Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Maďarsko počítá s dohodou o dalším zvýšení dodávek plynu z Ruska

Maďarsko
Maďarsko
Foto: Pixabay

Maďarsko bude dál jednat s Ruskem o dodatečných dodávkách zemního plynu. Předpokládá, že s ruskou státní plynárenskou společností Gazprom dosáhne dohody o zvýšení dodávek od září. Uvedl to dnes podle agentury Reuters maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.

Szijjártó se minulý měsíc v Moskvě setkal se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Usiloval o získání 700 milionů krychlových metrů plynu nad rámec současné dlouhodobé dohody s Ruskem o dodávkách. Podle dohody uzavřené v loňském roce má Maďarsko dostávat 3,5 miliardy krychlových metrů ruského plynu ročně přes Bulharsko a Srbsko a další miliardu přes Rakousko. Dohoda s Gapromem byla sjednána na 15 let, píše Reuters.

Gazprom již tento měsíc začal dodávky plynu do Maďarska zvyšovat. Zvýšení dodávek ruského plynu do Maďarska přichází v době, kdy Rusko výrazně omezuje dodávky do Německa prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1, což Gazprom zdůvodňuje potížemi s turbínami.

"Ať se nám to líbí, nebo ne, budeme pokračovat v rozhovorech s Ruskem o zvýšení dodávek plynu do Maďarska," uvedl Szijjártó. "Je tu nabídka na zvýšení dodávek plynu. V příštích dnech to s Gazpromem doladíme a podepíšeme dohodu, v rámci které bychom mohli získat vyšší denní dodávky," dodal. Neposkytl však žádné informace ohledně objemu dodatečných dodávek a jejich ceny.

Maďarský premiér Viktor Orbán ruskou invazi na Ukrajinu odsoudil, vůči Rusku ale nezaujal tak vyhraněný postoj jako některé jiné země v Evropě. Hlasoval sice společně se svými partnery v EU pro sankce, ale týdny blokoval plán na zákaz dovozu ruské ropy, než se mu podařilo získat pro Maďarsko výjimku.

Orbán také prohlásil, že strategie Západu na podporu Ukrajiny napadené Ruskem nefunguje, nový přístup by se měl soustředit na vyjednávání o míru, nikoliv na vítězství ve válce. Budapešť podle Orbána nepodpoří evropské sankce, které by se týkaly dovozu ruského plynu, protože nechce poškodit ekonomiku země.

Témata:  Maďarsko Rusko zemní plyn

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 10:33

Hanba, tvrdá rána poškození důvěryhodnosti. Fico čelí na Slovensku ostré kritice za cestu do Moskvy

Cesta slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) do Moskvy, kde se zúčastnil oslav 80. výročí konce druhé světové války, vyvolala ostrou kritiku ze strany opozičních i mimoparlamentních stran sdružených v iniciativě Pravicový blok. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.