Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bolívie žádá o svolání Rady bezpečnosti OSN, důvodem je napětí kolem Sýrie

Zasedání Rady bezpečnosti OSN
Zasedání Rady bezpečnosti OSN
Foto: unmultimedia.org

New York - Bolívie dnes požádala o svolání Rady bezpečnosti. Země, která v syrské krizi hájí na půdě OSN ruská stanoviska, je nestálým členem Rady bezpečnosti.

Stálý zástupce Bolívie Sacha Sergio Llorentty Solíz žádost odůvodnil "eskalací rétoriky" a hrozbami jednostranné vojenské akce. Uzavřené zasedání by se podle něj mohlo uskutečnit ve čtvrtek.

Solíz poukázal na znepokojivou "důslednost hrozeb" na adresu Sýrie. Prohlásil, že jednostranná vojenská akce by byla popřením zásad a smyslu Charty OSN.

V úterý byla Bolívie spolu s Ruskem jediným státem, který hlasoval proti návrhu americké rezoluce, který požadoval vytvoření mezinárodního orgánu pro vyšetření odpovědnosti za chemické útoky v Sýrii.

Solíz svou žádostí podle agentury Reuters reagoval na twitterový vzkaz Donalda Trumpa, v němž dnes americký prezident upozornil Moskvu na chystaný start "pěkných, nových a chytrých" amerických raket proti syrským cílům. Rusko reagovalo prohlášením, že "twitterovou diplomacii" nepěstuje. 

Témata:  OSN (Organizace spojených národů) Sýrie Bolívie

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.