Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Chorvatsko slaví vstup do schengenského prostoru a eurozóny

Chorvatsko, ostrov Krk
Chorvatsko, ostrov Krk
Foto: Pixabay

V Chorvatsku se v souvislosti se vstupem země do schengenského prostoru volného pohybu symbolicky zvedly závory na některých hraničních přechodech za účasti politiků. Ministr financí a šéf centrální banky oslavili také vstup země do eurozóny, informovala chorvatská média.

Chorvatsko se k dnešnímu dni stalo součástí schengenského prostoru a na hranicích se Slovinskem a Maďarskem proto byly zrušeny hraniční kontroly. Letištní kontroly dokladů při cestování mezi zeměmi Schengenu a Chorvatskem skončí až k 26. březnu.

Chorvatský ministr zahraničí Gordan Grlić Radman a maďarský poslanec Péter Cseresnyés dnes po půlnoci zvedli závory na hraničním přechodu Goričan/Letenye. Šéf chorvatské diplomacie vstup do zóny volného pohybu osob označil za "historickou událost". Chorvatsko se stává 27. členem schengenského prostoru.

Krátce před polednem by podle serveru Index.hr měla na slovinsko-chorvatský hraniční přechod Obrežje/Bregana dorazit šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Poté, co v doprovodu slovinské prezidentky Nataši Pircové Musarové symbolicky projde celnicí, ji uvítá chorvatský premiér Andrej Plenković.

S dneškem začala v Chorvatsku také platit jednotná evropská měna euro. Ministr financí Marko Primorac tento krok oslavil s guvernérem centrální banky Borisem Vujčičem a oba z bankomatu vybrali po 50 eurech.

Eurozóna se rozšířila poprvé od roku 2015, kdy společnou měnu zavedla Litva. Chorvatsko se stalo jejím dvacátým členem. Směnný kurz pro zavedení eura je pevně stanovený: jedno euro činí 7,5345 kuny. Do 14. ledna 2023 platí přechodné období, během něhož bude stále možné platit kunami. Až do konce roku 2023 půjde kuny měnit zdarma v chorvatských bankách.

Témata:  Chorvatsko EU

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.