Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Malajsie z bezpečnostních důvodů zruší bezvízový styk s KLDR

Malajsie
Malajsie
Foto: Pixabay

Kuala Lumpur - Vražda Kim Čong-nama vážně narušila vztahy mezi Malajsií a Severní Koreou. Malajsijský vicepremiér dnes oznámil, že jeho země od pondělí 6. března přerušuje bezvízový styk s KLDR, a to z bezpečnostních důvodů.

Kim Čong-nam emřel 13. února krátce poté, co na něj dvě ženy na letišti v Kuala Lumpuru nastříkaly nervový plyn VX, který OSN řadí mezi chemické bojové látky.

Obě ženy - Indonésanka a Vietnamka - již byly zadrženy a obviněny z vraždy, zatímco malajsijské úřady pátrají po skupině Severokorejcích považovaných za osnovátory smrti bratra Kim Čong-una. Pchjongjang označuje malajsijské vyšetřování za zmanipulované.

Kromě obou žen Malajsie zadržela dva muže - Malajsijce, který je na svobodě na kauci, a jednoho Severokorejce, který se ocitl ve vazbě.

Generální prokurátor Apandi Ali dnes oznámil, že proti tomuto muži není dost důkazů a že bude v pátek deportován do KLDR. Muž byl zatčen na letišti 17. února. Měl u sebe pracovní povolení, jehož platnost podle agentury Reuters vypršela 6. února. Proč byl považován za podezřelého v případě vraždy, není jasné.

Témata:  Malajsie Severní Korea víza

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.