reklama

Vrak letadlové lodi Kaga byl objeven minulý týden, zatímco druhou potopenou loď Akagi nalezli pátrači v neděli. Dosud jediná objevená letadlová loď potopená v této bitvě byl americký Yorktown - jeho vrak byl nalezen v roce 1998.

Oba nynější objevy učinila posádka pátrací lodi Petrel, kterou vlastní společnost Vulcan spoluzakladatele Microsoftu Paula Allena. Výzkumníci použili podmořský dron vybavený sonarem, který přesné umístění lodí Kaga a Akagi dokázal odhalit.

zdroj: YouTube

Výzkumníci rovněž spolupracovali s americkým námořnictvem, neboť podle amerického práva je nezákonné narušovat podmořské válečné hroby, za něž jsou v bitvách potopené lodi považovány.

Vraky obou nosičů letadel spočívají podle jejich objevitelů severozápadně od atolu Midway na dně oceánu v hloubce bezmála 5500 metrů.

Atol Midway, jenž je součástí amerických Havajských ostrovů, byl za druhé světové války využíván jako vojenská základna. Japonsko se pokusilo ostrov obsadit, Američané však byli schopni odposlouchávat jeho šifrovanou komunikaci. Když svaz japonských bojových lodí 4. června 1942 dorazil k atolu, připravené americké námořnictvo jej očekávalo.

V námořní a letecké bitvě, která se záhy rozpoutala, zemřelo více než 2000 Japonců a 300 Američanů. Dohromady v ní bylo potopeno sedm plavidel - čtyři z nich byly japonské letadlové lodi, jež měly pro vedení boje v Tichomoří rozhodující význam. Historici považují bitvu za symbolický bod obratu ve vývoji války v Pacifiku, po němž Američané převzali strategickou iniciativu.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama