Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Malajsie a KLDR chtějí jednat o vydání Malajsijců v KLDR

Malajsie
Malajsie
Foto: Pixabay

Kuala Lumpur - Malajsie a Severní Korea zahájí jednání o vydání Malajsijců zablokovaných v KLDR kvůli diplomatickému sporu.

Vyvolala jej únorová vražda bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una v malajsijské metropoli.

Kim Čong-nam byl nervovým plynem VX zabit 13. února na letišti v Kuala Lumpuru. Podle malajsijských úřadů mu na tvář jedovatou látku nastříkaly dvě ženy, kterou byly zatčeny. Malajsie se domnívá, že za vraždou stojí Severní Korea, která to ale popírá.

Obě země odvolaly vzájemně své velvyslance a tento týden KLDR zabránila malajsijským občanům opustit její území, dokud nebude případ "spravedlivě urovnán". Malajsie pak recipročně znemožnila Severokorejcům opustit její území.

Malajsijský ministr zahraničí Anifah Aman dnes řekl, že jeho úřad komunikuje se severokorejským velvyslanectvím v Kuala Lumpuru a že obě strany jsou připraveny zahájit rozhovory. Několik zemí se prý nabídlo jako prostředníci. "Zatím žádnou třetí stranu nepotřebujeme a doufáme, že ji ani potřebovat nebudeme. My jsme připraveni a také oni (Severokorejci) chtějí jednat. Doufáme, že začneme v příštích dnech," řekl Aman, který se dnes sešel s příbuznými devíti Malajsijců, kteří uvízli v KLDR. "Naší prioritou je bezpečnost našich občanů; uděláme pro ně maximum," dodal.

Témata:  Malajsie Severní Korea

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 16:55

Exprezident Klaus bude pradědečkem. Vnučka Kateřina odhalila další novinku

Aby té radosti v rodině exprezidenta Václava Klause nebylo málo, oznámila jeho vnučka Kateřina krátce po svatbě i další krásnou novinku z osobního života. Ve dvou už budou s manželem, házenkářským reprezentantem Tomášem Pirochem, jen několik měsíců. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.