Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Syrské vládní díly dobývají Suchnu, poslední baštu Islámského státu v provincii Homs

Sýrie, ilustrační foto
Sýrie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Damašek - Syrské vládní síly v pátek vstoupily do města Suchna, poslední velké bašty teroristické organizace Islámský stát (IS) v provincii Homs v centrální části Sýrie. Podle agentury AFP to uvedla Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci ve válkou zmítané zemi sleduje z Londýna a tvrdí, že má v terénu své zdroje.

Dobytí Suchny, která padla do rukou radikálních islamistů v roce 2015, podle vojenských pozorovatelů umožní syrské armádě další postup, a tím i pokračovat v pronásledování oddílů IS do sousední provincie Dajr az-Zaur.

Vpodvečer SOHR hlásila prudké boje mezi vládními jednotkami a džihádisty na okraji města. Z pozic armády, která pak pronikla do Suchny z jihozápadního směru, byla slyšet i dělostřelecká palba. "Organizace Islámský stát provedla sérii ústupů," sdělil šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán.

Zdroje SOHR později informovaly, že ulice města jsou liduprázdné. Zatím však není zcela jasné, zda islamističtí bojovníci v Suchně ještě jsou, nebo zda se už všichni stáhli.

Členové IS se Suchny zmocnili, když ovládl rozsáhlá území v provincii Homs, včetně historického města Palmýra. Od té doby syrské vládní síly většinu tohoto území, a to i Palmýru, dobyly zpět.

Suchna, kterou obklopuje řada ropných a plynových polí, leží 70 kilometrů severovýchodně od Palmýry a je poslední velkou baštou IS v provincii Homs. K hranici sousední provincie Dajr az-Zaur je to z města zhruba 50 kilometrů.

Témata:  Sýrie Islámský stát Armáda Sýrie

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.