Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína poráží Rusko. Stala se druhým největším výrobcem zbraní na světě

Čínská armáda, ilustrační foto
Čínská armáda, ilustrační foto
Foto: China Military

Čína je druhým největším výrobcem zbraní na světě, za Spojenými státy. Na třetí příčku tak odsunula Rusko. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnil Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI). Zpráva je prvním komplexním odhadem čínského zbrojního sektoru, dosud ústav kvůli nedostatku spolehlivých údajů z Číny tamní zbrojní firmy do svých analýz nezahrnoval.

Kvůli nedostatečné otevřenosti nebyla hodnota zbraní, které prodávají čínské firmy, v minulosti známá nebo bylo obtížné učinit spolehlivý odhad. Předtím tak nebyly čínské zbrojovky součástí výročního žebříčku 100 největších výrobců zbraní na světě, který SIPRI pravidelně zveřejňuje. Nyní se ústavu SIPRI podařilo získat spolehlivé informace o prodeji za roky 2015 až 2017 od čtyř velkých čínských společností.

With arms sales of $20.1 billion in 2017 (34% of its total sales), Aviation Industry Corporation of China (AVIC) is estimated to be #China’s largest arms company. Read more about the scale of the Chinese #ArmsIndustry in SIPRI's latest report ➡️ https://t.co/0xOVlp78vW pic.twitter.com/vx0eoIwmoY

— SIPRI (@SIPRIorg) January 27, 2020

Podle údajů z roku 2017 měly Spojené státy mezi 20 největšími zbrojními společnostmi světa celkem 11 firem, dalších šest jich bylo ze západní Evropy a tři z Ruska. Při zahrnutí čtyř čínských společností do studie by všechny čtyři patřily mezi 20 největších s celkovým odhadovaným prodejem zbraní za 54,1 miliardy USD (1,2 bilionu Kč). Tři z těchto firem by dokonce patřily do první desítky a dostaly by se i před evropskou skupinu Airbus.

"Delší dobu jsme předpokládali a odhadovali, že čínský zbrojní průmysl je skutečně velký," řekl agentuře DPA Nan Tian, který je odborníkem ústavu SIPRI. Protože údaje z Číny byly velmi nespolehlivé, SIPRI se jejich publikování vyhýbal. Teď se však objevily nové zdroje, takže ústav svůj postoj změnil. Od letošního roku tedy budou ve zprávě SIPRI o globálním prodeji zbraní poprvé zohledněny také údaje z Číny.

Čínský zbrojní průmysl podle odborníků SIPRI tvoří deset velkých zbrojních společností a výzkumný ústav. Vědci našli spolehlivé údaje od čtyř společností. Prodej zbraní v nich sice nebyl výslovně uveden, podle Tiana z nich ale bylo možné prodej spočítat. Skutečná hodnota zbraní, které prodávají čínské společnosti, však bude pravděpodobně ještě mnohem vyšší, mohla by se pohybovat mezi 70 miliardami až 80 miliardami USD, dodal Tian. Pro úplný obrázek by bylo potřeba najít více informací o dalších šesti čínských firmách. Na základě analýzy čtyři firem ale Číně i tak patří druhé místo mezi světovými výrobci zbraní.

Téměř všechny zbraně, které Čína vyrobí, zůstanou na domácím trhu. Poptávka ze zahraniční není výrazná, Číně se tak zřejmě nepodaří dostat se před Rusko podle hodnoty vývozu, dodal Tian.

SIPRI definuje prodej zbraní jako prodej vojenského zboží a služeb vojenským odběratelům doma i v zahraničí. Většina společností označovaných za zbrojní prodává zbraně a výzbroj a další produkty i pro civilní trh.

Témata:  Čínská lidová osvobozenecká armáda Čína zbraně Rusko USA

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy