Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Černá Hora podle tajné služby čelí rozsáhlému kybernetickému útoku z Ruska

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Černá Hora čelí v posledních dnech rozsáhlému kybernetickému útoku, který koordinují ruské tajné služby. Místním médiím to dnes sdělila černohorská zpravodajská služba. Premiér Dritan Abazović vidí za útokem politiku.

"Takový útok byl v Černé Hoře proveden poprvé. Připravoval se dlouhou dobu a napadena byla kritická infrastruktura," citoval Agenturu pro národní bezpečnost (ANB) server CdM. Černá Hora se podle své tajné služby nachází v "hybridní válce".

Malá balkánská země, která kdysi udržovala úzké vazby s Ruskem, se v roce 2017 navzdory odporu Moskvy stala členem NATO. Připojila se také k sankcím, které západní země uvalily na Rusko za jeho invazi na Ukrajinu. Kreml následně zařadil Černou Horu na seznam "nikoli přátelských" zemí.

První pokusy o kybernetické útoky na státní instituce zaregistrovaly černohorské úřady v úterý. Černohorský premiér v demisi Dritan Abazović dnes uvedl, že útoky jsou politicky motivované, a svolal radu národní bezpečnosti.

Ministr pro záležitosti státní správy Maraš Dukaj uvedl, že "určité služby byly dočasně vypnuty z bezpečnostních důvodů". Černohorští počítačoví experti podle něj včas podnikli "obranná opatření".

Americké velvyslanectví v Podgorici varovalo své občany, aby si byli vědomi "přetrvávajícího" kybernetického útoku v zemi. Stanice RFE/RL s odvoláním na nejmenovaného představitele NATO uvedla, že aliance je připravena černohorským úřadům poskytnout podporu, pokud to bude zapotřebí.

Témata:  Černá Hora Rusko hackeři

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.