Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Odchod z EU? Britové by se nyní rozhodli jinak, ukazují průzkumy

Brexit
Brexit
Foto: Pixabay

Průzkumy veřejného mínění, které v Británii průběžně provádí agentura YouGov, v posledních třech měsících ukázaly, že jen 39 procent dotázaných považuje za správné rozhodnutí Britů z referenda v roce 2016 odejít z Evropské unie. Informoval o tom ve středu server BBC, a to krátce před tím, než by měla dnes být oznámena dohoda EU a Londýna o budoucím uspořádání vzájemných vztahů po Novém roce.

Názory na brexit se různí ještě víc v případě otázky, jak by voliči hlasovali dnes. Z několika průzkumů z předchozích měsíců, které prováděly společnosti ComRes, Deltapoll a YouGov, podle BBC vyplynulo, že pro odchod z EU by se nyní vyslovilo jen 47 procent britských voličů. Zbylých 53 procent by naopak chtělo v unii zůstat.

V referendu o vystoupení Británie z EU, které se konalo v červnu 2016, hlasovalo pro odchod z unie 51,9 procenta zúčastněných. Účast činila 72,2 procenta.

Z pravidelných průzkumů agentury YouGov v posledních třech měsících vyplynulo, že v průměru 49 procent dotázaných považuje rozhodnutí Británie odejít z EU za špatné.

With Britain on the cusp of leaving the transition period, by 51% to 40% Britons think we were wrong to vote to leave the EUhttps://t.co/Xq5tiBkoA3 pic.twitter.com/fCRNWaYAnR

— YouGov (@YouGov) December 22, 2020

Zhruba stejně odpovídali Britové v průzkumech téže agentury tři měsíce před koncem letošního ledna, kdy Británie z EU oficiálně odešla. Do konce roku ale platí přechodné období a její vztahy s EU se řídí stále unijním právem.

Témata:  Brexit Velká Británie průzkumy EU

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.