Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ze zkušeností v Českém Švýcarsku budou hasiči čerpat řadu let, uvedl Vlček

Požár lesa u Hřenska (červenec 2022)
Požár lesa u Hřenska (červenec 2022)
Foto: HZS Ústeckého kraje

Ze zkušeností při zásahu v Českém Švýcarsku budou hasiči čerpat řadu let. Uvedl to dnes na webu hasičského záchranného sboru jeho generální ředitel Vladimír Vlček. Ocenil práci všech, kteří se na likvidaci ohně v národním parku podíleli. Zmínil, že vyplynuly i některé problémy, které je potřeba důkladně zanalyzovat. Uvedl, že věří, že lze tento největší požár svého druhu v České republice považovat za zdárně zlikvidovaný.

Mnozí z hasičů si podle Vlčka sáhli na hranice svých možností, někteří na dno svých sil, přesto vytrvali řadu dnů, nezalekli se velmi komplikované situace v národním parku ani úmorného horka. Požár se rozhořel v neděli 24. července. Do jeho likvidace se postupně zapojilo na 6000 hasičů a 400 kusů techniky. Na pomoc přiletěly speciální letouny z Itálie, hasicí letadla ze Švédska, vrtulníky vyslalo na pomoc Polsko, Slovensko a také sousední Německo. Tři letadla Antonov poskytla letecká hasicí služba. Do hasebních prací se zapojila i armáda a významně se na zásahu podílela policie, která koordinovala pohyb letecké techniky. Hasiči požár uhasili po 20 dnech.

Hasiči si podle Vlčka odzkoušeli nové věci, od dálkové dopravy vody na rekordní vzdálenost sedm kilometrů přes plnění bambivaků pomocí flexi tanků až po koordinované dronové průzkumy nových ohnisek požáru a koordinaci mezikrajské a mezinárodní pomoci.

"Doufejme, že tolik očekávaný déšť, který přišel o tomto víkendu, definitivně udělá tečku i za skrytými, zejména kořenovými ohnisky požáru," uvedl Vlček. Na místě je dnes přes 90 dobrovolných hasičů a 40 profesionálních.

Příčinu požáru policie vyšetřuje jako obecné ohrožení. Podle policie pravděpodobně vznikl v Malinovém dole.

Témata:  požár lesa u Hřenska hasiči

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy