboráři.

Předseda ČMKOS Josef Středula už minulý týden uvedl, že stávkovou pohotovost zváží. Na tiskové konferenci po představení konsolidačního balíčku řekl, že odbory všechny jednotlivé body zanalyzují a budou velmi ostře komunikovat. Podle něj například změny v DPH nesníží změny produktů pro konečného spotřebitele, ale naopak zvýší marže pro prodejce. Za velkou chybu považuje zrušení benefitů i snižování platů ve veřejné sféře. Kritizoval také zvýšení cen dálničních známek, které by měly zdražit o 800 korun. Roční známka tak bude místo dosavadních 1500 korun stát 2300 korun.

Dnes Středula vládu kritizoval za to, že s odbory nevede dialog a není možné dosáhnout sociálního smíru. Opatření podle něj budou mít vliv zejména na zaměstnance a důchodce. Konkrétní dopady chce představit na tiskové konferenci v úterý. "Naším cílem je dosáhnout zmírnění dopadů na zaměstnance a jejich rodiny," uvedl. Středula také připomněl, že poslední stávková pohotovost byla vyhlášena před více než deseti lety.

Vláda představila minulý týden balíček úspor, který má státu přinést 94 miliard korun. Jeho hlavními body je změna na dvě sazby DPH, seškrtání dotací, snížením sumy na provoz státu a redukce platů. Živnostníkům se zvednou minimální odvody a zaměstnanci začnou nově odvádět nemocenské pojištění. Balíček také počítá se změnou věku odchodu do důchodu a samotné penze by měly být nižší.