Amsterdam - V Nizozemsku začaly parlamentní volby, v nichž se očekává největší souboj mezi Lidovou stranou pro demokracii Marka Rutteho a Stranou pro svobodu Geerta Wilderse. Zatímco první strana se prezentuje jako protiváha populismu, druhá nejde pro ostrá slova daleko.
Lídr nizozemské Strany pro svobodu (PVV) Geert Wilders se i během poslední televizní debaty před dnešními parlamentními volbami pokusil zaujmout voliče, které děsí islám, migranti a Turecko.
V souvislosti s vyhoštěním turecké ministryně z Nizozemska si neodpustil několik poznámek. Nazval například několik stovek nizozemských obyvatel tureckého původu, kteří na závěr nedávné demonstrace v Rotterdamu vyvolaly nepokoje, odpadem.
V úterý večer také označil slogan Strany práce (PvdA) "Nizozemsko patří nám všem" za žvásty a texty lidí, kteří jsou příliš dlouho na vodní dýmce.
Zkritizoval i islám, když prohlásil: "Islám je největší hrozbou, jaké Nizozemí čelí. Jedná se o existenční problém. V sázce je budoucnost naší země. Islám a svoboda totiž nejdou dohromady," uvedl pro veřejnoprávní stanici NOS.
Dodal, že se Holanďané cítí ve své vlastní zemi jako druhořadí občané. Následně označil proroka Mohameda za "diktátora a pedofila".
Wildersova Strana pro svobodu je označována za extrémně pravicovou a v průzkumech veřejného mínění dlouhodobě vedla. V posledních týdnech se ale propadla na druhé místo. Dnešní volby tak rozhodnou, jestli se země postaví proti muslimům a islámu, nebo vůči nim zůstane tolerantní.
Wilders má ale i další problém. Svou ostrou rétorikou pobuřuje ostatní politické strany a PVV má díky tomu nulový koaliční potenciál. Žádná z ostatních stran totiž nemá zájem o vládnutí s jeho uskupením.
Největší šance na výhru se připisují Lidové straně pro svobodu a demokracii (VVD), kterou poslední průzkumy veřejného mínění mírně favorizují.
Témata: Geert Wilders, Mark Rutte, Nizozemí, Islám
Související
14. března 2024 11:14
29. prosince 2019 8:25
3. září 2018 20:55
31. srpna 2018 13:42
29. srpna 2018 22:21