Brusel - Všechny země NATO dnes daly najevo plnou podporu noční operaci USA, Francie a Británie, která výrazným způsobem snížila možnosti Sýrie opět použít chemické zbraně proti civilnímu obyvatelstvu.
Americká velvyslankyně při NATO Kay Bailey Hutchinsonová podporu ostatních spojeneckých zemí uvítala. "Ranní koordinované útoky ochromily program chemických zbraní syrského režimu a sloužily jako vážný odstrašující prvek proti jejich dalšímu použití," uvedla v prohlášení pro média. Spojené státy daly podle velvyslankyně jasně najevo, že použití chemických zbraní kdekoliv na světě je nepřijatelné a takové barbarské činy budou mít "významné důsledky".
"Tři země, které akci provedly, nás informovaly, že ji pokládají ze velmi úspěšnou," uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. "Válka a zbraně jsou barbarské, ale chemické zbraně jsou zvlášť barbarské. A to je důvod, proč jsou konkrétně ony zakázány," dodal.
Kdyby podle něj světové společenství zůstalo zticha a akceptovalo používání takových zbraní, jen by riskovalo možnost další eskalace a jejich širšího používání. "Netvrdím, že útoky z minulé noci vyřešily všechno, ale ve srovnání s variantou neudělat nic byla tohle správná věc," prohlásil Stoltenberg.
Také připomněl, že alianční země opakovaně prosazovaly mezinárodní iniciativy směřující k věrohodné likvidaci syrského chemického arsenálu. "To bylo ale opakovaně blokované Ruskem, které používalo své veto v Radě bezpečnosti (OSN)," upozornil generální tajemník NATO. Před útokem tak podle něj byly vyčerpány všechny ostatní možnosti, jak věc řešit diplomatickými a politickými prostředky. "Protože to ale Rusko zablokovalo, nebyla nyní alternativa," poznamenal. Rusko podle něj režim syrského prezidenta Bašára Asada podporuje dlouhodobě.
Témata: NATO (Severoatlantická aliance), Jens Stoltenberg, útok Západu na Sýrii
Související
12. března 2024 9:30
11. března 2024 14:02
27. února 2024 14:47
26. února 2024 20:44
22. února 2024 19:32
14. února 2024 8:48