Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Práce dětských migrantů se v Turecku zvyšuje, upozorňuje UNICEF

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Gaziantep – Dětští uprchlíci ze Sýrie, kteří žijí v Turecku nechodí do školy a místo toho pracuje. Zaměstnání hledají například v továrnách na boby nebo oblečení. Informovala o tom agentura AP.

Dětský fond OSN (UNICEF) uvádí, že více než polovinu z 2,7 milionu syrských uprchlíků v Turecku tvoří děti a jen asi 325.000 z nich chodí do školy. Asi půl milionu dětí školního věku nemá vůbec ke vzdělání přístup.

Oficiální údaje o tom, kolik syrských dětí v Turecku pracuje, neexistují. Organizace na ochranu lidských práv však říká že ty děti, které nechodí do školy, se staly součástí šedé ekonomiky a pracují doslova za almužnu v řadě odvětví, včetně zemědělství a textilu. A to i přesto, že je Turecko signatářem mezinárodní úmluvy o minimálním věku, která stanoví, že nejnižší zákonný věk pro práci je 15 let.

Agentura AP dětskou práci přiblížila na osudu jedenáctiletého Ahmada abú Bákira ze syrského Halabu. Je jedním z dětských dělníků, kteří v horku a dusnu tvrdě pracují v oděvní a obuvnické dílně v Gaziantepu, jihotureckém městě na hranici se Sýrií.

Chlapec pracuje 12 hodin denně, šest dní v týdnu, vydělá si asi 840 Kč. Vstává v sedm ráno, jde rovnou do práce a nezastaví se až do západu slunce, kromě krátké přestávky na oběd. „(Po práci) jdu domů na večeři, popovídám si s rodinou a pak jdu spát," říká hoch. Jeho otec Jahjá abú Bákir, který pracuje s ním, by si přál, aby jeho syn chodil do školy, jenže to prý není možné. Potřebují totiž dva platy, aby zaplatili nájem bytu, který sdílejí s cizími lidmi. Peníze také posílají rodině, která zůstala v Sýrii.

Témata:  UNICEF uprchlíci Turecko

Související

Aktuálně se děje

9:59

Felix Slováček ve společnosti. Přiznal probdělé noci u monitoru a strach, že ztratí rozum

Felix Slováček zaskočil Česko, když se již ve středu, tedy pouhé tři dny po smrti milované dcery Anny Slováčkové, objevil ve společnosti. Argumentům známého hudebníka by měl ale každý porozumět. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy