Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Summit G7: USA zpochybňují mezinárodní řád, zlobí se Tusk

Donald Tusk
Donald Tusk
Foto: European Union

La Malbeie - V Kanadě dnes začíná summit skupiny zemí G7 a jak se dalo očekávat, na místě nepanuje zrovna přátelská atmosféra. Předseda Evropské rady Donald Tusk prohlásil, že USA zpochybňují mezinárodní řád, který spoluvytvářely.

Jednání nebudou snadná, neboť ostatní členové skupiny nesouhlasí s postoji amerického prezidenta Donalda Trumpa k obchodu, ochraně klimatu a k mezinárodní jaderné dohodě s Íránem.

"Největší obavy mám z toho, že mezinárodní řád založený na pravidlech a zásadách je zpochybňován. Je překvapivé, že za tím nestojí obvyklí podezřelí, ale hlavní architekt a garant tohoto řádu - Spojené státy," řekl Tusk s tím, že diskuze na summitu budou mít k poklidným debatám velmi daleko.

"Je očividné, že americký prezident a zbytek skupiny mají jiné názory na obchod, klimatické změny a jadernou dohodu s Íránem," poznamenal šéf Evropské rady.

"Samozřejmě, že nemůžeme přinutit USA změnit názory. I tak ale nepřestaneme přesvědčovat naše americké přátele a prezidenta Trumpa, že podkopávání řádu nedává žádný smysl," uvedl Tusk.

Nový italský premiér Giuseppe Conte chce na summitu prosazovat rozumné a umírněné postoje ke clům. Očekává se, že vrcholnému setkání bude téma cel dominovat kvůli nesouhlasu s tím, že americký prezident uvalil cla na dovoz ocele a hliníku, která postihla mimo jiné Kanadu a Evropskou unii.

"Pokud jde o celní tarify, jsou tady velmi konfliktní postoje," řekl Conte novinářům před začátkem vrcholné schůzky. "My chceme podporovat rozumný postoj. Pokusíme se pochopit důvody, které přiměly ostatní zaujmout takové postoje, podle toho pak budeme jednat," dodal.

Conte se zmínil o protiruských obchodních sankcích, od kterých chce, aby nepoškozovaly obyčejné Rusy. Řekl také, že Itálie je naprosto nespokojená s tím, jak EU přistupuje k přistěhovalectví z Afriky.

Témata:  G7 Donald Tusk Donald Trump

Související

Aktuálně se děje

9. května 2025 18:09

CO SE DĚJE? Princezna Kate znepokojila veřejnost na ceremoniálu Dne vítězství v Evropě

Kate Middleton se objevila na oslavách Dne vítězství v Evropě a fanoušci zpozorněli – její výrazně hubená postava vyvolala obavy o zdraví. „Je to stále ta samá Kate?“ ptají se zděšení sledující.

Zdroj: Pavlína Hermannová

Další zprávy

Koalice ochotných v Kyjevě

Mimořádná zpráva

Od pondělí bude na Ukrajině platit příměří, prohlásil Trump po jednání koalice ochotných. Jinak Rusko uvidí

Evropská diplomatická ofenziva vyvrcholila 10. května v ukrajinské metropoli Kyjevě, kam přijeli čelní představitelé čtyř klíčových evropských zemí – Francie, Německa, Velké Británie a Polska – na podporu Ukrajiny. Prezident Volodymyr Zelenskyj je přivítal osobně, aby společně jednali o novém návrhu na 30denní bezpodmínečné příměří s Ruskem. Do jednání se zapojil i americký prezident Donald Trump během společného telefonátu s evropskými lídry.