Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Syrská armáda bude bojovat přes porážku Islámského státu

Bojovník Islámského státu
Bojovník Islámského státu
Foto: Wikimedia Commons

Damašek - Syrská armáda a její spojenci budou pokračovat v bojích i poté, co dobudou poslední bašty teroristické organizace Islámský stát (IS) ve východosyrské provincii Dajr az-Zaur.

Po setkání s poradcem íránského duchovního vůdce to dnes řekl syrský prezident Bašár Asad. Jeho výrok podle agentury Reuters naznačuje, že Asad plánuje bojovat proti arabsko-kurdským milicím SDF, které mají pod kontrolou více než čtvrtinu syrského území a mají podporu mezinárodní koalice v čele se Spojenými státy.

"Naše vítězství v bojích proti teroristickým organizacím, které začaly dobytím Halabu (Aleppa) a neskončí vítězstvím v Dajr az-Zauru, hrály zásadní úlohu v tom, aby se zabránilo rozdělení země a aby teroristé získali, co chtějí," řekl dnes Asad. Ten se dnes setkal s Alím Akbarem Velajátím, což je poradce íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího.

Asad považuje veškeré skupiny, které v Sýrii nebojují na straně jeho vlády, za teroristické organizace. Hodlá proto pokračovat v boji i proti skupinám, které chtějí "zemi rozdělit a oslabit... dokud opět nenastolí bezpečí a stabilitu", řekl.

Témata:  Sýrie Armáda Sýrie Islámský stát

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.