reklama

Podle prohlášení ministerstva zahraničí dnes Česko rovněž poděkovalo spojencům za dosavadní vyjádření solidarity a požádalo o přijetí společného prohlášení. Na to by podle diplomatů mohlo dojít právě ve čtvrtek.

Česká vláda pověřila velvyslance v členských zemích EU a NATO, aby spojence požádali o solidaritu a kolektivní akci v souvislosti se zjištěním tajných služeb, že za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014 byli pracovníci ruské vojenské rozvědky GRU. Landovský dnes kolegům z dalších členských zemí NATO popsal okolnosti sporu, v němž Rusko na vyhoštění 18 svých lidí, identifikovaných jako pracovníci ruských tajných služeb, reagovalo vypovězením 20 zaměstnanců české ambasády v Moskvě.

"Spojenci se k tomu chtějí sejít ještě jednou a to je podle mě dobrá zpráva, bude to rezonovat ještě na jednom zasedání Severoatlantické rady jako regulérní bod," řekl Landovský. K podrobnostem dnešního jednání se odmítl vyjádřit.

Česku již dříve podporu vyjádřila řada spojenců v alianci, například Spojené státy, Británie, Německo či Polsko.

Koordinované akce NATO či Evropské unie v podobných případech vyžadují delší přípravu. Například společné vyhošťování ruských diplomatů v reakci na pokus o vraždu dvojitého agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury nastalo až dva týdny poté, co diplomaty vyhostila Británie.

reklama