Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Navalnému opakovaně pouští dozorci ve vězení projev prezidenta Putina

Alexej Navalnyj
Alexej Navalnyj
Foto: Twitter

S netradičními praktikami vězeňských dozorců se potýká vězněný ruský opoziční politik Alexej Navalnyj. Už sto dní ho nutí za mřížemi dokola poslouchat stále stejný dvouhodinový projev prezidenta Vladimira Putina. Podle ochránkyně lidských práv Olgy Romanovové jde o snahu o převýchovu i mučící metodu.

Na celou záležitost upozornila stanice Nastojaščeje vremja. "Je to taková populární věc. Nekonečný poslech příšerných vlasteneckých písní v podání Shamana a Babkinové, to je také mučení," konstatovala Romanovová, která založila organizaci Russia Behind Bars a usiluje o dodržování lidských práv vězňů v Rusku.

Ochránkyně prozradila, že další libůstkou je nucené sledování pořadů z produkce státních televizních kanálů. "Zabývají se tím lidé, jejichž intelektuální, morální, etická a estetická úroveň je tak nízká, že už nemůže být nižší," uvedla Romanovová.

Podle psychoanalytiky Anastasije Rubcovové jde o formu mučení. Přirovnala ji k čínským praktikám, kdy lidem zezadu na krk padají kapky vody. "Prvních deset minut se vám zdá, že nejde o nic hrozného, ale po několika dnech člověk začíná šílet," vysvětlila.

Navalnyj to každopádně bere s nadhledem. "Jste vůbec normální? Pusťte jiného Putina. Nebo snad pronesl málo projevů?" vyjádřil se vězněný opozičník k tomu, že musí poslouchat stejný projev stále dokola. Příspěvky na sítích za něj zveřejňují právníci nebo příznivci.

Témata:  Alexej Navalnyj Rusko Vladimír Putin

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 15:10

21. dubna 2025 14:31

Extrémní počasí už není priorita? Boj s ním EU odkládá

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.