Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruské jaderné zbraně mají být v červenci rozmístěny v Bělorusku

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: kremlin.ru

Rusko začne rozmísťovat taktické jaderné zbraně do Běloruska, jakmile ve dnech 7. a 8. července skončí příprava skladovacích zařízení. Ruský prezident Vladimir Putin to řekl na pátečním jednání s běloruským protějškem Alexandrem Lukašenkem v Soči.

Informovala o tom běloruská agentura Belta. Putin podle ní označil bezpečnostní situaci za stabilní. "Dokonce bych řekl, že je dobrá. V této oblasti spolupracujeme, všechno jde podle plánu," prohlásil ruský prezident.

Páteční jednání mezi státníky probíhá v rezidenci ruského prezidenta v Soči, informuje ruská státní agentura TASS. "My máme vždycky o čem mluvit," řekl Putin na úvod setkání, zatímco se usmíval na Lukašenka. Podle informací obou agentur mají oba prezidenti dnes diskutovat o bezpečnostních tématech a také o ekonomické spolupráci obou zemí.

Rusko a Bělorusko na konci května podepsaly dokument umožňující rozmístění taktických jaderných zbraní na území druhé jmenované země. O podepsání dohody informovala agentura Reuters s odkazem na ruskou státní agenturu TASS. Dokument podepsali ministři obrany obou zemí, za ruskou stranu to konkrétně byl Sergej Šojgu.

Americký prezident Joe Biden tehdy reagoval "extrémně negativně" na fakt, že se Rusko rozhodlo pokročit s plánem na rozmístění jaderných zbraní v sousedním Bělorusku. Moskvu odsoudila také Evropská unie. "Jde o krok, který povede k další extrémně nebezpečné eskalaci," prohlásil šéf unijní diplomacie Josep Borrell podle britského deníku Guardian.

Témata:  Vladimír Putin jaderné zbraně Rusko Bělorusko

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.