Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Merkelová se sešla s Erdoganem, děkovala za pomoc s migrací

Angela Merkelová
Angela Merkelová
Foto: Federal Government/Bergmann

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes poděkovala po setkání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem Turecku za pomoc s nelegální migrací. Turecko označila za významného partnera Evropské unie, se kterou tato země sdílí řadu zájmů.

Připomněla také, že v minulosti kritizovala porušování lidských práv v Turecku, napsala agentura AFP. Merkelová po zářijových parlamentních volbách v úřadu končí, spolu s Erdoganem patří k nejdéle sloužícím čelným politikům v Evropě.

Byla to právě Merkelová, která velmi přispěla k dojednání migrační dohody mezi Tureckem a Evropskou unií v letech 2015 a 2016. Stalo se tak poté, co v roce 2015 přišly do Německa statisíce uprchlíků. Ti se často dostávali do Evropy skrze Turecko. Dosluhující německá kancléřka vyjádřila přesvědčení, že spolupráce s Ankarou bude v této oblasti pokračovat. "Podpora ze strany EU je nutná - doteď jsme vyplatili 4,5 miliardy eur z dohodnutých šesti miliard eur," uvedla Merkelová.

Erdogan připomněl, že Turecko hostí na svém území 3,5 milionu uprchlíků ze Sýrie a dalších 300.000 lidí z Afghánistánu. V uplynulých měsících Turecko vyzvalo EU, aby zvýšila finanční podporu. Podle tureckých úřadů unijní peníze pokrývají jen menší část nákladů, které země s uprchlíky na svém území má.

Merkelová ocenila také rozvoj infrastruktury a zlepšení životních podmínek v Turecku. "Někdy jsem ale byla kritická ohledně vývoje lidských práv a osobních svobod," uvedla kancléřka. Podle ní však Turecko má s Německem a dalšími unijními zeměmi podobné zájmy v řadě geopolitických otázek, například ohledně vývoje v Afghánistánu.

Merkelová a Erdogan patří k nejdéle sloužícím vrcholným politikům v Evropě. Podle politologa Güntera Seuferta měli oba politici občas napjaté vztahy, nakonec ale vždy našli způsob, jak se dohodnout. Například v roce 2017 německé úřady zakázaly tureckým politikům vést předvolební kampaň mezi členy početné turecké komunity v zemi, na což turečtí politici reagovali silnými výroky. Erdogan tehdy přirovnal německé úřady k nacistům. "Německo ale (před Tureckem) nikdy nezavřelo dveře," řekl Seufert. Podle odborníků však nová německá vláda zaujme zřejmě vůči Erdoganovi o něco tvrdší postoj než dosluhující kancléřka.

Témata:  Angela Merkelová Recep Tayyip Erdogan Turecko migrace

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.