Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nizozemí chce od EU záruky kvůli dohodě s Ukrajinou

EU
EU
Foto: Pixabay

Brusel - Nizozemí bude podle premiéra země Marka Rutteho od ostatních členů EU na summitu příští týden žádat určité záruky v souvislosti s asociační dohodou mezi blokem a Ukrajinou, jinak dokument neratifikuje.

Nizozemsko žádá, aby summit jasně deklaroval, že asociační dohoda neznamená evropské bezpečnostní záruky pro Kyjev ani není krokem na cestě země ke členství v unii. "Pokud to nedostaneme, předložím druhý den parlamentu zákon o tom, že dohodu neratifikujeme," řekl Rutte v rozhovoru pro britské Financial Times (FT). Evropská unie se Nizozemcům podle všeho bude snažit vyjít.

Holanďané v dubnu odmítli asociační dohodu s Ukrajinou v právně nezávazném referendu proti doporučení své vlády. Nizozemsko, které nad východní Ukrajinou ztratilo skoro 200 svých občanů při sestřelu letounu MH17, je tak jedinou zemí, která rozsáhlou asociační dohodu neratifikovala.

Na podzim 2013 rozhodnutí tehdejšího ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče nepodepsat dojednanou dohodu s Bruselem odstartovalo na Ukrajině rozsáhlé protesty. Dohoda byla nakonec podepsána v roce 2014. Od ledna EU a Ukrajina prozatímně uplatňují naprostou většinu podmínek rozsáhlé obchodní smlouvy, která je součástí dohody asociační.

Témata:  Mark Rutte Ukrajina EU Nizozemí

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:43

Patří StarDance na ČT? Ředitel televize prozradil, jak to cítí

StarDance pozítří opět pokračuje a poběží ještě několik sobot, než poznáme vítěze této řady. Měla by být tou vůbec poslední? I takové názory někdy zaznívají. Česká televize je ale bytostně přesvědčena, že taková show do vysílání patří. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.