Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Severokorejci chtějí otestovat další balistickou raketu. A Pentagon posílá důrazný vzkaz

Severní Korea
Severní Korea
Foto: Pixabay

Washington - Americký ministr obrany Ash Carter dnes označil jaderné a raketové ambice KLDR jsou vážnou bezpečnostní hrozbou pro Spojené státy. Jeho slova byla reakcí na vyjádření Pchjongjangu, že je připraven provést zkoušku mezikontinentální balistické střely kdykoli a z jakéhokoli místa.

Severokorejské ministerstvo zahraničí rovněž obvinilo Washington, že právě americká nepřátelská politika je příčinou zbrojního vývoje v KLDR.

"Pokud severokorejská balistická střela jakkoli ohrozí území USA či jejich spojenců, americká armáda ji sestřelí," varoval dnes Carter.

Kim Čong-un v novoročním projevu uvedl, že země dospěla do závěrečné fáze vývoje mezikontinentální balistické rakety a nachází se před její zkouškou. USA se však nedomnívají, že KLDR učinila takový pokrok, aby dokázala střelu osadit jadernou hlavicí.

Jaderný test, který KLDR provedla loni v září, byl pátý v pořadí a z dosud provedených jaderných zkoušek největší.

Témata:  Ashton Carter Severní Korea jaderné zbraně

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.