Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pavla do druhého kola podpořili Fiala, Rakušan, Bartoš a další šéfové stran

Petr Fiala (ODS)
Petr Fiala (ODS)
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Premiér Petr Fiala (ODS) vyzval k podpoře bývalého vysokého představitele české armády Petra Pavla ve druhém kole prezidentských voleb. Novinářům dnes řekl, že v hlasování mezi Pavlem a bývalým premiérem Andrejem Babišem (ANO) půjde o souboj hodnot demokracie, respektu k ústavě a prozápadní orientace proti populismu, lžím a příklonu k Rusku. Pavla podpořili i šéf Pirátů Ivan Bartoš, šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, lídr lidovců Marian Jurečka a předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Vláda se podle Fialy aktivně nezapojí do kampaně před druhým kolem voleb. Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) před prvním kolem oznámila, že nejblíže má k Pavlovi, senátoru Pavlu Fischerovi a bývalé rektorce Mendelovy univerzity Danuši Nerudové. Trojici dnes Fiala pogratuloval k jejich výsledku i nasazení v kampani.

Vysoká účast podle Fialy ukázala, že občané si uvědomují důležitost voleb. "Je před námi 14 dní další kampaně, bude to nelehký souboj mezi hodnotami. Na jedné straně budou populismus, lži a příklon k Rusku, na druhé demokracie, respekt k ústavě a jasná prozápadní orientace. Budu podporovat ty druhé hodnoty, a proto vyzývám všechny, aby ve druhém kole podpořili Petra Pavla," uvedl Fiala.

Podle Fialy není třeba, aby se vládní strany aktivně zapojovaly do kampaně, protože lidé se rozhodují podle jiných kritérií. Babiš se vymezuje proti kabinetu a využívá k tomu všechny způsoby, které jeho populismus nabízí, dodal předseda vlády. Připomněl, že Babišovo hnutí ANO vyvolalo na dobu mezi prvním a druhým kolem volby sněmovní hlasování o nedůvěře kabinetu. "To všechno ve výsledku účinné nebude. Už první kolo ukazuje, že čeští občané vědí, o co jde," řekl.

Dobrou zprávou je podle Fialy nižší volební výsledek kandidáta SPD Jaroslava Bašty, který získal kolem 4,5 procenta hlasů. "Ukázalo se, že kandidát, jehož jediným programem byl prezidentský protiústavní puč, nezískal podporu občanů. Je to dobrá zpráva, že občané nepodporují krajnosti a politické experimenty," uvedl.

Zisk Nerudové a Fischera označil za úctyhodný. "Celé to ukazuje na správnost postupu Spolu, že jsme nepřišli s nějakým kandidátem, kterého bychom podporovali jen proto, že nosí náš dres," uvedl. Česko má podle něj nyní šanci porazit populismus.

Rakušan chválí účast i podporu demokratických kandidátů, bude volit Pavla

Vicepremiér Vit Rakušan (STAN) označil ve vyjádření zaslaném ČTK za potěšující, že prezidentští kandidáti z demokratického občanského spektra získali téměř 60 procent hlasů. Ve druhém kole bude volit bývalého vysokého představitele armády Petra Pavla, který podle něj reprezentuje směr, kterým se Česko vydalo od roku 1989 a jak si představuje budoucnost země.

Rakušan uvedl, že kandidáti demokratického občanského spektra získali téměř 60 procent hlasů. "To je potěšující zpráva pro celou naši zemi. Že jich bylo víc a o hlasy se museli podělit, to je druhá věc. Vím, že to řada lidí kritizuje jako drolení sil. Ale kandidovat je výsadní právo. A pokud se zaštiťujeme demokracií, musíme ji brát a bránit se vším všudy," konstatoval.

Potěšující je podle ministra vnitra i vysoká účast, která aktuálně dosahuje k 68 procentům. "Není nám jedno, kdo bude na Pražském hradě úřadovat dalších pět let, a to je skvělé. Věřím, že hodně lidí přijde i za 14 dní," uvedl. Osobně bude ve druhém kole proti Andreji Babišovi (ANO) hlasovat pro Pavla. "Reprezentuje v mých očích to, kam naše země směřovala od roku 1989 a jak si představuji její budoucnost," vysvětlil.

Hnutí STAN na twitteru pogratulovalo k postupu do druhého kola. "Rozhodne se ale až ve druhém kole. Tak nezapomeňte jít k volbám. Podpořme demokrata proti populistovi, dejme Česku důstojnou a respektovanou hlavu státu," stojí v příspěvku Starostů.

Bartošova kritéria pro prezidenta splňuje z finalistů jen Pavel

Vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš si přeje, aby nový prezident mimo jiné vrátil na Hrad důstojnost a měl důvěryhodné spolupracovníky. V prohlášení k výsledkům prvního kola prezidentských voleb ČTK napsal, že taková kritéria splňuje jen bývalý vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel. Ve druhém kole se utká s bývalým premiérem Andrejem Babišem (ANO).

