reklama

Vyvolala jej únorová vražda bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una v malajsijské metropoli.

Kim Čong-nam byl nervovým plynem VX zabit 13. února na letišti v Kuala Lumpuru. Podle malajsijských úřadů mu na tvář jedovatou látku nastříkaly dvě ženy, kterou byly zatčeny. Malajsie se domnívá, že za vraždou stojí Severní Korea, která to ale popírá.

Obě země odvolaly vzájemně své velvyslance a tento týden KLDR zabránila malajsijským občanům opustit její území, dokud nebude případ "spravedlivě urovnán". Malajsie pak recipročně znemožnila Severokorejcům opustit její území.

Malajsijský ministr zahraničí Anifah Aman dnes řekl, že jeho úřad komunikuje se severokorejským velvyslanectvím v Kuala Lumpuru a že obě strany jsou připraveny zahájit rozhovory. Několik zemí se prý nabídlo jako prostředníci. "Zatím žádnou třetí stranu nepotřebujeme a doufáme, že ji ani potřebovat nebudeme. My jsme připraveni a také oni (Severokorejci) chtějí jednat. Doufáme, že začneme v příštích dnech," řekl Aman, který se dnes sešel s příbuznými devíti Malajsijců, kteří uvízli v KLDR. "Naší prioritou je bezpečnost našich občanů; uděláme pro ně maximum," dodal.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama