Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Asociační dohoda mezi EU a Ukrajinou v Nizozemí vázne, vláda žádá o více času

Ukrajina, ilustrační foto
Ukrajina, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Amsterdam - Nizozemská vláda dnes požádala parlament o více času, aby dojednala s opozicí podporu pro asociační dohodu mezi EU a Ukrajinou. Nesouhlas s dokumentem vyslovilo na jaře v nezávazném referendu přes 60 procent hlasujících.

Nizozemsko je jediný stát osmadvacítky, který dosud dohodu bloku EU o užších vazbách s Kyjevem neratifikoval.

Premiér Mark Rutte v pátek řekl, že jeho vláda bude nejspíš do dnešní půlnoci muset předložit parlamentu veto asociační dohody mezi EU s Ukrajinou, pokud přes víkend nezíská chybějící podporu. Případný krach smlouvy označil přitom za velkou chybu.

Ministr zahraničí Bert Koenders dnes v dopise parlamentu uvedl, že se vláda chce pokusit dojednat do 15. prosince s opozičními stranami dohodu, která by tomuto kroku zabránila.

Témata:  Nizozemí Mark Rutte Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.