Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

NATO je znepokojeno. Rusko provádí hybridní operace v členských zemích bloku

NATO
NATO
Foto: NATO

NATO je znepokojeno nedávnými škodlivými aktivitami, které Rusko v rámci hybridní války provádí na území členských států aliance, stojí ve čtvrtečním prohlášení. Konkrétně jmenována byla i Česká republika.  

NATO kromě Česka zmiňuje také Estonsko, Německo, Lotyšsko, Litvu, Polsko a Velkou Británii. Rusku přitom dává na vědomí, že ani jeho škodlivé aktivity neodradí spojence od další pomoci Ukrajině, která už přes dva roky čelí ruské agresi. 

"Spojenci v NATO vyjadřují hluboké znepokojení ohledně ruských hybridních aktivit, které tvoří hrozbu pro bezpečnost aliance," píše se v prohlášení. V souvislosti s Moskvou aliance poukazuje na sabotáže, dezinformační kampaně, násilné činy či kybernetické útoky. 

"Odsuzujeme počínání Ruska a vyzýváme ho, aby dodržovalo své mezinárodní závazky, tak jak to činí spojenci," pokračuje text dokumentu, v němž se uvádí, že NATO hodlá nadále posilovat odolnost a obranyschopnost proti podobným hrozbám. 

Londýn během minulého týdne obvinil dvojici mužů z centrální Anglie, kteří jsou podezřelí z práce pro ruskou rozvědku. Obžaloba mluví o plánovaní útoků na podniky napojené na Kyjev. Pobaltské země zase upozornily na nebezpečí letecké katastrofy kvůli rušení signálu GPS v oblasti, které je přisuzováno Moskvě. 

Česká policie zase v uplynulých odložila případ výbuchů muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku, k nimž došlo v druhé polovině roku 2014. O život připravily dva české občany a způsobily škodu přes miliardu korun, přičemž se podařilo prokázat podíl ruské vojenské rozvědky na způsobení výbuchů v rámci jejího dlouhodobého diverzního působení mimo území Ruska. 

Témata:  NATO Rusko

Aktuálně se děje

14. června 2024 12:54

Vyšetřování střelby na FF UK je hotovo. Policie případ odložila

Policie ukončila vyšetřování prosincové střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a případ odložila. Informovalo o tom dnes Městské státní zastupitelství v Praze na sociální síti X. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy