Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bitva o Midway: Pacifik po desítkách let vydal děsivé tajemství

Kamikaze nalétává na USS Missouri
Kamikaze nalétává na USS Missouri
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Výzkumníci nalezli v Tichém oceánu vraky dvou japonských letadlových lodí, které potopili Američané během bitvy u Midway za druhé světové válce. Patřily mezi sedm plavidel, které šly ke dnu během tohoto klíčového válečného střetnutí. Informoval o tom zpravodajský web BBC.

Vrak letadlové lodi Kaga byl objeven minulý týden, zatímco druhou potopenou loď Akagi nalezli pátrači v neděli. Dosud jediná objevená letadlová loď potopená v této bitvě byl americký Yorktown - jeho vrak byl nalezen v roce 1998.

Oba nynější objevy učinila posádka pátrací lodi Petrel, kterou vlastní společnost Vulcan spoluzakladatele Microsoftu Paula Allena. Výzkumníci použili podmořský dron vybavený sonarem, který přesné umístění lodí Kaga a Akagi dokázal odhalit.

Výzkumníci rovněž spolupracovali s americkým námořnictvem, neboť podle amerického práva je nezákonné narušovat podmořské válečné hroby, za něž jsou v bitvách potopené lodi považovány.

Vraky obou nosičů letadel spočívají podle jejich objevitelů severozápadně od atolu Midway na dně oceánu v hloubce bezmála 5500 metrů.

Atol Midway, jenž je součástí amerických Havajských ostrovů, byl za druhé světové války využíván jako vojenská základna. Japonsko se pokusilo ostrov obsadit, Američané však byli schopni odposlouchávat jeho šifrovanou komunikaci. Když svaz japonských bojových lodí 4. června 1942 dorazil k atolu, připravené americké námořnictvo jej očekávalo.

V námořní a letecké bitvě, která se záhy rozpoutala, zemřelo více než 2000 Japonců a 300 Američanů. Dohromady v ní bylo potopeno sedm plavidel - čtyři z nich byly japonské letadlové lodi, jež měly pro vedení boje v Tichomoří rozhodující význam. Historici považují bitvu za symbolický bod obratu ve vývoji války v Pacifiku, po němž Američané převzali strategickou iniciativu.

Témata:  II. světová válka Japonsko vraky lodí

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.