Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Guterres varuje před jadernými zbraněmi. Nad světem se rýsuje stín zkázy

António Guterres (Foto: Eskinder Debebe)
António Guterres (Foto: Eskinder Debebe)
Foto: UN

Generální tajemník OSN António Guterres varoval v úterý před narůstajícími závody v oblasti nukleárního zbrojení a upozornil na "stín zkázy," který se nad světem začíná rýsovat.

Guterres prohlásil, že dochází k znepokojujícím novým závodům v oblasti jaderného zbrojení. Uvedl, že jakékoliv použití jaderné zbraně - kdykoli, kdekoli a v jakémkoli kontextu - by způsobilo nevídanou humanitární katastrofu.

Podle zprávy Stockholmského mezinárodního institutu pro výzkum míru (SIPRI) z června státy disponující jadernými zbraněmi, zejména Čína, v roce 2022 již třetí rok po sobě zvýšily své investice do jaderné výzbroje.

Celkový počet jaderných zbraní ve vlastnictví zemí, jako jsou Británie, Čína, Francie, Indie, Izrael, Pákistán, Rusko, Severní Korea a USA, se sice mírně snížil meziročně, ale SIPRI varoval, že tento klesající trend by se brzy mohl zastavit.

Guterres situaci označil za naléhavou a vyzval všechny země, aby se zavázaly, že své jaderné zbraně nepoužijí za žádných okolností. Také vyzval k obnovení a posílení Smlouvy o nešíření jaderných zbraní a Smlouvy o zákazu jaderných zbraní.

Dále naléhal na schválení Smlouvy o všeobecném zákazu jaderných zkoušek, kterou Valné shromáždění OSN přijalo již v roce 1996, ale dosud nevstoupila v platnost kvůli odmítání některých klíčových zemí.

Guterres závěrem dodal, že návrat jaderného zbrojení je šílenstvím a že je třeba změnit současný směr vývoje. Vyzval k tomu, aby svět opustil stín jaderných zbraní a vyhnul se katastrofě.

Témata:  jaderné zbraně António Guterres

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 17:37

Dubnové počasí utvrdilo meteorology v tom, čeho se obávali. Situace se stále zhoršuje

Podle nejnovější zprávy služby Copernicus Climate Change Service (C3S), kterou provozuje Evropské centrum pro střednědobé předpovědi počasí (ECMWF), byl duben 2025 druhým nejteplejším dubnem v historii měření. Průměrná globální teplota dosáhla 14,96 °C, což je o 0,60 °C více než průměr za období 1991–2020. Tato hodnota znamená zároveň, že globální teplota zůstává 1,51 °C nad úrovní předindustriální éry (1850–1900).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.