Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Syn Usámy bin Ládina je po smrti? USA na něj vypsaly odměnu milion dolarů

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: news.com

Hamza bin Ládin, syn zabitého vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámy bin Ládina, je mrtvý. S odvoláním na zdroje v tajných službách o tom informovala televize NBC a list The New York Times. Americký prezident Donald Trump se k dotazu novinářů k osudu bin Ládinova syna odmítl vyjádřit.

"Nechci to komentovat," řekl Trump. Hamzu bin Ládina zařadil Washington na černou listinu mezinárodních teroristů už v lednu 2017, letos pak vypsaly odměnu jeden milion dolarů (asi 22,5 milionu korun) za informace, kterého ho pomohou dopadnout.

Datum a místo smrti bin Ládinova nejmladšího syna, kterému bylo okolo 30 let, není z informací amerických médií jasné.

V řadách Al-Káidy Hamza vyzýval k boji proti Spojeným státům a také Izraeli a dalším americkým západním spojencům. Hamzův otec Usáma bin Ládin byl zabit 2. května 2011 při akci speciálního amerického komanda v Abbottábádu poblíž pákistánské metropole Islámábádu. Jeho tělo bylo poté vhozeno do Arabského moře.

Před teroristickým útokem na USA z 11. září 2001 byl Hamza v Afghánistánu s otcem a podle dostupných zpráv s ním byl i v Pákistánu po americké invazi do Afghánistánu. V době dopadení Usámy bin Ládina byl jeho syn patrně v domácím vězení v Íránu.

Témata:  Hamza bin Ládin Usáma bin Ládin Donald Trump

Související

Aktuálně se děje

11:14

Jiří Langmajer a drama v Himálaji. Bál se, že zůstane tam nahoře

Himálajské dobrodružství Jiřího Langmajera nedopadlo tak, jak si představoval. Zároveň ale mohlo skončit ještě hůř, protože herec se zjevně dostal až na úplnou hranu. Svého cíle sice nedosáhl, ale vrátil se dolů ve zdraví. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

COP29

Boj s počasím selhal. COP29 přinesl v závěru jen zklamání

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.