Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nizozemsko řeší unikátní případ: Zesnulý lékař může být otcem desítek dětí

Nizozemí
Nizozemí
Foto: Pixabay

Rotterdam (Nizozemsko) - Nizozemský soud dnes povolil testy DNA zemřelého ředitele spermabanky, které požadovala dvacítka osob narozených po mimotělním oplodnění kvůli podezření, že tento lékař je jejich biologický otec. Informovala o tom agentura AFP. Případ vyvolal v Nizozemsku velké pobouření.

Občanský soud v Rotterdamu ale dodal, že výsledky testů musejí zůstat tajné do doby, než budou povoleny další srovnávací testy týkající se "velkého množství dětí" narozených po oplodnění ve zkumavce.

Lékař Jan Karbaat zemřel v dubnu v 89 letech. Rodiče i děti jej obviňují, že při oplodnění in vitro použil své sperma místo spermatu vybraného dárce. Sám Karbaat podle advokáta postižených rodin tvrdil, že je biologickým otcem 60 dětí ze zkumavky.

Případ dalo k soudu 22 osob narozených v 80. letech. Dožadovalo se posmrtného odebrání vzorků DNA, neboť lékař vzorky za života odmítal poskytnout. Potřebné předměty zajistil v lékařově bydlišti už 2. května soudní vykonavatel. Karbaatova rodina veškerá obvinění popírá.

Příslušná reprodukční klinika u Rotterdamu byla zavřena v roce 2009 kvůli administrativním nesrovnalostem zjištěným po mnoha stížnostech.

Témata:  Nizozemí soudy DNA

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.