Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo řeší velký omyl. Muž seděl 13 let neprávem za vraždu

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Německo vstřebává velký omyl německé policie a justice. Třiašedesátiletý Manfred Genditzki strávil uplynulých třináct let neprávem ve vězení. Soud ho dnes osvobodil v případu smrti sedmaosmdesátileté ženy v bavorském městě Rottach-Egern. Seniorka podle všeho nebyla zavražděna, ale zemřela nešťastnou náhodou.

Genditzki byl podle ABC News obžalován z vraždy a odsouzen v roce 2010 mnichovským soudem, podle jehož rozhodnutí udeřil ženu v říjnu 2008 do hlavy během hádky. Ona se pak následně utopila. Vězněný muž trval na své nevině, s odvoláním proti původnímu rozsudku ale neuspěl. Loni v srpnu si ale zajistil opakování procesu.

"Slyšel jste slova, na která jste čekal téměř 14 let," řekla dnes soudkyně po vyhlášení rozsudku. Soud dospěl k závěru, že žena s největší pravděpodobností zemřela nešťastnou náhodou. Rozhodly o tom znalecké posudky.

Podle soudců zřejmě seniorka spadla do vany, když v ní chtěla prát prádlo, a protože upadla do bezvědomí, tak se ve vodě utopila.

Názor soudkyně je takový, že Německo bude muset Genditzkiho odškodnit. Občan má za každý den nespravedlivého věznění nárok na kompenzaci ve výši 75 eur. V tomto konkrétním případě to dohromady činí přes 368 tisíc eur.

Témata:  Německo soudy

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 15:53

Kateřina Bartošková se rozhodla vydat jinou cestou. Na rozdíl od Jiřího Bartošky se celý život drží v ústraní

Smrt Jiřího Bartošky (†78) zasáhla český veřejný prostor jako blesk z čistého nebe. Oblíbený herec a prezident karlovarského filmového festivalu odešel ve čtvrtek ve svém domově, obklopen těmi, kteří pro něj znamenali nejvíc – svou rodinou. Ve stínu smutku ale veřejnost nyní znovu objevuje i jeho dceru Kateřinu (47), kterou se slavný herec celý život snažil chránit před světly reflektorů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.