reklama

Podle generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese agrese vyvolaná Moskvou rozpoutala dokonce největší porušování lidských práv, jaké dnes známe.

"Velká část pokroku, kterého bylo dosaženo za několik desetiletí, je v některých částech omezena a dokonce zvrácena," řekl Türk na zasedání v Ženevě, kterého se účastní více než 100 ministrů a hlav států. Vyzval země, aby se snažily překonat své rozdíly a vytvořily "nový celosvětový konsenzus v oblasti lidských práv".

Rada OSN pro lidská práva na zasedání probere krize v různých částech světa v čele s válkou Ruska proti Ukrajině. Rusko členem Rady OSN pro lidská práva není. Valné shromáždění OSN po zprávách o vraždění civilistů na Ukrajině loni v dubnu schválilo přerušení členství Ruska v Radě a Moskva následně 47členný orgán opustila. Křeslo Ruska získala 10. května Česká republika.

Během zasedání, které potrvá do přelomu března a dubna, bude řada států usilovat o prodloužení mandátu vyšetřovacího orgánu OSN, který byl zřícen za účelem prošetření zvěrstev na Ukrajině. Kyjev, který požaduje zřízení zvláštního tribunálu pro stíhání ruského politického a vojenského vedení v souvislostí s invazí, uvedl, že tento orgán je nezbytný k zajištění toho, aby Rusko bylo pohnáno k odpovědnosti.

"Domníváme se, že by mělo jít o technické rozšíření mandátu, ale také o podstatné posílení textu," řekla minulý týden novinářům ukrajinská velvyslankyně při OSN Jevhenija Filipenková.

Kyjev a jeho spojenci jsou nespokojeni s účastí náměstka ruského ministra zahraničí Sergeje Rjabkova, který k Radě promluví ve čtvrtek. Rusku, které popírá, že by se na Ukrajině dopouštělo válečných zločinů nebo útoků na civilisty, bylo sice členství v Radě pozastaveno, jednání se ale stále může účastnit jako pozorovatel.

Západní diplomaté mlčí o tom, jaká bude jejich reakce na Rjabkovovo vystoupení. Loni při vystoupení šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova hromadně odešli. Filipenková uvedla, že Kyjev přítomnost Ruska na zasedání nevítá a bude "podle toho jednat". Další podrobnosti nesdělila.

Rada OSN pro lidská práva se sídlem v Ženevě je jedinou mezivládní organizací, která reaguje na porušování lidských práv na celém světě. Nemá právně závazné pravomoci, ale její debaty často upozorňují na problémy a mohou být podnětem k vyšetřování, které poskytuje důkazy vnitrostátním a mezinárodním soudům.