Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pilot zřícené syrské stíhačky už je v péči lékařů. Proč stroj havaroval?

Syrský MiG-29
Syrský MiG-29
Foto: theaviationist.com

Ankara - Pilota syrské stíhačky, která se v sobotu z dosud neznámých příčin zřítila na tureckou stranu hranice, se podařilo najít. Záchranáři ho odvezli do nemocnice regionu Hatay, v němž k neštěstí došlo.

Pilota, kterému se podařilo před zřícením letadla včas katapultovat, našli po devíti hodinách pátrání asi 40 kilometrů od trosek stroje. Guvernér provincie Erdal Ata uvedl, že je Syřan značně vyčerpaný, bližší podrobnosti k jeho zdravotnímu stavu ale neuvedl.

Turecký premiér Binali Yildirim v sobotu uvedl, že za zřícením syrského armádního letadla mohou být špatné povětrnostní podmínky. Ata hovořil o možných technických potížích. Vláda syrského prezidenta Bašára Asada se ke ztrátě své stíhačky zatím nevyjádřila.

K sestřelení letadla se ovšem už v sobotu večer přihlásili povstalci ze skupiny Ahrár aš-Šám, která působí v severosyrské provincii Idlib. Podle organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) pro toto tvrzení ale zatím neexistují žádné důkazy.

Témata:  Sýrie Turecko Armáda Sýrie

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.