Bartoš poděkoval všem voličům, kteří vyrazili hlasovat. "Rád bych vyzval všechny, aby přišli také k druhému kolu. Je důležité, aby výsledek skutečně odrážel přání většiny lidí v naší zemi," uvedl. Prezidentská volba je nadstranická a přímá,

Piráti žádného kandidáta oficiálně nepodporují, zdůraznil Bartoš. "Je skutečně na uvážení každého voliče a voličky, kdo je podle nich bude nejlépe reprezentovat jak u nás, tak ve světě," řekl. V anketě na fóru Pirátů před prvním kolem nejvíc straníků podpořilo Pavla (37 procent), bývalou rektorku Mendelovy univerzity Danuši Nerudovou se 30 procenty hlasů a senátora Marka Hilšera (15 procent).

Pro Bartoše je zásadní, aby nový prezident funkci vrátil důstojnost, snažil se lidi spojovat, ctil ústavu i zákony, byl důvěryhodný a neměl skandály. "Stejně tak byl nadstranický a nedělil lidi do kategorie horší a lepší podle toho, jak zrovna ladí s jeho zájmy a egem," uvedl Bartoš. Prezident se také musí obklopit důvěryhodnými spolupracovníky, nikoliv figurkami nastrčenými Kremlem či zájmovými skupinami. "Z mého pohledu toto splňuje z finalistů jednoznačně pouze Petr Pavel. Je skutečně ale na vyhodnocení každého, jak bude volit," dodal Bartoš.

První kolo prezidentských voleb dopadlo podle Jurečky velmi slibně

První kolo prezidentských voleb dopadlo podle vicepremiéra a ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) velmi slibně. Věří, že ve druhém kole se projeví vůle zvolit zodpovědného prezidenta, který respektuje ústavu, sdělil ČTK. První kolo voleb vyhrál generál ve výslužbě Petr Pavel před bývalým premiérem Andrejem Babišem (ANO).

"V první řadě bych rád ocenil vysokou volební účast. Jsem moc rád, že se o politiku a dění v naší zemi zajímá čím dál víc lidí. Z výsledků mám dobrý pocit. Věřím, že i v druhém kole se ukáže vůle České republiky zvolit zodpovědného, zkušeného a rozvážného prezidenta, který respektuje ústavu," uvedl Jurečka. Česko podle něj dalo jasně najevo, že patří na západ, do Evropské unie a do Severoatlantické aliance.

Na twitteru Jurečka také poděkoval Danuši Nerudové a Pavlu Fischerovi, kteří skončili na třetím a čtvrtém místě, za to, že si zachovali nadhled a slušnost. "Ukázali, že lze dělat férovou volební kampaň," uvedl. Nerudová i Fischer podpořili pro druhé kolo Pavla.

Pro Pekarovou Adamovou je Pavel nadějí, že zvítězí nepopulistický kandidát

Předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová považuje za důležité, aby voliči k urnám znovu přišli i za dva týdny. V bývalém vysoce postaveném vojákovi Petru Pavlovi vidí naději, že zvítězí nepopulistický, slušný a důstojný kandidát. ČTK sdělila, že jeho vítězství je nadějí i pro druhé kolo, zvlášť když ho podporují i mnozí protikandidáti, kterým za to poděkovala. Do druhého kola spolu s Pavlem postoupil expremiér a šéf opozičního ANO Andrej Babiš.

"Je nesmírně důležité, aby lidé přišli za dva týdny k volbám znovu, protože konečně máme velkou šanci zvolit si prezidenta, na nějž budeme moci být hrdí. Andrej Babiš už nám řadu let ukazuje, že slušnost je mu cizí, a proto se dá očekávat mnoho podpásovek v následujících dnech, ale věřím, že nakonec zvítězí nepopulistický, slušný a důstojný kandidát, tedy Petr Pavel," uvedla.

K podpoře Petra Pavla vyzval také premiér Petr Fiala (ODS). Novinářům řekl, že v hlasování v druhém kole půjde o souboj hodnot demokracie, respektu k ústavě a prozápadní orientace proti populismu, lžím a příklonu k Rusku. Uvedl také, že kabinet se do kampaně aktivně nezapojí.  

Témata:  prezidentské volby 2023 Petr Fiala Vít Rakušan Ivan Bartoš Markéta Pekarová Adamová Marian Jurečka Petr Pavel

Aktuálně se děje

20. dubna 2024 21:01

Prodej TikToku nebo zákaz: Sněmovna schvaluje opatření proti čínské síti

Americká Sněmovna reprezentantů v sobotu prosadila legislativu, která by mohla vést k totálnímu zákazu čínské sociální sítě TikTok ve Spojených státech. Uvedl to Business Insider.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy